Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Reklamasyon FTR KDV

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2009
  Mesajlar
  22
  Biz Fason işçilik yapan bir işletmeyiz. KDV oranımız % 8. Bir müşteriden malları anlaşma zamanından geç teslim ettiğimiz için bir fatura geldi. Açıklamasında "Reklamasyon (Gecikme)" yazıyor ve KDV oranı % 18 olarak hesaplanmış.

  Faturadaki bu oran doğru mudur?

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  25.Haziran.2007
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  394
  Sayın defacto bence yanlış bir uygulama.. Çünkü 105 nolu kdv tebliğine göre vade farkı, malın teslimine uygulanan faiz gibi işlemlerin kdv si malın kdv si ne ise ona göre hesaplanmalı diyor. Bence bu da bir faiz uygulaması olduğu için mala uygulanan faiz uygulaması gibi işlem görmelidir.


  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">E. VADE FARKI, KUR FARKI VE MATRAHTA DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇAN İŞLEMLERDE KDV UYGULAMASI[/B]

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">1. Vade Farkları[/B]

  KDV Kanununun 24/c maddesine göre, vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerler KDV matrahına dahildir.

  Buna göre, teslim ve hizmet işlemlerine ait faturada ayrıca gösterilen vade farkları matraha dahil edilecek ve işlemin tabi olduğu KDV oranı üzerinden vergilendirilecektir.

  Öte yandan, vadeli işlemlerde bedelin zamanında ödenmemesi nedeniyle ortaya çıkan yeni vade farkları da vadeli satışa konu teslim ve hizmete ilişkin matrahın bir unsuru olduğundan, bu vade farklarının ayrıca fatura edilmesi ve vadeli satışa konu teslim veya hizmetin yapıldığı tarihte bu işlemlerin tabi olduğu oran üzerinden KDV hesaplanarak, vade farkı faturasının düzenlendiği döneme ilişkin beyannamede beyan edilmesi gerekmektedir.
  Üç hece sekiz harf...
  Sadece BEŞİKTAŞ...

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  16.Haziran.2009
  Mesajlar
  22
  Teşekkür ediyorum
  size katılıyorum

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  İşlemin tabi olduğu orandan kesilmelidir, dediğiniz gibi uygulama yanlış.

 5. #5
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Mayıs.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  3,236
  Yüzde 8 den duzenlenmeli fakat benım de elimde bu sekılde duzenlenmıs faturalar mevcut ben arastırmalarım sonucu bu uygulamanın dayanagını cozemedım , cozersenız bana da anlatın sayın meslektaşlarım
  Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

 6. #6
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  25.Haziran.2008
  Mesajlar
  215


  DOĞRUDUR %18 ORANI

 7. #7
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  26.Mayıs.2008
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  3,236
  Alıntı smmmkaradag Nickli Üyeden Alıntı


  DOĞRUDUR %18 ORANI

  nEYE GORE ACIKLARMISINIZ
  Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

 8. #8
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  25.Haziran.2008
  Mesajlar
  215

  Reklamasyon kelimesi tek başına yeterli bir veri değildir.Ancak iade biçiminde ya da iskonto anlamında değerlendirilecekse ; elbette faturaya konu olan ne ise onun tabi olduğu oran üzerinden , aksi halde ceza yada tazminat biçiminde ise %18 olarak değerlendirilmelidir.


  Edited by: smmmkaradag

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  KDV. oranı MALİYE BAKANLIĞI MUKTEZASI

  Gelir İdaresi Başkanlığı


  Tarih : 19.10.2006
  Sayı : B.07.1.GİB.0.01.53/5328-2239/82206
  Konusu : Vade farkı, fiyat farkı, kur farkı, faiz ve reklamasyon gibi unsurlara uygulanacak KDV. oranı Hk.
  Muktezanın Özeti:
  İlgide kayıtlı dilekçenizde, ticari faaliyetiniz kapsamında yapılan teslimlerinizle ilgili olarak ortaya çıkan vade farkı, fiyat farkı, kur farkı, faiz ve reklamasyon gibi unsurlara uygulanacak KDV. oranı hususunda tereddüde düşüldüğü belirtilerek, konu ile ilgili Başkanlığımız görüşünün bildirilmesi talep edilmektedir.
  3065 sayılı KDV. Kanununun “Teslim ve Hizmet İşlemlerinde Matrah” başlıklı 20’nci maddesinde, teslim ve hizmet işlemlerinde matrah, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedel olduğu, bedel deyimi, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerle sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade ettiği; (24/c) maddesinde de vade farkı, fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerlerinin matraha dahil olduğu hükme bağlanmıştır.
  Aynı Kanunun 35’inci maddesinde de malların iade edilmesi, işlemin gerçekleşmemesi, işlemden vazgeçilmesi veya sair sebeplerle matrahta değişiklik vuku bulduğu hallerde, vergiye tabi işlemleri yapmış olan mükellefin bunlar için borçlandığı vergiyi; bu işlemlere muhatap olan mükellefin ise indirme hakkı bulunan vergiyi değişikliğin mahiyetine uygun şekilde ve değişikliğin vukubulduğu dönem içinde düzelteceği hüküm altına alınmıştır.
  Buna göre;
  1- Katma değer vergisine tabi bir mal teslimi veya hizmet ifasına bağlı olarak ortaya çıkan vade farkı, faiz, fiyat farkı ve mahiyet olarak bunlardan farklı olmayan kur farkları Kanunun 24’üncü maddesi uyarınca vergiye tabi işlemin matrahına dahil edilerek vergilendirilmektedir. Dolayısıyla, ilgili mal veya hizmet bedelinin uzantısı niteliğinde olan söz konusu unsurlara, ilgili mal veya hizmetin tabi olduğu oranda KDV. uygulanması (teslim veya hizmet KDV.’den müstesna ise bu unsurların da istisna kapsamında değerlendirilmesi) gerekmektedir.
  2- Kanunun (11/1-c) maddesi kapsamında yapılan ihraç kayıtlı teslimlerle ilgili olarak imalatçı aleyhine ortaya çıkan kur farkları hakkında 95 seri no.lu KDV. Genel Tebliğinin (4.2) bölümünde; imalatçı lehine ortaya çıkan kur farkları hakkında ise 25 seri no.lu KDV. Genel Tebliğinin (D) bölümünde yapılan açıklamalar doğrultusunda işlem yapılmalıdır.
  3- Satışı yapılan malların evsafına uygun olmaması veya kusurlu olmalarından dolayı ortaya çıkan reklamasyon adı verilen fiyat indirimleri matrahta değişiklik meydana getirdiği için Kanunun 35’inci maddesi gereğince işlem yapılacaktır. Alıcı tarafından reklamasyon bedeline ilişkin olarak düzenlenecek faturalarda, reklamasyonun ilgili olduğu teslim veya hizmet ifasının tabi olduğu oranda katma değer vergisi hesaplanmalıdır.
  4- Reklamasyonun ihracı gerçekleştirilen mallarla ilgili olarak ortaya çıkması halinde, ihraç edilen mallar Kanunun (11/1-a)maddesi gereğince katma değer vergisinden istisna olduğundan, yurt dışındaki alıcı tarafından düzenlenecek fatura veya ilgili ülke mevzuatına göre fatura yerine geçen belgelerdeki reklamasyon bedeli üzerinden katma değer vergisi hesaplanmayacaktır.
  Ancak, yurt dışındaki alıcıdan bu tür bir belgenin alınamadığı durumda ihracatçı firmanın, yeni bir belge düzenleyerek önceki faturayı iptal etmesi ve reklamasyon bedeline isabet eden kısmın iade edildiğini gösterir bir belgeyi de ispat vesikası olarak kullanılması mümkündür.
  5- Söz konusu reklamasyon bedelinin ihracatçı tarafından alt safhalara (örneğin imalatçıya) yansıtılmasında yukarıda 3 numaralı bölümde yapılan açıklamalar doğrultusunda işlem yapılacaktır.
  6- İthalatı gerçekleştirilen bir malla ilgili olarak ortaya çıkan reklamasyon bedeli için ise, bu husus esas itibariyle ithalat matrahı ile ilgili olduğundan Gümrük Kanunu çerçevesinde işlem tesis edilmesi gerekmektedir.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •