Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YEMEK SANAYİLERİNDE KDV

 1. #1
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Şubat.2009
  Nereden
  Bursa/Nilüfer
  Mesajlar
  4,640
  Merhaba Değerli Meslektaşlar..

  Yemek sanayilerinin, yemek hizmetinin yanında vermiş oldukları ekmeği, faturalarında ayrı olarak belirterek %1 KDV oranına tabi tutmalarının yasal olmadığını düşünüyorum. Dayanağım da 107 nolu KDV genel tebliği. Ayrıca bununla ilgili özelgeler de var.

  Sizlerden bu konu ile ilgili kesin bilgisi olan varsa paylaşmasını istiyorum.


  Saygılarımla,Edited by: ferhatsertel
  [b]Ferhat Sertel
  Smmm[b]

  ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  <DIV =post>Bu konuda muallakta ki uygulama malesef devam etmektedir. Ben Ferhat Bey'in görüşüne katılıyorum. Yukarıda arkadaşımızın sunmuş olduğu mükteza da olsun, KDV 107 Genel Tebliğinde olsun yapılan açıklamalarda Ferhat Bey'i destekler niteliktedir.

  Nasıl ki et, sebze, yağ, soğan, salça, tuz, baharat vb. yemeğin unsurlarını oluşturuyor ve değişik oranlarda orana tabi mallar ise de nihayetinde ortaya çıkan mamülün adı yemek ve bununda kanunda ki KDV vergi oranı %8 ise ekmekte yemeğin ayrılmaz bir parçasıdır.

  Yemek sanayileri yemekle birlikte çeşitli farklı çeşitlerde sunmakta ve bunlarında KDV oranları değişmekle birlikte yemek faturası olarak düzenlenmekte ise ekmekte bunun gibi yemeği bütünleyen bir unsur ve yemeğin ayrılmaz parçasıdır. Bazı yemek sanayileri yemek bedeline ekmeği dahil etmeyerek ayrıca tahsil etmekle birlikte bunun yanlış bir uygulama olduğu görüşündeyim. Yemeğin yanında gelen tatlı ayrıca fatura ediliyor mu, o halde ekmekte ayrıca fatura edilmemeli ve yemeği bütünleyen bir unsur olarak görülmelidir.

  Saygılarımla.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •