Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GEÇİCİ KABULÜ YAPILMIŞ İŞ

Müdavim Üye
    geçici kabulü 30.06.2009 tarihinde imzalanmış işin daha sonraki tarihlerde giderleri olmuş O işle ilgili gider olmuş ve gelir olmuş.
    Fatura kesilmiş geçici kabulden sonra. Bu gider ve gelirleri hangi hesaba işleyeceğiz.İşin gelir ve giderine atmayacağız değil mi..
    Geçici kabulden sonraki gider ve gelirler nereye işlenir.

Üye
    681 ÖNCEKİ DÖNEM GİDER VE ZARARLARI HESABINDA TAKİP EDİP.DAHA SONRAKİ YAPILAN İŞE AİT KARDAN MAHSUP EDİLECEK

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar geçici kabul işlemi yapıldı ise yani kabul edildi ise bundan sonrada gene aynı şekilde gelir ve giderleri aynı şekilde işleme koyarsınız çünkü kesin kabul olmamıştır hala ve işlemler tamamen bittiğinde kesin kabul başvurusu yaparsınız ve aradaki işlemlerde burda gözükür ve bu gelir ve giderler bana göre yapılan işin gelir ve giderlerinde gözükmeli bu açıdan sayın kirazm'a bu konuda katılamıyorum,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Üye
    SAYIN HADİSAT GEÇİCİ KABULÜ YAPILMIŞ İŞ ZATEN BEYANNAMESİ VERİLMİŞ VE HESABI KAPATILMIŞ İŞ OLUYOR. KESİN KABULDE EKSTRADAN ÇIKAN MASRAFLAR İLE İLGİLİ TEKRAR GEÇİCİ VERGİ VEYA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİ DÜZELTME ŞANSIMIZ YOK. DOLAYISI İLEG.KABULÜ YAPILMIŞ OLAN İŞ İLE İLGİLİ TEKRAR GİDER YAPMANIN O HESAPLARA YAPILAN MASRAFLARI DAHİL ETMENİN BİR ANLAMI VE MENFAATİ DE YOK.

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M
    Alıntı kirazm Nickli Üyeden Alıntı
    SAYIN HADİSAT GEÇİCİ KABULÜ YAPILMIŞ İŞ ZATEN BEYANNAMESİ VERİLMİŞ VE HESABI KAPATILMIŞ İŞ OLUYOR. KESİN KABULDE EKSTRADAN ÇIKAN MASRAFLAR İLE İLGİLİ TEKRAR GEÇİCİ VERGİ VEYA GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİNİ DÜZELTME ŞANSIMIZ YOK. DOLAYISI İLEG.KABULÜ YAPILMIŞ OLAN İŞ İLE İLGİLİ TEKRAR GİDER YAPMANIN O HESAPLARA YAPILAN MASRAFLARI DAHİL ETMENİN BİR ANLAMI VE MENFAATİ DE YOK.
    geçici kabulu yapılmış işler hesabı kapatılmış işlerdir size kesinlikle katılıyorum.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar benmi yanlış biliyorum yada arkadaşlarmı yanılıyor yada sorudamı bir eksik- lik var arkadaşlar diyorki geçici kabulden sonra iş bitmiş işlem bitmiş ve ihale makamı ile ilişik kesilmiştir diyorlar ama yönetmelik böyle demiyor yönetmelik diyorki geçici kabul olur ve ko- misyon toplanır ve yetkililer işle ilgili incelemeleri yaparlar ve bazı noksan veya sözleşmeye göre değişiklik yapılması veya değiştirilmesi vb.durumlar varsa bunların tamamlanmasını is- terler ve bu tamamlamalara görede kesin kabul başvurusu yapılır ve kesin kabulden sonra bir sorun yoksa kontrol edilir tesbit edilir geçici kabuldeki eksiklikler ve kesin kabul olur ve ihale makamı ile ilişik kesilir ve tabiki iş bitmiş olur yani bundan sonra ödeme ve gider yani gelir ve gider olmaz ve buna göre beyanname döneminde K/Z hesaplanır ve işlem bu şekilde yapılır ama kesin kabulden sonra,kolay gelsin.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    birde şunu söyleyeyim arkadaşlar ihaleli işler genelde bir kaç takvim yılına sarktığı için GVK.42.madde kapsamında oluyor ve geçici vergi olmuyor haliyle ve geçici olmadığı içinde bununla ilgili bir düzeltme zaten olmaz ve arkadaşın geçici kabul tarihine iyi bakarsanız ve ondan sonrada kesin kabul tarihide zaten ona yakın bir tarihtir ve bu yıl içindedir ve bu dediklerimede göre değerlendirin derim,kolay gelsin.

Üye
    sayın hadisat ihaleli işlerde geçici kabul yapıldıktan sonra iş bitmiş sayılır ve geçici vergisi hesaplanır. Yani bundan sonra yapılan giderlerin bu iş için bi anlamı yoktur( vergisel açıdan) kesin kabul ise geçici kabul yapıldıktan 1 yıl sonra yapılır. Bundaki amaç işle ilgili problemleri idare zamanla tesbit etsin diyedir. Hesapları bağlamak için kesin kabulu bekleyemezsiniz. İyi Çalışmalar

Kıdemli Üye
    Nereden
    S.M.M.M

kirazm arkadaşım doğru söylüyor kesin kabul geçici kabuldan bir yıl sonra yapılır bu prosedür gereği böyle yapılmaktadır. haziran ayında geçeici kabul yapılmış işimin kesin kabul tarihi 2010 haziran olarak belirlenmiştir. kesin kabul tarihi beklenemez. ssk da geçici kabul tarihi iş bitim tarihi olarak işlem görmektedir. ve dosyalar bu tarih itibariyle kapatılmaktadır. vergisel açıdanda bu şekilde olmalıdır.
    iyi günler

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar neyse konuyu fazla uzatmayacağım sadece şunu söyleyeceğim SGK dosya kapatma için yani işçilik hesaplanacak ve dosya kapanacak ve bu işlem için ihale makamın- dan alınan yazıyı görmeden yani almadan bu işlemi yapıyormu eğer yapıyorsa kanuna karşı gelmiş oluyorlar ve bu yazı için ihale makamı işin bitimi ve kesin kabulle ancak ilişiği keser ve bu yazıyı verir ve işçilikte zaten burda yapılan hakedişlere göre yapılır yani toplam ödenen istihkak tutarına göre diyorum ve benim açımdan bu konu artık kapamıştır diyorum ve birde geçici ile kesin kabul arasındaki süre için genelde taraflar belirler ve her zaman bu süre 1 yıl olacak diyede bir şart olduğunu sanmıyorum veya ben görmedim ve bu süre ikisinin arasın- daki süre aynı yıl içinde olabilir,kolay gelsin.