Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 50 NC KAMYON

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Ekim.2008
  Nereden
  SMMM KONYA
  Mesajlar
  585


  HERKESE İYİ ÇALIŞMALAR ARKADAŞLAR
  AZ ÖNCE KÖYLÜ BİR VATANDAŞ YANIMA GELDİ 50 NC KAMYONU VARMIŞ 2004 YILINDAN BERİ VATANDAŞI MÜKELLEF KAYDINI YAPMIŞLAR VE O GÜNDEN BU GÜNE BÜTÜN BEYANNAMELERİ BOŞ OLARAK VERECEKSİN DİYORLAR(GERÇEK USULDE MÜKELLEF) DAHA ÖNCE MANDIRA İŞİ İLE UĞRAŞTIĞI İÇİN BASİT USUL OLAMIYOR VATANDAŞTA DİYORKİ BEN GERÇEKTEN BU 50 NC KAMYON İLE TİCARET YAPMIYORUM KENDİ İŞİMDE KULLANIYORUM TİCARET YAPMADIĞIM BİR ARAÇLA NEDEN MÜKELLEF OLAYIM DİYOR ADAM HAKLI ALDIĞIM BİLGİLER IŞIĞINDA ÇOĞU YERDE 50 NC KAMYONLARI HUSUSİ YAPIYORLAR SADECE BENİM BULUNDUĞUM YERDE İLLEDE MÜKELLEF OLACAKSIN DİYORLAR ARKADAŞLAR BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ELİNDE MUKTEZASI OLAN VEYA MAHKEME KARARI OLAN VARMI YARDIMINIZI BEKLİYORUM TEŞEKKÜR EDERİM.
  M.D. KONYA

 2. #2
  Üye
  Üyelik tarihi
  15.Mart.2008
  Mesajlar
  53
  ARKADAŞIM KOLAY GELSİN;
  25.02.99 TARİH 006737 BALIKKESİR DEFTERDARLIĞININ BU KONU İLE İLGİLİ ZİRAİ KAZANÇ MÜKELLEFLERİ ADINA ÇIKARMIŞ OLDUĞU BİR YAZI VAR EĞER YAZIYI BULAMAZSAN VER FAKS NUMARANI ÇEKEYİM ÇÜNKÜ DAHA ÖNECE BURADADA AYNI UYGULAMAYI YAPTILAR VE VATANDAŞI YAKTILAR NEYSE SEN Bİ ARAŞTIR İSTERSEN FAKSIDA ÇEKERİM KOLAY GELSİN

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Ekim.2008
  Nereden
  SMMM KONYA
  Mesajlar
  585
  ARKADAŞLAR BU KONUDA BİLGİSİ OLAN YARDIMCI OLACAK YOKMU?
  M.D. KONYA

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Ekim.2008
  Nereden
  SMMM KONYA
  Mesajlar
  585
  TŞK EDERİM 0332 7136876
  M.D. KONYA

 5. #5
  Üye
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  51


  Arkadaşım aynı sıkıntı bizim buralarda da var. Vergi Dairesi 50 Nc olanları 01.01.1998 tarihinde yürürlüğü giren kanunla ruhsatta kamyon geçtiği içinhususi bile olsa mükellef yaptı. Çoğu Zirai Kazanç tan mükellef.

  Madde 0053: Zirai kazançta vergileme
  <?: prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /></v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></vath><?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape></v:shape>(22.07.1998 tarih ve 4369 sayılı Kanunun 34 üncü maddesiyle başlığı ile birlikte değişen ve 01.01.1998 tarihinden geçerli olarak, 29.07.1998 tarihinde yürürlüğe giren şekli.) Çiftçilerin elde ettikleri zirai kazançlar, bu Kanunun 94 üncü maddesine göre hasılatları üzerinden tevkifat yapılmak suretiyle vergilendirilir. 54 üncü maddede yazılı işletme büyüklüğü ölçülerini aşan çiftçiler ile bir biçerdövere veya bu mahiyetteki bir motorlu araca veya on yaşına kadar ikiden fazla traktöre sahip olan çiftçilerin kazançları gerçek usulde (zirai işletme hesabı veya diledikleri taktirde bilanço esasına göre) tespit olunarak vergilendirilir. Kazançları gerçek usulde vergilendirilmeyen çiftçiler bu kazançları için beyanname vermezler. (07.08.2003 tarih ve 25192 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 4962 sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle eklenen ve 01.01.2004 tarihinden geçerli olarak yürürlüğe giren cümle.) Ancak, çiftçiye ait olmakla beraber zirai işletmeye dahil edilmeyen biçerdöver veya bu mahiyetteki bir motorlu araç veya on yaşına kadar ikiden fazla traktörün işletilmesinden elde edilen gelirler ticari kazanç hükümlerine göre vergilendirilir. .......................................

  Yukarıdaki geçen ifade
  '' biçerdövere veya bu mahiyetteki bir motorlu araca ''
  bu dayanak gösterilerek mükellef yapılıyor. Esas itiraz edilecek nokta burası.

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2005
  Nereden
  Turkey
  Mesajlar
  51
  Birde bu konu ile ilgili iç genelge bulmuştum.

  ..................VALİLİĞİ
  (Defterdarlık: Gelir Müdürlüğü)

  Gelir Vergisi Kanununun 54 üncü maddesinde yer alan zirai kazancın gerçek usulde tespiti bakımından bir takvim yılı içinde dikkate alınacak zirai işletme büyüklüğü ölçülerini aşmayan ancak kamyonet, minibüs, midibüs gibi binek araçlarına sahip olan çiftçilerin vergilendirilmesiyle ilgili olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.
  Gelir Vergisi Kanununun 53 üncü maddesinde
  "..... 54 üncü maddede yazılı işletme büyüklüğü ölçülerini aşan çiftçiler ile bir biçerdövere veya bu mahiyetteki bir motorlu araca veya on yaşına kadar ikiden fazla traktöre sahip olan çiftçilerin kazançları gerçek usulde (zirai işletme hesabı veya diledikleri takdirde bilanço esasına göre) tespit edilerek vergilendirilir."
  hükmü yer almaktadır.
  Bilindiği üzere, başka işlerde de kullanılabilecek teknik vasıf taşımalarına rağmen minibüs, midibüs, kamyonet, otobüs, kamyon, uçak ve benzeri araçlar zirai faaliyette de kullanılabilmektedir.
  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun "Tanımlar" başlıklı 3 üncü maddesinde kamyonet, izin verilebilen azami yüklü ağırlığı <?: prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-comffice:smarttags" /><st1:metricc&#111;nverter w:st="&#111;n" ProductID="3500 kg">3500 kg</st1:metricc&#111;nverter>'ı geçmeyen ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıt, kamyon ise İzin verilebilen azami yüklü ağırlığı <st1:metricc&#111;nverter w:st="&#111;n" ProductID="3500 kg">3500 kg</st1:metricc&#111;nverter>'dan fazla olan ve yük taşımak için imal edilmiş motorlu taşıt olarak tanımlanmıştır.
  Karayolları Trafik Kanununda yer alan bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, kamyonet, minibüs, midibüs gibi araçlar daha düşük taşıma kapasiteli olup, esas itibariyle nakliyecilik faaliyetinde kullanılabilecek araçlar olmakla beraber, şahsi ihtiyaçlar veya ticari olmayan diğer bir kısım faaliyetlerde de kullanılabilmektedirler.
  Kamyon, otobüs, uçak gibi araçlar ise daha yüksek taşıma kapasiteli araçlar olup genellikle şahsi ve özel ihtiyaçlar için kullanılmaya elverişli olmayan araçlardır.
  Bu bakımdan, Gelir Vergisi Kanununun 53 üncü maddesinde yer alan "bu mahiyetteki bir motorlu araç" ifadesinden, zirai faaliyette kullanılan kamyon, otobüs, uçak ve benzeri araçların anlaşılması gerekmektedir.
  Dolayısıyla özel ihtiyaçlar için kullanılmaya elverişli olmayan otobüs, kamyon, uçak ve benzeri gayri ticari araç sahibi olan çiftçilerin bu araçları kendi zirai işletmelerinde kullanmaları halinde zirai kazançlarının, biçerdöver sahibi olan çiftçilerde olduğu gibi gerçek usulde tesbit edilmesi gerekmektedir.
  Ancak özel ihtiyaçlar için kullanılmaya elverişli olan ve gayri ticari olarak zirai faaliyette de kullanılan minibüs, midibüs, kamyonet ve benzeri araçların ise bir biçerdöverin ekonomik değeri kapasitesinde değerlendirilmesi uygun olmayacaktır. Nitekim Gelir Vergisi Kanununun 53 üncü maddesi on yaşına kadar ikiden fazla traktörü olanların gerçek usulde vergilendirilecekleri hükmünü içermekte olup, Gelir Vergisi Kanununun geçici 45 inci maddesi ile de 53 üncü maddede yer alan ikiden fazla traktöre sahip olma şartının, kendi işinde bilfiil kullanılması koşuluyla on yıl süre ile dikkate alınmayacağı hükme bağlanmıştır.
  Bu açıklamalar çerçevesinde, çiftçilerin zirai faaliyette kullandıkları kamyonet, minibüs, midibüs gibi araçların biçerdöver mahiyetinde bir araç sayılmaması ve bu araçlara sahip olan çiftçilerin hasılatları üzerinden tevkifat suretiyle vergilendirilmeleri gerekmektedir.


  Bilgi edinilmesini ve gereğini rica ederim.
  Bakan a. 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  09.Ekim.2008
  Nereden
  SMMM KONYA
  Mesajlar
  585
  ARKADAŞLAR HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM
  AMA MAALESEF VATANDAŞIN ALEYHİNE
  M.D. KONYA

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •