Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İşyeri Bildirgesinde Yanlış Yazılan Tarih.

Yeni Üye
    10.09.2009 tarihinde Bursa SGK Müdürlüğüne işyeri tescilimizi yaptırdık. İşçi çalıştırmaya başladığımız tarih olarak 11.09.2009 yazmamız gerekirken yanlışlıkla 11.08.2009 yazdık.
    Bunu düzeltme şansımız nedir, ne yaparak itiraz edebiliriz. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ziyaretci
    cezai işlem uygulanmadan işyeri tescil memuru ile irtibata geçerek düzeltebilirsin başka çözüm bilmiyorum

Yeni Üye
    hem işyeri tescil hemde dosya memuru ile görüştüm net bir yanıt vermediler. Bunun düzeltmesini yapamayacaklarını söylediler. Şef ile görüştüm itiraz dilekçesini bıraktım ama büyük ihtimal geri döneceğini söyledi..

Müdavim Üye
    Nereden
    TEKİRDAĞ
    4-5 YIL ÖNCE AYNI GÜN TARİHLİ VERDİM MEMUR KAYDI YAPTIKTAN SONRA CEZA YEDİNİZ DEDİ. İPTAL EDİN DEDİM ETMEDİLER. ARAYA ODA BAŞKANI DAHİL ÇOK ADAM KOYDUK AMA SİSTEME GİRİLİNCE DÜZELTME OLAMAYACAĞINI SÖYLEDİLER. VE CEZAYI KESTİLER. AMA İNŞALLAH ŞİMDİ DEĞİŞTİRİRLER.
    HATIRALAR SARMIŞTI 4-1 YANIMI.
    ŞİMDİ NESCAFE 3\'ü-1 ARADA İÇİYORUM.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

Maalesef, sisteme 10.08.2009 olarak girildiyse, İPC nin tebliğinden sonra savunmanızı yapacaksınız. Keşke İPC tebliğ edilmeden çözebilseniz ama memurlar da sayın kenan2259 un dediği gibi cezayı biz kesmiyoruz, sistem kendisi kesiyor diyorlar. Benzer olay Haziran/2009 da benim de başıma geldi. Kurum itirazımı reddetti. Ben de dün İstanbul Yenibosnada Bölge İdare Mahkemesinde dava açtım. SGK da özellikle, tescil ve işe girişlerde tarihe çok dikkat etmek gerek. Edited by: Sedat EROĞLU
    Karanlık kuytu köşelerden andolsun ki döneceğim.

Kıdemli Üye
    Memur da giriş yaparken uyarmıyor da, iş bitincemi ceza yediniz diyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    Şu düştüğümüz hale bakın sayın meslektaşlarım. Düzeltmesi olmaz diyen memurada şefine müdürünede yazıklar olsun. Bu nasıl bir meslektir ve nasıl biz bu işi yapacaz ya.
    O olmaz diyenler (ssk ve vergi daireleri ) kendileri her türlü hatayı yanlışlığı hatta saçma sapanlığı yaparlar hiç bir şey olmaz, kendi hatalarını düzeltmeleri için bile yeri gelir boyun bükeriz yalvarırız. Ama biz yaptımı hiç çıkar yolu yok. dikkat etseydin der geçerler.Sanki vatanı milleti sattık yanlış tarih yazmakla. Yazıktır günahtır ya. Elime kalemi alıp bir şey doldurmaya korkar oldum.
    Arkadaşlar hata insanlar için, iyi niyetli dürüst bir meslektaş hata yapamazmı yapar. Aynı bu örnekde olduğu gibi. Ama sayın büyüklerimiz diyorki sen haşa peygamberden bile daha dikkatli bilgili akıllı olmak zorundasın hata yapamazsın yaparsan canına okurum. İşte zihniyet bu.
    Neymiş efendim sisteme müdahale edemiyorlarmış. Böyle saçmalıkmı olur arkadaşlar. Tabiat kanunumu bu sonuçda bir proğram yetki şifresini verince istediğin gibi düzeltirsin.

Ama bütün bunları biz hak ediyoruz. Her şeyi sırtımıza yükledir bütün angaryalar bize kaldı gıkımız çıkmıyor. Üstelikde yükledikleri her şeyi sıfır hatayla istiyorlar. Benden bunu isteyenler, biraz kapasite sahibiolsalar yine bu kadar zoruma gitmez.
    Ayıptır ya ayıp.
    Daha geçen gün açılış dilekçemde muhtasarı 3 aylık verecem diye belirtmeme rağmen bizden herşeyi dört dörtlük isteyen devlet baba aylık kodlamış. Düzeltirinceye kadar çektiğim sıkıntının verdiğim zamanın ve emeğin haddi hesabı belli değil. Zaten her şeyi biz hazırlıyoruz. Getirdiğimiz evrağı bile bilgisaylarına düzgün kaydedemeyenler bize sıkıntı çektiriyor.
    Madem öyle en ufak bir yanlışdaceza kesiliyor. O zamanresmi kurumlarda hata yaptığı zaman ceza ödesinler. Bırak ceza ödemeyi hatalarını düzeltmek için bile nerdeyse yalvaracağız.
    Daha geçen ay sskda sıkıntısını çekmedikmi. yıllar önce açılışını yaptığımız şirketleri bile sahış olarak girmişler. Kendi hataları için binlerce dilekçeyle kuyruklarda beklemedikmi.
    Ya yıllardır verdiğimiz bildirgeler açıkça ltd. şti. yazmasına rağmen gerçek kişisiniz diyor. Bunu düzeltmek için dilekçe istemedilermi.
    Bu gidişe bir dur demek lazım. Senin durumun nedir paranı alabiliyormusun. Sağlık durumun ne halde. sosyal hakların ne oldu hiç soran yok.
    Meslekdaşlarımızın çoğu psikolojik destek alıyor yada ihtiyacı var.
    Arkadaşlar dünya battıda altında biz kalmadık. Adını yazmayı bilmeyen insanların geçindiği memleketde bizmi geçinemeyecekmiyiz. Gelin hep birlikte bırakalım bu mesleği.
    Bir hafta içinde bütün meslek mensupları kapanış yapsın. Devlet baba nasıl ve kiminle görütecekse götürsün işi. Şu anda devletin bütün işlerini biz yapıyoruz arkadaşlar.
    Ama arkadaş senin halin nedirsıkıntın varmı bir ihtiyacın bir önerin varmı diyen yok.
    Kendimi ülkemin en enayi en aptal en salak insanı olarak hissediyorum. bundan emin olabilirsiniz.
    Bütün meslektaşlarıma selamlar Herkese iyi bayramlar
    sözkan

Müdavim Üye
    Nereden
    Yozgat

Arkadaşlar öncelikle herkese iyi bayramlar...01.12.2008 tarihinde yapılan işlem yönetmeliği değişikliğini farkedemeyerek aynı tarihli işçi girişlerini (yeni dosya açtırıp şifre alamadığımızdan) iadeli taahhütlü posta yoluyla yaptık...İşgüzar memur girişleri sisteme anında girdiği için 1 aylık süreyi de kullanamadancezayıyedik...Daha sonra bu saçma cezaya itiraz ettik...Fakat malumunuz olduğu üzre itirazımız reddedildi...İdare mahkemesine dava açacağız...şansımız nedir?..Başına benzer olay gelen arkadaşlar varsa fikirlerini bekliyorum...Tekrardan hayırlı bayramlar...
    Ne kadar bilirsen bil ve ne kadar anlatırsan anlat; senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır...Hz. Mevlana.

Müdavim Üye
    Nereden
    Trabzon

Vergi dairesi işe başlamanız 11.08.2009 tarihinden sonraysa belki savunmanızda yardımı olabilir.Edited by: ie.kaplan
    İbrahim Ethem KAPLAN

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı özkan Nickli Üyeden Alıntı
    <div>Neymiş efendim sisteme müdahale edemiyorlarmış. Böyle saçmalıkmı olur arkadaşlar. Tabiat kanunumu bu sonuçda bir proğram yetki şifresini verince istediğin gibi düzeltirsin.</div>
    <div></div>
    İsteseler düzeltirler.Bundan birkaç yıl önce SSK (SGK) ya evrak götürdüğünüzde tescil servisi (Şimdide kontrol ediyorlar) işe başlama tarihine hatta işe giriş bildirgesinde işe başlama tarihine bakarlar hata varsa düzelt getir derlerdi.Ama artık tamamen tüm resmi kurumlar ceza ile beslendiği (Ben böyle düşünüyorum) için uyarmadan direk kabul edebiliyorlar.(Özellikle İşkur bu konuda hata yapmamız için fırsat kolluyorlar)

Temmuz ayında bir müşterimin ihale işinden dolayı 2 ayrı dosya tescil ettirdim.Birisinde işe başlama tarihi 02.07.2009 diğerinde 03.07.2009 ve şifre talebinde bulundum.Bana verilen işyeri tescil dökümünde sgk tarihleri doğru yazılmıştı.Neyse şifreleri aldım.03.07.2009 da başlayan iş için girişleri 10-15 gün içinde vermiştim bir sorun yoktu.02.07.2009 da başlayan iş için Giriş yapılacak personelin evrakları geç geldi ve 02.08.2009 da son gün olduğundan kalan işçilerin girişini vermek için sisteme giriş yaptım onaylamadı."İşyeri Tescil Tarihinden önceye giriş yapılamaz" diye uyarı aldım.Tescil evrakına bakıyorum 02.07.2009 işe başlama tarihi uğraştım uğraştım olmadı.Ertesi gün Düzce SGK yı aradım işyeri tescil servisine durumu anlattım, dosyanıza bakalım dediler.1 Saat sonra aradım Memure Hanım dedki dosyanız 03.07.2009 tarihli tescil görünüyor.Ben kendilerine işyeri bildirgesinde 02.07.2009 tarihli işe başlama yazdığını ayrıca kurum tarafından bize tebliğ edilen tescil bilgisi yazısında 02.07.2009 yazdığını söyledim.Sonradan memure hanım dediki sizin bildirgeleriniz ters tescil edilmiş 03.07.2009 tarihi olan bildigeniz 02.07.2009 tarihi ile sistemde düzeltilmiş 02.07.2009 olan evrağınızda 03.07.2009 olarak sisteme geçilmiş dedi.1 saat durumu anlattım sizin düzelttiğiniz kayıtlar tamamen yanlış o zaman ben 2 işyerindende işe girişlerden İPC yemek zorunda kalırım.Bu durumda işe girişlerim 1 gün sonra yapılmış oluyor diye uyardım.Kontrol edileceğini söylediler ve 04.08.2009 da telefon ettim ve kayıtları sizin verdiğiniz bilgilere göre tekrar düzelttik bir sorun kalmadı dediler.

Kısacası istedikleri zaman dosyanın tarihini değiştirip tekrar düzeltebiliyorlar.

Edited by: Ümit Yüksel
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)