Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: a.ş ortağı öğrenci ---- şti.ortağı işci bağkur

Ziyaretci
    1-A.ş de yönetim kurulu üyeleri arasında lise öğrencisi var.Şirkete ortak olalı 2 ay gibi bir zaman oldu.Bu kişi bağkurlu olmak zorunda değil mi? Ne gibi işlemler yapmamız gerekir?

2-Şirkette işci olarak 2 ay çalışan bir işci (İşe girişi Temmuz 2009) şirkete ortak oldu ve tescil işlemleri yeni tamamlandı.Bu kişinin ssk dan çıkıp bağkurunu başlatacağız hangi işlemleri yapmamız gerekir?Hangi formlara ihtiyacımız var?

Ziyaretci
    yok mu uygulama yapan arkadaş?

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli

1. Lise öğrencisi kaç yaşında?
    2. İşçinin SSK olarak boşluğu yoksa SSK'lı olarak devam eder. Eğer, boşluğu varsa Bağkurlu olur. Zaten sizde SSK'dan çıkartıp bağkurlu olmasını istemişsiniz. Bazıları nedense istemiyor.

Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları

1479 sayılı kanunun mülga 24'üncü maddesi ile 01/10/2008 tarihinden önce anonim şirketlerin kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmakta iken, 5510 sayılı kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendi ile 01/10/2008 tarihinden itibaren sadece anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları yönetim kuruluna seçildikleri tarih itibariyle sigortalı sayılmışlardır. Bu kapsamda sayılan kişiler, şirket yetkililerince yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihten itibaren en geç onbeş gün içinde SGK'ya bildirilecektir.

Anonim şirketlerde şirket ortağı olmayan yönetim kurulu üyeleri 4'üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmayacaklardır. 5510 sayılı kanunun geçici 22'nci maddesi ile 1479 sayılı kanuna göre 01/10/2008 tarihinden önce anonim şirketlerin kurucu ortağı olmaları nedeniyle sigortalı olanlardan, 5510 sayılı kanunun 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendi kapsamında sigortalılıklarını devam ettirmek isteyenlerin 01/10/2008 tarihinden itibaren altı ay içinde (01/04/2009 tarihine kadar) SGK'ya yazılı olarak talepte bulunmaları halinde, sigortalılıkları devam ettirilmektedir. 01/04/2009 tarihine kadar talepte bulunmayanların sigortalılıkları ise 01/10/2008 tarihi itibariyle sona erdirilmiştir.

Limited şirketlerin ortakları

Limited şirket ortakları 4-1/(b) bendi kapsamında sigortalı sayılmışlardır. Limited şirket ortaklarının sigortalılığı şirketin ticaret sicil memurluklarınca tescil edildikleri tarihten itibaren başlatılacak olup, ticaret sicil memurlukları bu kişileri tescil edildikleri tarihten itibaren onbeş gün içinde SGK'ya bildireceklerdir.

Limited şirket ortaklarından hisse devri alan yeni ortakların sigortalılıkları, ortaklar kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlayacak ve bu tarih ortaklar kurulu kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir ticaret sicil memurluğunca tescil edilmiş ise Ticaret Sicil Gazetesi'nde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince SGK'ya bildirilecektir.
    SMMM, Özcan Bayram

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın arkadaşlar yeni 5510 sayılı kanuna göre 4/b'li olmak zorunda olan şirket ortakları veya yönetim kurulu üyeleri kendi şirketlerinde 4/a'lı olarak gözükemezler bu kanun maddesi ile sabit ancak kanunun yürürlüğünden önce 01.10.2008 tarihinden önce varsa böyle bir durum o zaman bu hakları devam eder değişiklik olana kadar, ama kanunun yürürlüğünden sonra olduğu için burda bu şirkette 4/a'lı olan ortak 4/b'li olma durumu ortaya çıktığında 4/a'lılık sigortasının kesilmesi ve 4/b'lilik sigortasının başlaması gerekir yoksa kanuna göre geçerli olmaz diğer durum 18 yaşını doldurmamışsa lise öğrencisi doldurana kadar 4/b'li sigortalılığı başlamaz,diğer işlemlerin nasıl olacağını zaten özcan bey eklemiş konuya,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Medeni kanun yönünden çocuklar "sınırlı ehliyetsizler" grubuna giriyor. Bu nedenle, çocuklar kanuni temsilcileri durumundaki 'velilerin onayı ile' ya da onların aracılığı ile şirket ortağı olabilirler.

A.Ş.'lerde yönetim kurulu üyesi olmak için 'fiil ehliyetine' sahip olmak gerektiğini unutmayalım.

Diğer taraftan, TTK.nun 315.maddesinde 'hacir altına alınmak' yani kısıtlı olmak, Yönetim Kurulu Üyeliğini sona erdiren nedenlerden biridir.
    SMMM, Özcan Bayram

Ziyaretci

Lise öğrencisi biraz büyük 20 yaşında okulu da bitiremedi.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı hadisat Nickli Üyeden Alıntı
    sayın arkadaşlar yeni 5510 sayılı kanuna göre 4/b'li olmak zorunda olan şirket ortakları veya yönetim kurulu üyeleri kendi şirketlerinde 4/a'lı olarak gözükemezler bu kanun maddesi ile sabit ancak kanunun yürürlüğünden önce 01.10.2008 tarihinden önce varsa böyle bir durum o zaman bu hakları devam eder değişiklik olana kadar, ama kanunun yürürlüğünden sonra olduğu için burda bu şirkette 4/a'lı olan ortak 4/b'li olma durumu ortaya çıktığında 4/a'lılık sigortasının kesilmesi ve 4/b'lilik sigortasının başlaması gerekir yoksa kanuna göre geçerli olmaz diğer durum 18 yaşını doldurmamışsa lise öğrencisi doldurana kadar 4/b'li sigortalılığı başlamaz,diğer işlemlerin nasıl olacağını zaten özcan bey eklemiş konuya,kolay gelsin.
    Peki x şirketinin yönetim kurulunda olmayıp bu x şirketinde sadece %5 hissesi bulunanbirisi,x şirketindeveya başka bir yerde sgk'lı gözükmesinin bir mahsuru varmıdır Hüseyin Bey?Araştırmalarım neticesinde olmaması gerektiği konusunda kanaate ulaştım ama gene de bir bilene sormak lazım düşüncesiyle sorma gereği hissetim....

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın AL4 5510/53.maddeye göre 01/10/2008 tarihinden sonra eğer öncesinde kendi işyerinde veya ortağı olduğu şirkette sigortalı değilse,bu kendine ait yerlerde 5510/4-a lı olarak bildirilemez kanun yasak diyor,ama öncesinde nerde sigortalı ise ve hala devam ediyorsa isterse ltd.ortağı olsun isterse a.ş.yön.kur.üyesi olsun bundan önce başlayan 4/a'lığı devam eder ve bir sorun olmaz,şimdi hissesi %5 de olsa daha yüksekte olsa önemli değil önemli olan yukarda saydığım noktada ortak olup olmadığıdır veya yön.kur.üyesi olup olmadığıdır,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

https://www.muhasebedergisi.com/mehm...yasasi-hk.html

Anonim şirketlerin kurucu ortaklarından daha önce 1479 sayılı kanunun 24’üncü maddesine tabi olarak sigortalı olanlardan sigortalılıklarını devam ettirmek isteyenlerin 5510 sayılı kanunun yürürlülük tarihinden itibaren 6 ay içinde yazılı talepte bulunmaları halinde sigortalılıkları aynen devam ettirilecektir. Bu süre içerisinde talepte bulunmayanların sigortalılıkları ise 5510 sayılı kanunun yürürlülük tarihi itibariyle sona erecek.

Yeni yasa ile Anonim şirket kurucu ortakları Bağ-kur sigortalısı olmak zorunda olmayacak. Sadece Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyesi ortakları Bağ-Kur’lu olacaklardır.

Anonim şirketlerin kurucu ortaklarından daha önce 1479 sayılı kanunun 24’üncü maddesine tabi olarak sigortalı olanlardan sigortalılıklarını devam ettirmek isteyenlerin 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren 6 ay içinde yazılı talepte bulunmaları halinde sigortalılıkları aynen devam ettirilecek. Bu süre içerisinde talepte bulunmayanların sigortalılıkları ise 1 Ekim 2008 tarihinde sona erecektir.
    Edited by: AL4

Ziyaretci

arkadaşlar yeni yasada sadece yönetim kurulu üyeleri bağkur kapsamında diğer ortaklar için 4a olur diye hatırlıyorum