Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci ... 234
Toplam 40 adet sonuctan sayfa basi 31 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İHRACAT FATURASI

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    arkadaşım.
    ihracat 2 şekildedir
    birincisi direkt ihracat
    ikincisi ihraç kayıtlı.

yukarda bahsettiğin olay 3065 olayı yani ihraç kayıtlı teslimdir. o faturada görünen kdv yi sen 191-192 hesaba yazmayacaksın
    153b
    320 a
    şeklinde yazacaksın.
    sen bu malı ihraç ederken sadece
    "iade olarak alabilirsiniz ki şöyle.
    ihraç ettiğiniz malların gerek ihraçkayıtlı gerek direkt ihracat olsun ihraç ederken yapmış olduğunuz giderlerden dolayı ödediğiniz kdvleri yüklenilen kdv olarak iade alabilirsiniz. mesela gümrükleme sırasında, yurtiçi nakliye sırasunda, ve diğer ihracatın bünyesinde katlandığınız giderlerde ödediğiniz kdv yi iade olarak alabilirsiniz. "
    şeklinde lalabilirsin.
    şayet direkt ihracat yapsa idin o zaman malı imal ederken ki, yada yurtiçinden kdv li şekilde alış yaptığın ve ihraç ettiğin malzemeler için yüklenilen kdv işlemine tabi tutardın.
    aradaki fark bu
    anlatabildim mi.
    başka kafana takılan varsa daha uygun bir dille sorarsan sen mutlu olursun ben mutlu olurum herkes mutlu olur.
    bilgi al bilgi ver muhasebeye can ver
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sn: yanarım21,
    ihraç kayıtlı almış olduğunuz mallar da ind.kdv yoktur, dolayısı ile bunu iade almak gibi bir durumda yok, bu ft.kdv'sini size ihr.kayıtlı satış yapan firma alacak.
    Siz bunun dışında normal şartlarla almış olduğunuz yada imal etmiş olduğunuz mallardan yüklendiğiniz kdv'yiiade konusu yapabilirsiniz. Misal bir malın maliyeti için 100-TL kdv yükleniminiz vardır, bunu iade alabilirsiniz. Bununla ilgili yüklenilen kdv tablosu oluşturmanız gerekir, burada çıkan yüklenim kdv'yi iade isteyebilirsiniz.

Normal almış olduğunuz malların KDV'sini tabi ki 191'e kaydedip, indirilecek KDV olarak göstereceksiniz.

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUHASEBECİ

YA SON SORUM OLACAK KDV BEYANNAMESİN ARKA KISMINDA TABLO 8 İN 58 NOLU SATIRANA İHRAT ETMİŞ OLDUGUM FATURALIR PEKİ KARSIŞISIN YANİ 59 NOLU SATIRA NE YAZILACAK

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    yuklenılen kdv
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı ASLI ECE Nickli Üyeden Alıntı
    yuklenılen kdv

Yeni Üye

<div></div>MERHABA BEN BOLUDA ŞAHIS FİRMASIYIM İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPIYORUM YURT DIŞINDAN TOPTAN ÜRÜN ALMAK İSTİYEN BİKAÇ MÜŞTERİM VAR MAĞAZA SAHİPLERİ...NUMUNELERİMİ GÖNDERDİM HEDİYE PAKETİ GİBİ FAKAT TOPLU GÖNDERİM İÇİN RESMİ OLARAK İHRACAT YAPMAK İSTİYORUM...GÜMRÜK MÜŞAVİRİNE ÜCRET VERMEK İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ BÜYÜK BİR İHRACAT YAPMIYORUM ŞUAN İÇİN...KENDİM FATURA KESİP GÖNDERİ YAPSAM ÜRÜNLERİ KARŞI TARAF ALABİLİRMİ GÜMRÜK BEYANNAMESİ OLMASI GEREKİYOMUŞ SANIRIM...BUNU NASIL YAPABİLİRİM BİLMİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM...ÜRÜNLERİN ÖDEMESİNİ HESABIMA EURO OLARAK GELİYO KARGO ÜCRETİNİ ÖDEYİP PTT KARGO İLE UÇAKLA GÖNDEİRYORUM....BEDELSİZ ÇIKIŞ YAPIYO KOLİM BİR KOOLAYLIĞI VARMI ACABA CEVABINIZI BEKLİYORUM ...<div></div>SAYGILARIMLA....

Müdavim Üye
    arakdaşım, sizin orada mali müşavir vardır mutlaka, bir ziyaret et. Gereken cevap size verilecektir.

Müdavim Üye
    Alıntı rahimecc Nickli Üyeden Alıntı
    MERHABA BEN BOLUDA ŞAHIS FİRMASIYIM İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞ YAPIYORUM YURT DIŞINDAN TOPTAN ÜRÜN ALMAK İSTİYEN BİKAÇ MÜŞTERİM VAR MAĞAZA SAHİPLERİ...NUMUNELERİMİ GÖNDERDİM HEDİYE PAKETİ GİBİ FAKAT TOPLU GÖNDERİM İÇİN RESMİ OLARAK İHRACAT YAPMAK İSTİYORUM...GÜMRÜK MÜŞAVİRİNE ÜCRET VERMEK İSTEMİYORUM ÇÜNKÜ BÜYÜK BİR İHRACAT YAPMIYORUM ŞUAN İÇİN...KENDİM FATURA KESİP GÖNDERİ YAPSAM ÜRÜNLERİ KARŞI TARAF ALABİLİRMİ GÜMRÜK BEYANNAMESİ OLMASI GEREKİYOMUŞ SANIRIM...BUNU NASIL YAPABİLİRİM BİLMİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM...ÜRÜNLERİN ÖDEMESİNİ HESABIMA EURO OLARAK GELİYO KARGO ÜCRETİNİ ÖDEYİP PTT KARGO İLE UÇAKLA GÖNDEİRYORUM....BEDELSİZ ÇIKIŞ YAPIYO KOLİM BİR KOOLAYLIĞI VARMI ACABA CEVABINIZI BEKLİYORUM ...
    SAYGILARIMLA....
    ihracatçılar birliğine üye olman lazım.(her bir işlem için nisbi aidatlar kesilecek)Kendi kafana göre gümrükten mal çıkaramazsın.gelelim gümrükçüyle sözleşme işine.Gümrükçüyle anlaşmazsan ihracatına ilişkin g.ç.beyannamesini kim hazırlayacak yada menşeisini.Mallar gümrükten çıkarken menşei ile malzemelerin tutarlılığı açısından teyit edilir.Ha ben bu işleri bilirim kendimde yaparım diyorsan ozaman birliğe üye ol.yap ihracatını kolay gelsin.

Yeni Üye
    Merhaba Arkadaşlar,

Bir konuda yardımınıza ihtiyacımız var. İlk defa Kazakistan'a malzeme satıyoruz. Firmada muhasebecimiz olmadığı için şimdilik ben ilgileniyorum. Mesleğim kimya mühendisliği. Bu konuyu çok araştırdım. İhracatçılar birliğine kayıt olmadan da gönderim yapılabiliyormuş. Faturaya "mal bedeli gümrük içindir" gibi bir yazı yazılması gerekiyormuş. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. Faturayı KDV'siz olarak kesmem gerekiyor değil mi? Kazakistan'a özel bir durum var mı? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Ziyaretci
    Alıntı SvgGokce Nickli Üyeden Alıntı
    Merhaba Arkadaşlar,

Bir konuda yardımınıza ihtiyacımız var. İlk defa Kazakistan'a malzeme satıyoruz. Firmada muhasebecimiz olmadığı için şimdilik ben ilgileniyorum. Mesleğim kimya mühendisliği. Bu konuyu çok araştırdım. İhracatçılar birliğine kayıt olmadan da gönderim yapılabiliyormuş. Faturaya "mal bedeli gümrük içindir" gibi bir yazı yazılması gerekiyormuş. Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını rica ediyorum. Faturayı KDV'siz olarak kesmem gerekiyor değil mi? Kazakistan'a özel bir durum var mı? Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
    İhracat işlemleri için bir gümrük müşavirine ihtiyacınız var. Faturaya yazacağınız bilgileri o size gösterebilir. Hatta faturanız o da daha uygun olarak düzenleyebilir.