Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Örtülü sermaye hakkında

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    04.Mart.2007
    Nereden
    Adana
    Mesajlar
    2,580
    şirketin ortak alacağı oz sermayenın 3 katının gecıyor ortak sırketen bu borca karsılık faız aldıgı yok sırkette bu borca karsılık kur farkı vs yapmıyor ..... bu halde sadece bır tenkıt ten ote bır durum varmı ?

    yanı malıye ortak alacagı ortulu sermayedır..... gel bakalım al sana su ceza vs deme hakkı varmı ....
    tarkan1138

  2. #2
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236
    Örtülü sermayeden söz edebilmek için ilişkili kişi ve emsallere uygunluk kriterlerinin kontrolü şarttır, şirket ortağı bu borca karşılık borçlar kanununa göre faiz alma hakkından feragat etme şansına sahip olsa dahi bu emsallere uygunluk ilkesine aykırı durum teşkil eder. İyi akşamlar.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  3. #3
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    04.Mart.2007
    Nereden
    Adana
    Mesajlar
    2,580
    maliye hesap sorma hakkına sahip öylemi....
    tarkan1138

  4. #4
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236


    Benim fikrime göre evet.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    04.Mart.2007
    Nereden
    Adana
    Mesajlar
    2,580
    bu konuda tam anlıyamadıgım noktalar var sımdı sırketın ortaktan alacagı oldugu zaman tutar ne olursa olsun adatlandırma yapıyoruz .... ama sıketketın ortaga borcu oldugu zaman hıc bır sey yapmıyoruz bu celıskı degılmı
    tarkan1138

  6. #6
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    04.Mart.2007
    Nereden
    Adana
    Mesajlar
    2,580
    bu konuda fıkrı olan
    tarkan1138

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    26.Eylül.2007
    Nereden
    Uşak
    Mesajlar
    1,974
    <DIV =right>
    <H2>ÖRTÜLÜ SERMAYE NEDİR? </H2><BR =clear>
    <DIV =entry>




    ÖRTÜLÜ SERMAYE NEDİR?
    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    Kurumlar vergisi Kanunu 12.madde 1.bendine göre
    “Kurumların, ortaklarından veya ortaklarla iliskili olan kisilerden dogrudan veya dolaylı olarak temin ederek isletmede kullandıkları borçların, hesap dönemi içinde herhangi bir tarihte kurumun öz sermayesinin üç katını asan kısmı, ilgili hesap dönemi için örtülü sermaye sayılır.”

    NASIL HESAPLANIR?


    Örtülü Sermaye = Toplam Borç – Öz Sermaye x 3
    Şirketin ÖzSermayesi= 5.000 ytl diyelim.
    Ortak olduğu şirketlerden aldığı Borçları Toplamı =17.000 olsun
    Örtülü Sermaye= 17.000- 5.000x3=2.000 örtülü sermaye

    ÖRTÜLÜ SERMAYE TESPİT ORANI

    Örtülü Sermaye Tespit Oranı =Örtülü sermaye/ Toplam borç

    Örtülü Sermaye Tespit Oranı = 2.000 / 17.000 = 0,12
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    04.Mart.2007
    Nereden
    Adana
    Mesajlar
    2,580
    yazdıgın olayı bılıyorum sordugum



    sırketın ortaktan alacagı oldugu zaman tutar ne olursa olsun adatlandırma yapıyoruz .... ama sıketketın ortaga borcu oldugu zaman hıc bır sey yapmıyoruz bu celıskı degılmı ysnı ortagın bızden alacagı var ve faız almıyor bu sorgulanıyormu ....
    tarkan1138

  9. #9
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    26.Eylül.2007
    Nereden
    Uşak
    Mesajlar
    1,974


    ALABİLİR BUNUDA . FAKAT BU DA K.V. KANUNANA GÖRE KKEG OLARAK NİTELENDİRLMEKTE.
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

  10. #10
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Mayıs.2008
    Nereden
    SMMM
    Mesajlar
    3,236


    Kimse kimseye faizsiz borç para vermez mantık budur.Şirket ortağınız başka bır ısletmeye vermıs olsaydı bu meblagı faızden vazgeçecekmiydi?
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •