Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 7 iş günü içinde

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul

alış veriş yaptığımız firmanın vd.borcu var. bizede yazı yazıyor ödemeleri bize yapın diye.17/09/2009 tarihinde tabliğ aldık. 7 gün içinde bilgi istiyor. bayramdan dolayı son gün ne olur. tşk.birde dilekçede ne yazalım borcumuz yok firmaya
    1

Moderatör
    Nereden
    SMMM

6183 kanunun 79 maddesı geregı alacak haczı yaptırmıstır, yazılı bıldırım yapmazsanız 355 e tabı olursunuz bılgı verın bmutlaka
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    28/09/09 tarihi, ilgili yazıya en son cevap verebileceğiniz tarihtir. Bence bir an önce bayram sonrası yazılı bildiriminiz yapın.

Son güne kalmayın lütfen.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul

ben de öyle düşünüyorum aslı hn. ve ferhat bey tşk.ler.

Moderatör
    Nereden
    Antalya
    süresinde cevap vermezseniz borcun tamamından sorumlu tutulacaksınız, önemli bir konu, son gününü beklemeden bir an önce cevap verin derim.

Ziyaretci
    ŞÜKRÜ KIZILOT

Krizde 1000 TL borcunuz 1 milyon TL'ye çıkabilir

SADECE kriz döneminde değil, normal bir dönemde de 1000 lira borcunuz, bir günde ansızın bir milyon liraya hatta 10 milyon liraya fırlayabilir.

"Deli Dumrul vergisi desek bu onu da gölgede bırakıyor" diyeceksiniz.

Haklısınız ilk bakışta öyle gözüküyor ama bununla ile ilgili bir de yasa maddesi var.

ÖRNEKLERDEN BİRİ

Yaşanmış çok sayıda olaydan biri, Hürriyet okurlarından Serkan Bey'in başına gelmiş.

- Serkan Bey, (S) firmasına bir iş yaptırmış ve bedeli olan 22 bin TL'yi PEŞİN ödemiş.

- İki ay sonra vergi dairesinden Serkan Bey'e "Haciz bildirimi" gelmiş.

- "Allah Allah... vergi dairesine bir kuruş borcum yok. Bu da neyin nesi" diyerek zarfı açmış.

- İş yaptırdığı (S) firmasının, 1 milyon 236 bin TL vergi borcu olduğu belirtiliyor ve "o firmaya 22 bin TL'lik iş bedelini ödemediyseniz, onlara değil vergi dairesine ödeyin" deniliyor ve 7 gün içinde cevap verilmesi isteniyormuş.

- Serkan Bey, araya giren bayram ve hafta sonu tatili nedeniyle, yazıya 14. günde cevap verebilmiş ve firmaya yaptırdığı işin bedelini, işin tesliminde ödediğini bildirmiş.

- Bir süre sonra Serkan Bey'i vergi dairesine çağırmışlar. Hemen gitmiş.

- İlgili memur "Siz (S) firmasına yaptırdığınız 22 bin TL'lik işin bedelini, ödeyip ödemediğinizi, bize 7 gün içinde bildirmemişsiniz. Bu nedenle şimdi sizden, (S) firmasının vergi dairesine olan 1 milyon 236 bin TL'lik borcunun tamamını ödemenizi istiyoruz" demiş. Ardından da dayanağı olan yasa maddesini göstermiş.

- Serkan Bey hayretle bakmış, evet.. 6183 sayılı Kanun'un 79. maddesinde "Üçüncü şahıslardaki alacakların vergi dairesince haciz edilebileceği, üçüncü şahısların da (olayımızda Serkan Bey'in), borcunu ödediğini haciz bildiriminin tebliğinden itibaren 7 gün içinde vergi dairesine bildirmesi gerektiği aksi halde borcun tamamının kendisinden isteneceği" yazıyormuş.

- Serkan Bey bakmış olay ciddi "Peki o zaman bir 22 bin TL'de vergi dairesine ödeyim" dediğinde, ilgili memur "Hayır efendim, iş yaptırdığınız firmanın bize borcu olan 1 milyon 236 bin liranın tamamını ödeyeceksiniz" demiş.

KALP KRİZİ

Serkan Bey, kendisini vergi dairesinden dışarıya zor atmış. Devamını kendisinden dinleyelim.

"Dışarı çıktığımda, derin bir nefes aldım. O an kalp krizi geçirmediğime dua ettim.

Sayın Hocam, bu günlere dişimizle tırnağımızla, gece gündüz çalışarak geldik. Vergi dairesine hayatımda 1 kuruş borcum olmadı. Şimdi, iş yaptırdığım firmanın 1 milyon 236 bin lira borcu benden isteniyor. Yaşadığımız kriz döneminde, bu para beni batırır. Bir ara intihar etmeyi bile düşündüm, çıldıracağım. Ben ne yapayım, ne olur bir çözüm yolu gösterin."

ÇÖZÜM YOLU

Serkan Bey'in başına gelen uygulama, 6183 sayılı yasada yıllardır yer alıyor. Hürriyet'te 12 Kasım 2005 tarihinde yayımlanan "Trajikomik Bir Haciz" başlıklı yazımızdaki uyarı üzerine, ilgili madde yeniden düzenlenmiş ve bir yıl içinde dava açma hakkı sağlanmıştı. Şimdi, Serkan Bey'e çözüm yolunu gösterelim.

- Haciz bildiriminin kendisine tebliğ tarihinden itibaren, bir yıl içinde genel mahkemelerde "menfi tespit davası" açacak.

- Bunun için 60-70 bin lira harç yatıracak ve avukat tutacak.

- Haciz bildirisinin tebliğ edildiği tarih itibariyle, iş yaptırdığı firmaya borcunun olmadığını ispat edecek. Bu arada mahkeme teminat karşılığı, vergi dairesi takibatını durdurabilecek.

Evet... Serkan Bey ciddi bir masrafa da katlanarak, milyonluk borçtan kurtulabilecek.

Değerli okurlarımız, aman dikkat. 500 liraya aldığınız bir elbise nedeniyle, o firmanın yüzbinlerce ya da milyonlarca liralık vergi borcu sizden istenebilir. Serkan Bey'e olduğu gibi bir "haciz bildirimi" alırsanız, 7 günü bile beklemeden cevap veriniz. Yoksa yanarsınız!..