Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: KDV TEVKİFATI YAPILAN FATURAMIZ

Müdavim Üye
    ARKADAŞLAR HERKESE KOLAY GELSİN

KAMU KURUMUNA AİT İNŞAAT TADİLAT İŞİ YAPMIŞ OLAN LTD.ŞTİ.MÜŞTERİMİZE FATURA ŞÖYLE KESTİRİLMİŞ ;

PTT BANK OLARAK DÜZENLENME İŞİ BEDELİ .............. 17.250.00.-
    % 18 KDV 3.105.00.-
    YEKÜN ......... 20.355.00.-
    FATURANIN ORTASINA BİR YERE DE NOT YAZILMIŞ

KDV TEVKİFATI % 3= 517.50.-TL
    MÜŞTERİMİ ÖDENEN TUTAR ...............: 19.837.50.-

MUHASEBE KAYDIMIZ NASIL OLACAK.391 HESAPLANAN KDV 3.105.00.- DEĞİL 2.587.50.-OLMALI AMA BU DEFA DA SATIŞ TUTARIMI (17.250.+KDV) İLE KDV BEYANI ARASINDA UYUMSUZLUK OLUYOR VE KDV BEYANINI KABUL ETMİYOR SİSTEM YARDIMCI OLURMUSUNZ.

Edited by: antalyalı

Müdavim Üye
    Nereden
    ANTALYA

MUHASEBE KAYDI :
    120-19.837,50
    600-17.250,00
    391- 2.587,50

BEYANNMAEDE İSE;
    TABLO - 2 KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER KISMINDA BEYAN EDİLECEK

Üye
    Nereden
    ÇANKIRI
    bu fatura kdv beyannamesinde kısmitevkifat uygulanan satıra "KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER" bölümüne yazmanız gerekiyor.
    cankiri

Müdavim Üye

TEŞEKKÜRLER ÜSTAD. HEM BS HEM KDV NEYANI TUTTU ŞİMDİ.

Müdavim Üye
    ANCAK KDV BEYANI SIRASINDA ŞU UYARI VAR BEYANNAMEYİ HENÜZ ONAYLAMADIM NE YAPMAM LAZIM.;

<TABLE style="TABLE-LAYOUT: fixed" width="95%">
    <T>
    <TR>
    <TD>Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemlere ait bilgi varsa Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler bilgilerinde en az bir KDVK 9/1 Md No'lu Tevkif Edilen KDV bilgisi bulunmalıdır</TD></TR>
    <TR>
    <TD> Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler bilgilerinde yer alan KDVK 9/1 Md No'lu Tevkif Edilen KDV bilgileri toplamı bilgisi Kısmi Tevkifat Uygulanan İşlemlerde yer alan bilgilerin matrah toplamlarına bilgisine eşit olmalıdır.</TD></TR></T></TABLE>

Müdavim Üye

.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Peki iade hakkı doğuran muhasebe kaydı nasıl olacak?Bir de bugün formda da başlık açılmıştı bu konu hakkında.Benim harita mühendislik firması üzerine faaliyet gösteren bir müşterim var ve sürekli kdv ödemekte.Bahsettiğim forumda devir ve iade devir ilişkisi üzerine yorumlar yapılmıştı.Ben de müşterim için nakit iade veya mahsup değil de ilgili tevkifat tutarını bir sonraki ayda önceki dönemden devreden kdv olarak kullanmak istiyorum.Ayreten vd'sine dosya hazırlamam gerektiği vakit indirliecek kdv ile ilgili ne tür belgeler eklemem gerekmektedir.Çünkü firma hizmet işletmesi bana gelen akaryakıt ökc fişleri ve yemek faturaları.Başka da birşley yok.Onlarda toplasanız 20-30 tane var yok....

Müdavim Üye
    ARKADAŞLAR YARDIMINIZA İHTİYAC VAR.

Üye
    KDV tevkifatına tabi olan işlerde, tevkifat yapılan mükellef eğer ödenecek kdv çıkıyorsa zaten sorun yok. Çünkü kdv yitevkifat yapılan kısım kadar eksik ödüyor. Eğer sonraki döneme devir eden kdv çokıyorsa, bu durumda kdv beyannamesinin arkasında bulunan tabloda kendisine uyan bölümü dolduracak ve iade isteyecektir. Fakat iade hakkını kullanmak istemezse, o zaman o kısmı boş geçer veya yüklenilen kdv bölümüne sıfır yazarak geçebilir. Bu durumda iade yerine sonraki döneme devir eden kdv ye eklenecektir.

Saygılarımla,

Üye
    Nereden
    Ankara
    120-19.837,50
    136- 517,50
    600-17.250,00
    391- 2.587,50
    392- 517,50

Ben bu şekilde yapardım.

Beyannamede ise kısmi tevkifat uygulanan işlemlerde beyan edilecektir. Ayrıca tevkifat yapılan kdv tutarının iadesi istenebilir (ilgili ayda yüklenilen kdv nin durumuna göre)

Hiçbir Zaman Yapamayacağın İşler İçin Söz Verme