Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Serbest Meslek Kazancı/Bağ-Kur indirimi

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    09.Haziran.2009
    Nereden
    MUĞLA
    Mesajlar
    51
    Bir meslektaş arkadaş uyardı şimdiye kadar da ben hiç dikkat etmemiştim bu konuya,

    Gelir Vergisi Kanunu Madde.68-Serbest Meslek Kazancından indirilebilecek giderler başlıklı maddesinin 8. alt bendi aşağıdaki şekilde,

    8. Serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik aidatları ile mesleki teşekküllere ödenen aidatlar.

    Bu maddeden anladığım ödediğimiz bağ-kur primlerini serbest meslek defterinin gider bölümüne yazmamız ve gelir beyannemsinde indirilecek giderler bölümünde göstermemiz. Ancak ben şimdiye kadar buna hiç dikkat etmemiştim verdiğim gelir vergisi beyannamelerimde hep bağ-kur indirimi satırında göstermiştim.

    Sizce bu 8. alt maddeden anlaşılması gereken de bu mu?
    Yeterince Cesur Olamazsanız Hayatı Sadece Seyredersiniz

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    23.Şubat.2008
    Nereden
    Antalya
    Mesajlar
    6,873

  3. #3
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    Yalnız yanlış hatırlamıyorsam, beyannamede gösterek kazancınızdan indirim konusu yapacaksınız diye biliyorum..

    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  4. #4
    Üye
    Üyelik tarihi
    09.Haziran.2009
    Nereden
    MUĞLA
    Mesajlar
    51
    ismmmo'nun sayfasında soru cevap bölümünde bulunan aşağıdaki linke gözatar mısınız ?

    https://www.istanbulsmmmodasi.org.tr...sp?cevap=18542
    Yeterince Cesur Olamazsanız Hayatı Sadece Seyredersiniz

  5. #5
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236
    Her ay prim ödemesini yatırırsanız serbest meslekte gider kaydedersiniz fakat ticari kazançta bu durum sözkonusu değil.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  6. #6
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    23.Şubat.2008
    Nereden
    Antalya
    Mesajlar
    6,873
    <TABLE cellSpacing=1 cellPadding=0 width="100%" align=center>
    <T>
    <TR>
    <TD =smaller vAlign=top align=middle =#ffffff>17.08.2009 11:32</TD>
    <TD =smaller vAlign=top =#ffffff> (Üye) </TD>
    <TD =smaller =#ffffff>Soru : İyi Akşamlar. Meslek mensubu olarak ödemiş olduğum bağ-kur primlerimi serbest meslek defterime gider yazmadan gelir vergisi beyannamesindeki bağ-kur primleri sütununa yazarak mesleki karımdan düşebilirmiyim.

    Cevap : Sayın Bayram, GVK 68.maddesinde mesleki giderler sıralanmıştır. Sözkonusu maddenin 8.fıkrasında "serbest meslek faaliyeleri dolayısıyla emekli sandıklarına ödenen giriş ve emeklilik aidatlarının giderleşebileceğine ilişkin düzenleme mevcuttur. Mükellefin ödediği bağkur primi serbest meslek kazanç defterine yukarıdaki maddeye göre gider yazılır. Atrıca yıllık beyannameden indirim konusu yapılmaz. Gerçek usulde gelir vergisi mükelleflerinin ticari kazancın tespitinde indirilecek giderleri düzenleyen 40.maddede 68/8.maddede belirtilen gider unsuru bulunmamaktadır. Bu nedenle gelir vergisi tivari kazanç sahipleri Bağkur primleri yıllık beyannameden indirirler. Danışma Birimi
    </TD></TR></T></TABLE>

  7. #7
    Üye
    Üyelik tarihi
    09.Haziran.2009
    Nereden
    MUĞLA
    Mesajlar
    51
    yani anlatmak istediğim,
    * serbest meslekte ödenen bağkur primleri direk gider yazılıyor
    * ticari kazançta ise ödenen bağkur primleri beyannamede indirimler
    kısmında gösteriliyor

    saygılarımla,
    iyi çalışmalar
    Yeterince Cesur Olamazsanız Hayatı Sadece Seyredersiniz

  8. #8
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236
    <TABLE style="PADDING-LEFT: 10px" cellSpacing=0 cellPadding=0 width=670>
    <T>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=176>Resmi Gazete Sayısı</TD>
    <TD width=494></TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=176>Resmi Gazete Tarihi</TD>
    <TD width=494>08/03/1973</TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=76>Kapsam</TD>
    <TD width=574></TD></TR>
    <TR vAlign=top>
    <TD width=630 colSpan=2>
    <DIV align=justify>
    <TABLE width=750>
    <T>
    <TR>
    <TD>
    1479 Sayılı Bağ - Kur Kanununun 49/3 üncü maddesi hükmünün uygulanmasında tereddüd edilmekte olduğu anlaşıldığından, bu konuda aşağıdaki açıklamaların yapılması gerekli görülmüştür.


    193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun sâfi ticari kazancın tesbitinde indirilecek giderlere ilişkin 40 ncı maddesinde, teşebbüs sahipleri tarafından kendileri için emekli ve yardım sandıklarına veya sigorta şirketlerine ödenen emekli aidatı ve sosyal sigorta primlerinin, gider yazılmasını öngören bir hüküm yer almamakla beraber; 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu (Bağ-Kur) Kanununun 49 uncu maddesinin 3 ncü fıkrasında, sigortalılarca ödenen giriş keseneği ve sigorta primlerinin vergi uygulamasında gider olarak yazılabileceği hükme bağlanmıştır.


    Bağ-Kur Kanununun bu hükmü karşısında, anılan kanun uyarınca ödenen giriş keseneği ve primlerin, teşebbüs sahipleri tarafından hesaplara gider olarak yazılması gerekmekte ise de, söz konusu Bağ-Kur giriş keseneği ve primlerinin doğrudan doğruya kayıtlara gider olarak intikal ettirilmesi halinde, özellikle ortaklıklarda, her bir ortağın ortaklıktaki kâr payının her zaman eşit olmıyacağı; ödenecek giriş keseneği ve primlerin seçilen aylık gelir basamağına göre değişebileceği ve bu nedenlerle de safi ticari kazancın tesbitinde bazı güçlükler ve sakıncalar doğabileceği açıktır.


    Bu durumda ;


    1. Bağ-Kur giriş keseneği ve sigorta primlerinin Gelir Vergisi Kanununun 89/1 maddesi hükmüne paralel olarak, gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olduğunun tevsik edilmesi kaydiyle, mükellefler tarafından ticari kazançları dolayısiyle verilecek yıllık beyannamede bildirilen gelirden indirilmesi ;


    2. Adî komandit şirketlerinin komanditer ortakları ile limited şirket ortakları hakkında da yukardaki esaslar dairesinde işlem yapılması;


    3. Bağ-Kur Kanunu kapsamına giren serbest meslek erbabının, Gelir Vergisi Kanununun 68/8 inci maddesi hükmüne dayanarak hasılâtlarından emekli aidatı veya sosyal sigorta primi indirmemiş olmaları şartiyle, anılan kanun gereğince ödedikleri Bağ-Kur giriş keseneği ve primlerini gider yazmaları gerekmekte ise de yukarıda belirtilen nedenler karşısında, bu kimselerin de, Bağ-Kur giriş keseneği ve primlerini serbest meslek kazançları ile ilgili olarak verecekleri yıllık beyannamelerinde gösterdikleri gelirden indirmeleri,


    uygun bulunmuştur.


    Bilgi edinilmesi ve gereğinin buna göre yapılması rica olunur. </TD></TR></T></TABLE>[/B]</TD></TR></T></TABLE>
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  9. #9
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    14.Mart.2008
    Nereden
    Samsun
    Mesajlar
    838


    iyi çalışmalar arkadaşlar.

    sgdp serbest meslek sahibi gider olarak düşebilir mi gecici vergi de yada yıllık vergide.
    SMMM OSMAN ARSLAN

  10. #10
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    10.Kasım.2007
    Mesajlar
    1,144
    Merhaba,

    ticari kazanca tabi mükellf ağustos ayında gelmiş, daha önceki dönemlerde Bağkur indirimi yapılmamış,
    1. Şu anda yapacağım bağkur indiriminde ilk altı ayda ödenen bağkur primini de3.dönem geçici vergi beyannamesinde düşebilirmiyim?
    2. Ayrıca son geçci vergi beyannamesnde migösterilmeli?Şimdigider gösterebilirmiyiz?
    3.Geçci vergi beyannamesinde
    indirimler bölümünde (150)diğer indirimlerde mi gösterilmeli?
    Teşekkürler



    toplam prim : 2.900,00
    ilk altı ay :2.400,00
    tem-ağust-eyl : 500,00

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •