Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bir soru

Ziyaretci
    limited şirket ortağı olan bir kişi ihale yolu ile köye ait 3400 adet zeytin ağacını kiralayıp zeytin satışı yapacaktır.
    gvk madde 12 göre ;
    16'ncı grup: Meyve verebilecek hale gelmiş zeytinliklerde 1200 (1200) ağaç;
    işletme büyüklüğü ölçüsü dür.
    şimdi bu kişi ağaçları kiralayacağından kendine ait değil bu durumda ne gibi bir yol izlenmesi gerekir.
    cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekürler

Ziyaretci
    şahsi mükellefiyet tesis edecek bence...

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın nurdal bu 12.ci madde kalktı burda GVK.54.cü maddenin 16.cı grup kısmına bakmak lazım ve ordada 4500 ağaç olursa deftere tabi olur diyor ama burda 3400 olduğu için mükel- lefiyet gerekmez ve satışları alıcılara müstahsille satışını yapar,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Ziyaretci
    BU AĞAÇLAR KENDİNE AİT DEĞİL KİRALAYACAK BU DURUMDA KAZANÇ ZİRAİ KAZANÇ MI YOKSA TİCARİ KAZANÇ KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLİR.

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın nurdal GVK.52.ci madde kapsamında bu gerçek kişiler bu türlü yerleri işlettikleri için önemli olan işletmeleri zirai işlem yapmaları ister kendilarinin olması isterse kiralamış olma- ları bu durumu değiştirmez ve çiftçi sayılırlar ve işlemde zirai işlem olur ve tabiki zirai kazanç olur,kolay gelsin hayırlı akşamlar.

Müdavim Üye
    Nereden
    Edirne
    Merhaba, sayın hadisat gibi düşünüyorum.Fakat, bu zeytinleri kendi işleyerek satacak ise tptan yada parekende zeytin mahsül türünden çıkıp ticari mal a dönüşeceğinden ticari kazanç olacaktır.

Yeni Üye
    Nereden
    smmm
    ilgili, limited şirketin ortağı ve bu zeytinliğ ticari kazanç için kiralamaktadır.burada çifçilik statüsü olmadığı için bu işlmenden doğan kazanç kanaatime göre ticari kaznçtır

Nereden
    Kartal/İstanbul
    bu soruyu benmi yanlış anlıyorum yoksa diğer arkadaşlarmı yanlış anlıyor yada sorunun soruş şeklimi yanlış şimdi arkadaşlar bu şahıs bu ağaçları kiralıyor ve zeytinleri yetiştiriyorsa ve daha sonra satıyorsa bu satış kazancı zirai kazanç olur ama gerçek usulde zirai kazanç olmaz yukarda dediğim gibi ama eğer bu kişi bu zeytin ağaçlarını zeytinleri olmuş yani ağaç- larda zeytinler var çiftçiler yetiştirmiş ve bu kişide bu ağaçları kiralıyorsa yani bu dönem bu ve çiftçilik adına hiç bir işlem yoksa sadece kiralayıp bu zeytinleri toplattırıp satışını yapa- caksa tabiki bu kişi çiftçi olmayacağı için ticari kazanç olacak,ama şunu belirtmek istiyorum sayın arkadaşlar soruları daha anlaşılır bir şekilde sorarsak cevaplarda ona göre daha an- laşılır olacak ve gene şunu belirtmek istiyorum soruya anladığım kadarı ile cevap vereyim diyorum yardımcı olma babında çünkü yardımcı olma gayesiyle ama her zamanda formda belirttiğim gibi bu türlü sıkıntılarda çıkıyor,kolay gelsin.(not: daha anlaşılır sorular soralım).