Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Tavuk Çiftliği Mükellefiyet Şekli

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2008
  Nereden
  Mali Müşavir
  Mesajlar
  429
  Arkadaşlar Tavuk Üretim çiftliği işletmesi ile uğraşan bir yakınım SGK tarafından incelemeye alınmış durumda. SGK Müfettişi buranın Vergi Mükellefi olması gerektiği konusunda oldukça ısrarlı ancak sadece tavuk üretimi yapan (yani onları satmak, yumurta ve etleri pazarlama amacıolmadan)kişilerden sadece müstahsil ile alış yapıldığını yani verginin karşı taraftan kesilip üretici adına stopaj yatırıldığını biliyorum. Bu Konu ileilgili elinde kaynak olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. İyiAkşamlar....
  Bugün Neyin Son Günü??

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Nisan.2009
  Mesajlar
  1,165
  Gelir Vergisi Kanunu 94. Maddeye göre satışta kesinti yapılması gerektiği ve belkide sizin yakınınızın o şekilde satış yaptığı doğru ancak neticesinde tavuk üretim çiftliği.. Ortada bir ticari faaliyet olduğu ayan beyan ortada. Bu durumdagerçek gelir mükellefi olması gerekir diye düşünüyorum. En doğrusu Maliye'den özelge istemek.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Mart.2008
  Nereden
  Mali Müşavir
  Mesajlar
  429


  Bu işletmede herhangi bir satış konusu yok; firmadan örneğin banvitten yumurta halinde geliyor çiftlik sahibi bu yumurtayı kuluçkaya yatırıp bekletiyor daha sonradan da çıkan civcivlerin belli bir süre bakımını yapıyor. Firma daha sonra gelip civcivleri alıyor. Yani herhangi bir satış yok...  İlgili Muktezayı buldum.  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0>
  <T>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>Başlık</TD>
  <TD width=680>Tavuk besiciliği faaliyetinden elde edilen kazancın vergilendirilmesi hk.
  </TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>Tarih</TD>
  <TD width=680>22/03/1999</TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=76>Sayı</TD>
  <TD width=680>B.07.0.GEL.0.41/4102-136/11439</TD></TR>
  <TR vAlign=top>
  <TD width=756 colSpan=2>
  <DIV align=justify>
  <DIV align=center>T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  Gelirler Genel Müdürlüğü
  TARİH : 22.03.1999
  SAYI : B.07.0.GEL.0.41/4102-136/11439
  KONU : Tavuk besiciliği faaliyetinden elde edilen
  kazancın vergilendirilmesi hk.


  <DIV align=center>MANİSA VALİLİĞİ
  (Defterdarlık : Gelir Müdürlüğüne)


  İLGİ : 15.02.1999 gün ve B.07.4.DEF.45.10/01-165-9/1027 sayılı yazınız.

  <DIV align=justify>İlgi yazınızla Bakanlığımıza gönderilen iliniz ..... Vergi Dairesi mükelleflerinden ..... sicil numarasında kayıtlı ..... ile ilgili mukteza incelendi.  Bilindiği üzere, Gelir Vergisi Kanununun 4369 sayılı Kanunla değişik 53 üncü maddesinde “Çiftçilerin elde ettikleri zirai kazançlar, bu Kanunun 94 üncü maddesine göre hasılatları üzerinden tevkifat yapılmak suretiyle vergilendirilir. 54. maddede yazılı işletme büyüklüğü ölçülerini aşan çiftçiler ile bir biçerdövere veya bu mahiyetteki bir motorlu araca veya on yaşına kadar ikiden fazla traktöre sahip olan çiftçilerin kazançları gerçek usulde (zirai işletme hesabı veya diledikleri takdirde bilanço esasına göre) tespit olunarak vergilendirilir. Kazançları gerçek usulde vergilendirilmeyen çiftçiler bu kazançları için beyanname vermezler.....” hükmü yer almaktadır.

  Konu ile ilgili olarak, Bakanlığımızca hazırlanıp 31.12.1998 gün ve 23570 sayılı Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 219 seri No’lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 4369 sayılı Kanunla değişik zirai kazançların vergilendirilmesine yönelik maddelerinde yapılan değişikliklere ilişkin olarak gerekli açıklamalar yapılmıştır.

  Gelir Vergisi Kanununun 54 üncü maddesinde kümes hayvanları ile ilgili işletme büyüklüğü ölçüsü belirlenmediğinden ve anılan Kanunun 13 üncü maddesi de 4369 sayılı Kanunla yürürlükten kaldırıldığından tavuk besiciliği faaliyetinden elde edilen kazancın 94 üncü maddeye göre tevkifat yapılmak suretiyle vergilendirilmesi gerekmektedir.

  Adı geçen ödevlinin kendi isteği ile gerçek usulde vergilendirilmek istemesi halinde gerçek usulde mükellefiyetinin tesis edilmesi ve zirai işletme defteri kullanması aksi takdirde tevkif yoluyla vegrilendirilmesi gerekmektedir.

  Bilgi edinilmesini ve ödevlinin durumun yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde değerlendirilerek gereğinin yapılmasını, işlem sonucundan adı geçene de bilgi verilmesini rica ederim.


  <DIV align=right>Bakan a.
  Daire Başkanı</TD></TR></T></TABLE>

  <HR>
  Bugün Neyin Son Günü??

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Temmuz.2008
  Nereden
  Zonguldak
  Mesajlar
  376
  Tavuk Çiftliği işletmeleri genellikle Zirai kazanç esasına göre vergilenirler..Kısaca Çitçidirler.
  Kendi isteği ile deftere girmedi iseler Stopaj yöntemi ile ana şirket tarafından kaynakta kesinti yoluyla vergilenirler.Ancak öylede olsa bu SGK yükümlülklerini ortadan kaldırmaz..Deftere tabi olmadan da SGK kapsamına alınırlar..

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •