Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TEDAŞ FT.

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Herkese kolay gelsin.2009 Ocak ayında gayrimenkul şirketimizin yapmış olduğu sitenin trafo binasını tedaşa ft keserek 36.000-tl ye devrettik.Tedaş ta bu fatura nın bedelini her ay 9 tane gayrimenkul aboneliğinizin elektrik faturasından %10 eksik ödeyerek mahsup edeceğini söyledi.Şubat 2009 dan bu tarafa elektrik faturaları bize tam geldi fakat ödemeleri hep %10 eksik ödendi bankadan.Bu faturaları ben gider yazdım %10 kısma isabet eden kısmıda tedaş carisinden mahsup ettim ve b formundada bildirdim.
    Şimdi tedaş %10 bedele iasbet eden kısma toplam bir fatura daha kesmiş.Hesaplarınızı tutturmanız için diye.
    Ben %10 bedelleri daha önceden gidere yazmış oldum.Şimdi tedaşın kestiği bu faturayıda gidere yazarsam mükerrer olur. Aynı şekilde B formlarıda karışacak.Bu konuda nasıl bir kayıt yapabilirim.
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    ............?
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Üstad, fatura olmadan %10'u BA formunda beyan ettiğinizi mi söylüyorsunuz?
    SMMM, Özcan Bayram

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    36.000 tl lik tutar elektrik faturalarına (%10) mahsuben kapanmış. Tedaşın kestiği bu fatura hatalı gibi görünüyor. Faturanın iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizinde de dediğiniz gibi mükerrer fatura edilme söz konusudur. Eğer Kayılara alırsanız sizinde iade kesmeniz gerekecek<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    689 hesabı ve 381 hesabı çalıştırıdım.Ama Ba formu karışık biraz.......
    Ş.KARTAL

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    689 hesabı ve 381 hesabı çalıştırıdım.Ama Ba formunun durumu karışık biraz? Nasıl olabilir.....
    Ş.KARTAL

Yeni Üye
    Nereden
    Stajer

Usdat Esasen Sen faturani kesmissin ve tedas ch atmissin. sonra eksik odemeleri de ch isleyecek tedas hesabini kapatmissin. eger yanlis anlamadi isem Tedas bunun icin fatura kesmemesi gerekmez mi? Zira gelir kaydi senin. faturani da kesmissin ve devreden de sensin. bence konuyu bu yonu ile de dusunmek de fayda var. iyi calismalar.
    Ali Sarıdüz

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    Tedaşın hesabı kapanmadı.%10 fatura düşümleri ile ancak 30 yılda falan kapanır.Bizim kestiğimiz ve tedaş tan alacağımız ft 36.000-Tl, ama tedaş her ay ancak bunun 50-100-Tl sini elektrik faturalarından %10 eksik alarak mahsup edebiliyor.
    Yanlış olan konu;Tedaş elektrik faturalarını tam kesti ama ödemelerini bankadan %10 eksik aldı.Birde bunun üstüne eksik aldığı ve daha önce faturalarını tam kestiği tutara toplam üzerinden düşüm faturası kesti.
    Bende daha önceki tam olarak işlediğim elektrik faturalarının %10 eksik ödediğimiz kısmınını 381 hesapta izledim.Şimdi yeni fatura gelince 381 i 120 tedaş hesabı ile mahsup ettim.
    Ama Ba formları nasıl olucak bilmiyorum....Bu gelen faturayıda Ba formunda gösterecekmiyim...
    Ş.KARTAL

Yeni Üye
    Nereden
    Stajer
    Usdat bence faturaya itiraz et. Ba olarak bildirirsen kabul etmis olacaksin. ve mukerrer olacak. Tedas bu konuda hata yapiyor bence. ayni bedeli ve dolayisiyla kdv sini iki defa faturalandirmis olacak. Kolay gelsin.
    Ali Sarıdüz