Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: yapım işleri kdv tevkifatından doğan iade

Hybrid View

Müdavim Üye
    kamu kurumuna yapım işin faturası 355.975,18 tl fatura kestik
    %18 kdv : 64.076,07 tl
    kdv 1/6 tevkifat: 10.679,25
    tahsil edilen kdv : 53.396,82 (kdv beyannamesinde gösterilen rakam)
    devreden kdv :3.197,59 tl çıkıyor
    aiade kdv alacağımız tazlep edersek : 10.679,82

şimdi bu işlemi yaparken iade istemeyip devreden kdv olarak kalsa sorun olur mu .beynnamede nasıl göstermemiz gerekir..

Eğer iade istersek e-beyannamede "iade hakı doğuran işlemlerle ilgili yüklenilen kdv listesi" nasıl doldurulacak. İade hakkı doğuran iş ile ilgili olan ağustos ayı gider faturaları mı girilecek.. Anlamadım...Yoksa ağustos ayı indirilecek kdv listesinnin tammamı mı liselenecek...

Yeni Üye
    bende bu sorunun cevabını arıyorum. bu ay iade alacağımızı istemezsek gelecek ay bunu isteme hakkımız varmı?
    nvl

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    KDV beyannamesinin arkasında, Diğer iade hakkı doğuran işlemler tablosunda KOD:420 Madde : 9/1 Teslim ve Hizmet Bedeli : 355.975,18, Yüklenilen KDV : 10.679,25 şeklinde doldurarak beyannamenizi verin. KDV devrinizle doğru orantılı 40.satırda İade edilecek KDV gözükecek. Program kayıt esnasında İndirilecek KDV, Yüklenilecek KDV ister, burayı Evet, Evet diyerek geçin, dodurmanız mecburi değil. Zaten İade aşamasında dosya hazırlanırken listeleri vereceksiniz de YMM aracılığı ile iadeyi devletten talep edeceksiniz.
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Müdavim Üye
    iade istemezsek beyannamede internetden verirken mesaj geliyor
    devreden kdv olarak tercih hakkını kullanıyoruz o durumda beyannameyi kabul ediyor onaylıyor anacak bir mektup mesaj şeklinde beyannamenin yanına

Beyanname Kontrolleri Sırasında Alınan Mesajlar
    ..Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler veya Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler bilgisi girilmişse İade Hakkı Doğuran İşlemlerle İlgili Yüklenilen KDV eki doldurulmalıdır.
    ...Tam İstisna Kapsamına Giren İşlemler veya Diğer İade Hakkı Doğuran İşlemler bilgisi girilmişse İndirilecek KDV Listesi eki doldurulmalıdır.

mektup mesajın içeriği yukarıdaki gibidir.
    Ben iade talep etmediğim için yüklenilen ve indirilen kdv listesini doldurmuyorum doğala olarak...
    doğru mudur

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

İade talep etsen bile sistemden doldurman zorunlu değil, zaten içeri dosya vericeksin. Yaptığınınz işlem doğrudur. Merak ettiğim KDV devri falan mı müsait değil?. Niçin iade istemiyorsunuz?

Yeni Üye
    iade hakkımızı bir sonraki ay kullanabilirmiyiz? bunuda cevaplarsanız sevinirim.
    nvl

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Alıntı nvl Nickli Üyeden Alıntı
    iade hakkımızı bir sonraki ay kullanabilirmiyiz? bunuda cevaplarsanız sevinirim.
    Beyannamede bahsettiğim şekilde göstermeniz şartı ile6 aysonra da istersiniz iadeyi. Ama Diğer İade Hakkını Doğuran İŞlemler tablosunu doldurmadan, devreden KDV de göstermek suretiyle beyannameyi onaylamak, iadeden vazgeçmek demek. İlerde iade isteyeceğiniz zaman tekrardan KDV yi düzeltmek zorunda kalabilirsiniz.

Yeni Üye
    bu ay yeteri kadar devreden kdv yok. iade edilecek kdv yi gelecek ay alabilirimiyiz. soruma cevap veren olursa sevinirim.
    nvl

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Cari ayda neyse o dur. Yeteri kadar devredenin yoksa, devreden kadar iaden olur.

Yeni Üye
    ağustos ayında yeteri kadar devreden kdv yok. eğer diğer iade hakkı doğuran işlemler satırını doldurmazsam gelecek ay için bu hakkımdan vazgeçmiş sayılıyorum anladığım kadarıyla. bu ay doldurursam iadeyi zaten alamayacam. bu durumda iade hakkım olmayacakmı??? basit bir yerde takıldım. gerisini getiremiyorum. yardımcı olursanız sevinirm.
    nvl