Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: kardeş şirketin diğer şirkete borç

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana

şirketin ortaklarından birinin diğer ortak olduğu şirketinden borç para aldığımızda... alınan bu para oz sermayenın 3 katının gecmıyor .... borç aldığımız şirket bıze faiz faturası kesmek zorundamı ... keserse hangı faiz oranından kesecek ...
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    bu konuda bilgisi olan ...
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    bu konuda yardıma ıhtıyacım var
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    adatlandırmamı yapmam lazım
    tarkan1138

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın tarkan ilişkili iki şirket arasında yapılan bu borç verme işlemi eğer borç veren şirket banka ve finans kurumundan aldığı borcu aynı şartlarda diğer şirkete kullandırıyorsa ona uygulanan faiz üzerinden oda aynı oranı kullanacak ve bu durum kanunun 12 ve 13.cü maddeleri kapsamında örtülü sermaye oranını geçmiyorsa mesele yok ve örtülü kazanç kapsamındada değerlendirilmeyecek ama eğer böyle bir durum yoksa şirket tamamen kendi öz kaynaklarından diğer şirkete borç veriyorsa bu borca karşılık alacağı hesaplayacağı faiz oranını belirlerken banka ve finans kurumlarından alınan borç paralar(krediler)da kullanılan oranlar üzerinden faiz hesaplaması yapacak ama her iki durumdada bu verilen borç paraya idarenin görüşüne göre faize KDV hesaplayacak ama tabi bu bence yanlış bir uygulama ama durum bundan ibaret eğer borç veren ve alan şirket banka ve finans kurumundan aldığı bir kredi yoksa faizi belirlemede emsaline uygun şartları öğrenip ona göre faiz işlemi yapacak, kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    sayın hadisat genel bi kanı var.okuduğum kadarı ile şimdidye kadar331 hesaba adat uygulanmaz yada uygulansa bile kkeg dir diye.bunuda gvk 41/5 maddesine dayanarak söylenmektedir.ama bence bu maddeyi daha çok şahış işletmeleri için kullanmak lazım.yani özsermayenin 3 katını aşan tutar için faizler kkeg denilmektedir.burda ben çelişkiye düştüm.kkeg olduğu için 331 e adat hesaplamıyoduk hesaplasak bile kkeg olarak alıyoduk.ama bence borç miktarı örtülü sermayeyi geçmiyosa failer gider yazılabilir.kvk baktığımızda indirilemeyecek giderlere örtülü sermaye üzerinden yürütülen faizler der. Edited by: naz_76
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın naz hanım maalesef bu kanılar ve enterasan yorumlar sıkıntı çıkarıyor veya ilerde bu türlü şeylere incelemeler olduğunda sıkıntı çıkaracak siz benim sayın tarkanım diğer sorusu- na verdiğim cevabı okuyun ona göre paylaşıma devem edelim,kolay gelsin.

Ziyaretci
    faiz oranı piyasa dantemin edilen borç değil merkez bankası reeskont oranı olmalı.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    sayım hadısat..
    aldıgım borc 250,000 tl oz sermayem 1,000,000 tl dolayısıyla oz semeyemın 3 katını gecmıyor kendı oz kaynaklarından alınan bır borc ...
    borc aldıgım fırma bana faız + kdv lı faturamı kesmek zorunda...keserse merkez bankası reeskont faız orannında adatlandırma yaparakmı kesecek .....

bırde soracagım bır soru var cevabının bır turlu anlamadım ... sırket ortaga borc verdıgı zaman adatlandırma yaparak fatura kesıyor pekı ortak sıkete para verdıgı zaman bır sey yapmıyoruz bu normalmı ? malıye ortaga sorarmı nıye faızsız borc para verdın dıye
    tarkan1138

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın tarkan benim cevabımı iyi okursanız sorularınızın cevabı var orada ortağa tabiki sora- bilir çünkü bu ortağın alacağı faiz GVK.kapsamında menkul sermaye geliridir ve eğer şartları uygunsa beyan etme durumu vardır ve bu durum eğer faiz hesaplamama hazine zararına sebep oluyorsa tabiki bunu sorar ve cezası ilede alır eğer işlem yapmadı iseniz,diğer durum eğer bu faizin oranını yukarda benim dediğim durumda belirleme durumu yoksa o zaman sayın kudretcanın dediği gibi işlem yaparsınız ama eğer hesaplama durumu yoksa ve bur- dada yanlış hesaplama hazine zararına sebep verirse burdada sıkıntı yaşarsınız,kolay gel- sin hayırlı işler.