Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SİGORTALI İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ

Hybrid View

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya

Arkadaşlar SSK lı olan işçilerimiz 4 aydır maaşlarını alamadıkları için yasal yollarabaşvuracaklarına dairihtar çektilermaaşlar yine ödenmeyincemahkemeye vererek 21/08/2009 tarihinde sözleşmeyi fesh ettiklerini mahkemeye dilekçe ile sundular mahkeme 08/09/2009 tarihinde bize bu dilekçeleri tebliğ etti ve bende 08/09/2009 tarihinde iş akitlerini sonlandıracağım. 21 inde veremem 10 Günlük süre geçmiş oluyor. ayrıca tebliğ 08/09 da geldi. işten ayrılma bildirgelerine avukat istifa yazmam gerektiğini söylemekte bana ters geldi çünkü haklı nedenle fesh ettikleri için problem yaşayacağımızı bile bile bu konuda ısrar etmekte benim kanaatim 23 nolu kod ama iş müfettişi ile görüştüm oda 25 yazmalısın demekte ayrıca e bildirgede 06 Nolu koduYani işçinin Sözl.haklı nedenle feshiyazmam gerekmekte avukat ise dava sonuçlanmadı haklılıkları belli değil diyerek her iki belgedede istifa konusunda ısrarcı doğrusu ne yapacağımı şaşırdım.sizce ?

<TABLE>
    <T>
    <TR>
    <TD width=479>1- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
    2- Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi
    3- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)
    4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi <a href="java&#115;cript:%20sec%2805%29" target="_blank">
    5- Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi </A>
    8- Emeklilik (yaşlılık) veye toptan ödeme nedeniyle
    9- Malulen emeklilik nedeniyle
    10- Ölüm
    11- İş kazası sonucu ölüm
    12- Askerlik
    13- Kadın işçinin evlenmesi .
    14- Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması
    15- Toplu işçi çıkarma
    16- Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli
    17- İşyerinin kapanması
    18- İşin sona ermesi
    19- Mevsim bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır.Tekrar başlatılmayacaksa "4" nolu kod kullanılır)
    20- Kampanya bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa "4" nolu kod kullanılır) </TD>
    <TD width=434>21- Statü değişikliği
    22- Diğer nedenler
    23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih
    24- İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih
    25- İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davra nedeni ile fesih
    26- Disiplin kurulu kararı ile fesih
    27- İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih
    28- İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih
    29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih
    30- Vize süresinin bitimi ( İş akdinin askıya alınması halinde kullan Tekrar başlatılmayacaksa "4" nolu kod kullanılır)
    31- Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih
    32- 4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile feshi
    33- Gazeteci tarafından sözleşmenin feshi
    34- İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih </TD></TR></T></TABLE>

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Şirketi siz mi temsil edeceksiniz yoksa avukat mı? Avukat sorumluluğu alıyorsa avukatınızın dediğini yapınız.
    SMMM, Özcan Bayram

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    başka yorumu olan varmı
    Edited by: berk07

Müdavim Üye
    25 md
    çünkü işçi iyiniyetle maaşımı alacağım diye çalışıyor.
    işveren ise kötü niyetli ve maaşını vermiyor

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya

işverende ekonomik krizdeyim diyerek kendini savunuyor
    yani ben kötü niyetli değilim demekte

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    Avukatın dediğini yaparsanız mahkemenin aleyhinize karar çıkartmasıyla muhtemelen ceza keserler, ayrıca işveren madem ekonomik kriz diyor çıkartsın işçileri versin tazminatı.. bu kurtuluş yolu değil... bence işveren ve avukattan bir yazı alın ne tür hareket edeceğinize dair ona göre yapın... ileride aleyhlerine karar çıkarsayine kötü muhasebeci olur...
    bencede 25Edited by: muasebe
    Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır. S. M. Power

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli

İşveren ekonomik krizi gerekçe gösterdiğini söylediniz. Peki, mali tablolar bu tezini doğruluyor mu? Mahkeme bu hususları dikkate alacaktır. Bu konuda yargı kararları vardır. Dikkat edin derim.
    Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Esas no:2003/12442, Karar No:2003/13123, Karar Tarihi:08/07/2003
    SMMM, Özcan Bayram

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya
    Alıntı ozcanbayram67 Nickli Üyeden Alıntı

İşveren ekonomik krizi gerekçe gösterdiğini söylediniz. Peki, mali tablolar bu tezini doğruluyor mu? Mahkeme bu hususları dikkate alacaktır. Bu konuda yargı kararları vardır. Dikkat edin derim.
    Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Esas no:2003/12442, Karar No:2003/13123, Karar Tarihi:08/07/2003

Tşk kararı inceledim ama burada durum farklı işçiler işi bıraktılar ve tazminatları için mahkemeye başvurdular zaten.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Antalya

avukatlarının yazdığı işi bırakma tarihi 21/08 teblig 08/09 da geldi 10 günlük süreyi geçtiği için 21/08 den çıkışlarını verme şansımımız kalmadı bize tebliğ olan 08/09 dan itibaren çıkışları verilecek. işsizlik parasını da bu nedenle 08 ay ve 09 aydaeksik günleri olduğu için hakedemeyecekler.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Ben o kararı işvereniniz iddia ettiği ekonomik kriz nedeniyle yazdım. İşçiler, büyük ihtimalle davayı kazanacaktır. İşçilerin çıkışını verirken eksik gün olayını avukatınıza danışmanızda fayda var. Mahkemede bu husus göze çarpar.
    SMMM, Özcan Bayram