Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İnşaat maliyet hesabına dair açıklama

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli meslektaşlarım,

Bir forumdaşın isteği üzerine konuyu aşağıya alıyorum.

Yazan Kişi:Mustafa Kemal EKİCİ(---.adsl.ttnet.net.tr)
    Tarih:10-11-04 14:04

Değerli Meslektaşlarım,

Özel İnşaat sigortaları ile ilgili olarak SSK İşlem Yönemtmeliği’nin 38. maddeisinin b bendinin altıncı fıkrası aşağıdaki gibidir.

“Başladığı yıl içinde bitirilmiş olan inşaatın maliyetinin hesaplanmasında o yıl için tespit edilen, başladığı yıldan sonraki yıllarda bitirilmiş inşaatın maliyetinin hesabında ise bitirildiği yıldan önceki yıla ait birim maliyet bedeli esas alınır.”

Ben buna göre 2001 yılı aralık ayında inşaatına başlanmış ve o ay 14 gün çalışılmış 2002 ve 2003 de hiç çalışılmamış 2004 yılında bitecek olan özel bina inşaatı için 2003 yılı birim fiyatlarını esas alarak asgari işçilik ve asgari prim hesapladım. Ancak müşterim ve bazı meslek mensupları yine ortalama (eski uygulamaya benzer) fiyat uygulamasından ve bu konuda bir iç genelge bulunduğundan bahsettiler fakat bu iç genelgeye ulaşamadım ve konuda benim açımdan tam çözüme kavuşmadı.

O nedenle aşağıdaki verilere göre asgari işçilik/prim tutarının hesaplanması ve dayanakları hakkında yardımcı olabilecek meslektaşlarıma teşekkür ederim.

İnşaatın;
    Cinsi, Sınıfı : Mesken,3.Sınıf, (3 katlı Kalorifer/asansör yok)
    Yüzölçümü: Zemin+2kat= 112*3=336 m2
    2001 M2 Mal.Bed.= 123.000.000.-
    2002 M2 Mal.Bed.= 202.950.000.-
    2003 M2 Mal.Bed.= 264.000.000.-

Not:
    2001 yılında 14 günlük asgari ücretten toplam 98.000.000.-TL. Matrah beyan edilmiş.
    2002 ve 2003 yılında çalışlmamış olup,
    2004 de inşaat tamamlanacaktır.

Bu durumda beyan edilmesi veya üzerinden SSK primi ödenmesi gereken asgari SSK Matrahı (işçilik tutarı) ne kadardır?

Saygılarımla.
    Mustafa Kemal EKİCİ-SMMM

------------------------------------------------------------ -------------------------

Yazan Kişi:Ali İhsan Türkyiğit(195.175.37.---)
    Tarih:10-11-04 14:34

Sayın meslektaşım,

Bu konu SSK 16/318 ek genelgede mevcuttur.

Bu genelgeye göre inşaatlar 01.01.2003 tarihinden önce ve sonra başlayanlar olarak iki kısımda mütala edilmektedir.

2003'den sonra başlayan inşaatlar da, bitişten bir inceki yıl birim fiyatları geçerlidir.

Bahsettiğiniz inşaat 2001/12'de başladığı için formül şöyledir.

2001 b.f+2002 b.f./2=A

A+2003 b.f./2=B

B*inşaat alanı * 0.0675= gösterilmesi gereken işçilik miktarı<BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Aslında bu konuda bir meslektaşım excel çalışması hazırlayacaktı ama işlerin yoğunluğu olsa gerek tamamlayamadı sanırım. Bende aynı sorundan dolayı bu konuda çalışma yapamadım. Bu işin ucundan tutacak bir meslektaşımız olursa çalışmasını burada yayınlarım.

------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın Gülşen,

Minik bir ilave yapmak istiyorum.Bildiğiniz gibi (yanılmıyorsam) 2004 yılının 1-6.aylarındaödenen ücret ssk'nın belirlediğitabandan düşük isearasındaki farka ait primleridevlet karşıladı bu dönemle ilgili işçiliklerin hesabındataban değilfiilenbeyan edilen ücretler dikkate alınıyor.
    Saygılarımla

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Üstadım,

Bu minik ilave (aslında mühim bir konu)hatırlatmanız isabetli olmuş. 16-306 ek genelge gereği hazinece karşılanan matrah hesaplamalarda dahil edilemeyek.
    Sigortalı SPEK Alt Sınırı Aylık Ücret Primin Matrahı
    (A) 549.630.000.TL. - 423.000.000.TL.= 126.630.000.TL.

Burada her nekadar 549,63 olsada 423,00 olarak matrah hesaplanacak.

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------