Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ARAÇ ALIŞI

 1. #1
  Ziyaretci
  MERHABA ARKADAŞLAR

  BİR FİRMA KENDİ İŞİNDE KULLANMAK ÜZERE TİCARİ ARAÇ SATIN ALDI. ARAÇ SATIŞ SÖZLEŞMESİ FOTOKOPİSİ VE RUHSAT FOTOKOPİSİNİ MALİYEYE VERDİK.

  BU KONU İLE İLGİLİ SİZ DEĞELİ MESLEKTAŞLARIMA 2 SORU SORMAK İSTİYORUM

  1 BU ARAÇ İÇİN VERGİ LEVHASI DÜZENLEYECEKMİYİZ.
  2 FİRMANIN MEVCUT BİR TİCARİ ARACI VAR. BUNUN İÇİN TAŞIMA İRSALİYESİ DE KULLANILMAKTADIR. BU TAŞIMA İRSALİYESİNDE MEVCUT ARACIN PLAKA NUMARASIVAR.MEVCUT ARAÇ SATILACAK.MEVCUT ARAÇ SATILDIĞINDA ARACIN PLAKASININ YAZILI OLDUĞU TAŞIMA İSRALİYESİNİ KULLANABİLİRMİYİZ YOKSA YENİ ARAÇ PLAKASINA GÖRE Mİ TAŞIMA İRSALİYESİ BASTIRACAZ.

  TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  16.Eylül.2007
  Mesajlar
  156


  Satın aldığınız yeni Ticari araç için Vergi Levhası alınacak.
  Diğer taşıma irsaliyesinde plaka yazıyorsa eğer o plakanın üzerini tek çizgi ile çizip yanına yeni aracın plakasını yazarak elinizde kalan irsaliyeleri kullanabilirsiniz.

 3. #3
  Ziyaretci
  BİR FİRMA KENDİ İŞİNDE KULLANMAK ÜZERE TİCARİ ARAÇ SATIN ALDI diyorsunuz. keni işiniz taşımacılık değil ise vergi levhası onaylattırma zorunluluğu yoktur. irsaliyeleride syn köprülünün değdiği gibi kullanabilirsiniz.

 4. #4
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  14.Ağustos.2009
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  271
  bence siz her ihtimale karşı diğer aracın vergi levhasının fotokobisini çekip aracınızda bulundurun derim

 5. #5
  Ziyaretci


  ana faaliyeti taşımacılık olmayan firmanın araç alımında arac alımını bildirmek dışında başka bir işlemi varm mı?
  vergi levhası alınacak mı alınmıcak mı?

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  20.Mayıs.2009
  Nereden
  Kdz.Ereğli
  Mesajlar
  1,294


  Sayın Meri, aldığınız aracı ne şekilde kullanacaksınız? Bu husus önemli...
  SMMM, Özcan Bayram

 7. #7
  Ziyaretci


  sayın ozcanbayram67
  firma karoser imalatı uzerıne çalışıyor.aracı da malzeme vb. alımlarda taşıma amacıyla kullanacak.

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  20.Mayıs.2009
  Nereden
  Kdz.Ereğli
  Mesajlar
  1,294
  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
  (Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)  Sayı: B.07.1.GİB.4.99.16.01/01/VUK-5-2009-MUK-05 14.01.2009/1192
  Konu: Şirketinize ait ticari malların, aktifinizde kayıtlı
  taşıt araçlarıyla taşınması sırasında ilgili araçlarda vergi levhası bulundurma ve tasdik zorunluluğu olup olmadığı.
  …………………..


  İlgi : ………..12.2008 tarih ve ………….. sayı ile kayda alınan dilekçeniz.


  İlgide kayıtlı dilekçeniz ile Şirketinizin faaliyet konusunu zincir mağazacılık şeklinde, tüketim mallarının perakende satışının teşkil ettiği, satın aldığınız ticari malların aktifinize kayıtlı araçlarla, depolarınızdan mağazalarınıza sevkiyatının gerçekleştirildiği, ilgili sevkiyatlarda şirket araçlarınızda vergi levhası asma zorunluluğunuzun olup olmadığı hususunda tereddüde düşüldüğü belirtilerek konu hakkında görüşümüzün istendiği anlaşılmaktadır.

  Bilindiği üzere, 213 Sayılı Vergi Usul Kanununun 5’inci maddesinin 3’üncü fıkrasında; “Gelir Vergisi mükellefleri (Kazancı basit usulde tespit edilenler dahil) ile sermaye şirketleri her yıl mayıs ayının son gününe kadar vergi tarhına esas olan kazanç tutarları ile bunlara isabet eden vergi miktarlarını gösteren levhayı merkezlerine, şubelerine, satış mağazalarına iş sahipleri ile mükellefler tarafından kolayca okunup görünecek şekilde asmak zorundadırlar” hükmü yer almaktadır.

  Bu kanun hükmü ile vergi mükelleflerine vergi levhası asma zorunluluğu getirilmiş olup, 142 No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile de vergi levhası asma mecburiyetinde olan mükellefler ile vergi levhasının şekil ve içeriği ve vergi levhasının asılacağı yerler hakkında gerekli açıklamalar yapılmıştır.
  Öte yandan, 143 Seri No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin III. Bölümünde; “Diğer taraftan, l42 sıra numaralı Genel Tebliğin "B-III/e" bölümünde açıklanan Taşıt İşletmelerinin taşıtlarına da vergi levhası asması yükümlülüğünün, diğer iş kollarında faaliyet gösteren mükelleflerin taşıtlarına da teşmili suretiyle uygulamanın yanlış yürütüldüğü Bakanlığımıza intikal eden müracaatlardan anlaşılmaktadır.

  Taşıt işletmesi deyimi, ücret karşılığında yolcu veya eşya taşımacılığını ifade ettiğinden, yapılan kontroller sırasında düzenlenen tutanaklara göre işlem yapılmadan önce, ilgili vergi dairesince mükellefin faaliyet konusunun araştırılması ve bu araştırma sonunda faaliyetin Taşıt İşletmeciliği olmadığının tespiti halinde, mükellef adına ceza uygulanmaması gerekmektedir” açıklamasına yer verilmiştir.

  Buna göre, esas faaliyet konusu ücret karşılığı yolcu ve eşya taşımak olan mükelleflerin vergi levhası bulundurma zorunluluğu olup, vergi levhası asmak zorunda olan diğer mükelleflerin sahip oldukları araçlarda vergi levhası bulundurma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Dolayısı ile şirketinizce mağazalarınıza yapılan mal sevkiyatı esnasında şirketiniz araçlarında vergi levhası bulundurma zorunluluğu bulunmamaktadır.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.
  SMMM, Özcan Bayram

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •