Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: müteah.arsa sahibi adına yaptığı ödemeler

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Mart.2005
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  865
  HAYIRLI RAMAZANLAR.

  mütahidin arsa sahibi adına belediyeye vs. yaptığı ödemelerdeki kdv yi indirim konusu yapabilirmiyiz.

  Uzman Mali Müşavirlik

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  21.Ocak.2009
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  514
  Kat karşılığı inşaatta arsa sahibi adına yapılan giderler hk (10.07.2006)

  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

  Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı

  (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)


  Sayı: B.07.1.GİB.4.06.16.01/
  Konu : Yapı sahibi adına ödenen giderlerinin İndirilmesi.

  Sayın…………..

  İlgi……………tarihli dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçenizde; kat karşılığı inşaat müteahhitliği faaliyetinden dolayı…………… Vergi Dairesi Müdürlüğünün …………….vergi numarasında kayıtlı gelir vergisi mükellefi olduğunuzu, yapı denetim sözleşmesi gereği yapı sahibi tarafından ödenmesi gereken ancak, tarafınızca yapılan ödemelerin inşaatın maliyetini oluşturduğunu belirterek; tarafınızca ödenen ancak yapı sahibi adına düzenlenen bu belgelerin gider belgesi olarak kabul edilip edilmeyeceği hususunda görüş talep etmektesiniz.

  4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanunun 2’nci maddesinin 1’inci fıkrasında yapı denetim hizmetinin, yapı denetim kuruluşu ile yapı sahibi veya vekili arasında akdedilen hizmet sözleşmesi hükümlerine göre yürütüleceği ve yapı sahibinin yapım işi için anlaşma yaptığı yapı müteahhidini vekil olarak tayin edemeyeceği, aynı Kanunun 5’inci maddesinin 1’inci fıkrasında ise, yapı denetim hizmet sözleşmelerinin yapı sahibi ile yapı denetim kuruluşu arasında akdedileceği hükme bağlanmıştır.

  Konu ile ilgili olarak, 12.08.2001 tarih ve 24491 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yapı Denetimi Uygulama Usul ve Esasları Yönetmeliğinin “Yapı Denetimi Hesabının Tutulması” başlıklı 13’üncü maddesinde; yapı denetim kuruluşlarının hizmet bedellerinin karşılanması amacıyla, il özel idareleri ve belediyeler adına bankada yapı denetim hesabı açılacağı, yapı denetim için 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun ile öngörülen hizmet bedellerinin yapı sahipleri tarafından bu hesaba yatırılacağı açıklamalarına yer verilmiştir.

  Diğer yandan, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 40’ıncı maddesinin 1’inci bendinde, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.

  Bir giderin kazancın elde edilmesi ve idamesi ile ilgili olduğunun kabulü için; giderle kazancın elde edilmesi ve idamesi arasında illiyet bağının bulunması, giderlerin keyfi olmaması yani kazancın elde edilmesi için mecburi olarak yapılması, yapılan gider karşılığında gayri maddi bir kıymet iktisap edilmemiş olması gerekir.

  Öte yandan; bu giderlerin tevsik edici belgelere dayanması (fatura, fatura yerine geçen vesikalar gibi) ile yasal kayıtlarda izlenmesi gerekmektedir.

  Diğer taraftan, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereği vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esas olup, vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği hüküm altına alınmıştır.

  4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanuna göre hizmet bedellerinin yapı sahibince ödenmesi gerektiğinden bu ödemelere ilişkin belgeler de yapı sahibi adına düzenlenmektedir. Ancak Vergi Usul Kanunu’nun 3’üncü maddesine göre vergilendirmede olayın gerçek mahiyeti esas olduğundan söz konusu ödemelerin yapı sahibi adına tarafınızca yapıldığının aranızda düzenlenen ve bu hususlarında yer aldığı sözleşme veya banka dekontu ile belgelendirilmesi halinde bu ödemelerin GVK’nın 40’ıncı maddesine göre ticari kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınması mümkün bulunmaktadır. <BR style="mso-special-character: line-break"><BR style="mso-special-character: line-break">

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  17.Mart.2005
  Nereden
  SMMM
  Mesajlar
  865
  TEŞEKKÜR EDERİM
  Uzman Mali Müşavirlik

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  11.Aralık.2009
  Mesajlar
  163
  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
  (Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)
  <H3 =style8></H3>
  <H3 =style8></H3>
  Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/KVK-8
  Konu: Kat karşılığı inşaat işi yapan firmanın arsa sahibi adına ödeyeceği yapı denetimi hizmet bedellerinin kurum kazancının tespitinde gider olarak kaydedilip kaydedilmeyeceği hk.

  ….. GRUP MÜDÜRLÜĞÜNE

  İlgi : … İnşaat A.Ş. tarafından Müdürlüğümüze hitaben verilen ..2009 tarihli dilekçe.

  … Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün …vergi kimlik numarasında kayıtlı mükellefi .. İnşaat A.Ş. tarafından verilen ../2009 tarihli dilekçesi incelenmiş olup, söz konusu dilekçede Müdüriyetimizi ilgilendiren hususlar aşağıda açıklanmıştır.
  5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 6. maddesinde kurumlar vergisinin bir hesap dönemi içinde elde edilen safi kurum kazancı üzerinden hesaplanacağı ve safi kurum kazancının tespitinde Gelir Vergisi Kanunu’nun ticari kazanç hakkındaki hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmış olup, safi kurum kazancının tespitinde Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 8. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu’nu 40.maddesindeki giderler, hasılattan indirim konusu yapılmaktadır.
  Öte yandan, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun, “Mükellef ve Vergi Sorumlusu” başlıklı 8. maddesinin üçüncü fıkrasında, “Vergi kanunlarıyla kabul edilen haller müstesna olmak üzere, mükellefiyete veya vergi sorumluluğuna müteallik özel mukaveleler vergi dairelerini bağlamaz.” hükmüne yer verilmiştir.
  Bu hüküm ve açıklamalara göre, mükellefiyet ve vergi sorumluluğu ile ilgili özel sözleşmeler vergi idaresini bağlamayacağından, kat karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca… İnşaat A.Ş. tarafından ödenen, ancak ödeme belgeleri arsa sahibi adına düzenlenen yapı denetimi hizmet bedellerinin kurum kazancının tespitinde gider olarak indirim konusu yapılması mümkün bulunmamaktadır.
  Bilgi edinilmesi … arz ederim.

  bu muktezaların çelişkilimi yoksa birisi g.v diğeri kurumlar vergisini mi bağlıyor görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar..

 5. #5
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  11.Aralık.2009
  Mesajlar
  163
  arkadaşlar bi yardımcı olan görüşlerinizi bekliyorum..

 6. #6
  Moderatör KAYALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.Aralık.2005
  Nereden
  Turkiye
  Mesajlar
  2,343


  Arkadaşlar 2011 de uygulamada durum nedir? Mahkemeye başvurup kazanan oldumu?

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •