Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞKUR

  1. #1
    Ziyaretci
    Hisse devri sonucu çalıştığı şirkete ortak olan (ltd.şti.) kişi ile ilgili ssk dan (4 /a) çıkışını verip bağkura kaydını yaptıracağız.
    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    4/a giriş formu ile beraber günlük kazanç bildirim formunu verecekmiyiz?Başka hangi evrakları isterler bağkurdan ?Ayrıca ssk dan ne zaman çıkışını yapmamız gerekir?Bağkura giriş yapılan gün ssk dan çıkış yapabilir miyiz?

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    Hisse devrinin TİC.SİC.den gerçekleştiği günün 1 gün öncesinden 4-a lı olarak çıkışını yapıp, hisse devrinin tescil tarihi itibariyle bağkura 4-b li bildirimini yapacaksınız.
    Hisse devir sözleşmesinin bir suretini eklemeniz yeterli...

    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  3. #3
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    28.Şubat.2008
    Mesajlar
    208
    4/b formu, prime esas kazanç bildirim dilekçesi (genellikle işleme almıyorlar :S-uğraşmak zorunda kalıyorsunuz) Son dönemde şirket ortağı için işlem yapmadım ama iab'yi de istiyorlarmış diye biliyorum. Şahıslarda sadece bağ-kurun içerisinde (Ankara) vergi sorgulamadan çıktı alıp veriyorsunuz.

  4. #4
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    Alıntı LSahin Nickli Üyeden Alıntı
    4/b formu, prime esas kazanç bildirim dilekçesi (genellikle işleme almıyorlar :S-uğraşmak zorunda kalıyorsunuz) Son dönemde şirket ortağı için işlem yapmadım ama iab'yi de istiyorlarmış diye biliyorum. Şahıslarda sadece bağ-kurun içerisinde (Ankara) vergi sorgulamadan çıktı alıp veriyorsunuz.
    Şirket ve şahıs kuruluşlarında ilgili meslek odası, vergi dairesi vb. kurumların bağkura bildirim zorunluluğu var. Ancak hisse devri, tasfiye, iflasa karar verilmesi vb. durumlarda bizzat şirket ortaklarının bildirim yapması gerekiyor. (5510/9.madde)

    O yüzden hisse devrinde sizin bizzat bildirim yapmanız gerekir. Daha önce yazdığım gibi, hisse devir tarihinden bir gün önce 4-a lı olarak çıkış verip, (10 günlük işten çıkış bildiriminin süresine dikkat) hisse devir tarihinde de 4-b li olarak bağkura giriş formu vermeniz gerekir.

    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  5. #5
    Ziyaretci
    Hisse devri olalı 1 ay oldu tescili ise 15 gün oldu.Ortağın Ssk dan çıkışı yapılmadı problem olur mu?Cezası var mı?

  6. #6
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    4-a lı çıkışını bugünden 10 gün geriye dönük yapın. ancak bağkur hisse devir tarihi itibariyle 4-b li yapacağından 4-a lı çıkış tarihine kadar olan ssk prim ödemeleriniz boşa gidecek. Başka bir sakıncası yok...

    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  7. #7
    Ziyaretci
    Teşekkürler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •