Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: sel felaketi önemli

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  03.Kasım.2008
  Nereden
  İSTANBUL
  Mesajlar
  169
  merhaba kolay gelsin herkese silivri de yaşıyoruz..başımıza gelenler malum..
  selden etkilenen bir sürü mükellefim var neye uğradığımızı şaşırdık çoğu esnafta ne yazarkasa kaldı ne fatura nede satıcak mal muhasebeci olarak izlemem gereken yol ne lütfen bana yardımcı olun şimdiden hepinize teşekkürler ve iyi çalışmalar...
  Sevgide güneş gibi,dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi, hataları örtmede gece gibi,
  tevazuda toprak gibi,
  öfkede ölü gibi ol,her ne olursan ol,
  ya olduğun gibi görün,
  ya göründügün gibi ol.


 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  29.Ocak.2009
  Mesajlar
  209
  Takdir komisyonuna müracaat edilmeli
  Mükelleflerin veya işletmelerin sel dolayısıyla oluşan zararlarını kanıtlayabilmeleri ve kayıtlarına intikal ettirebilmeleri için öncelikle, vergi daireleri aracılığıyla takdir komisyonlarına müracaat etmeleri ve zayi olan malların ve diğer varlıkların takdiri ve tespitini istemeleri gerekmektedir. Bu müracaatta dilekçeye zayi olan malların (ticari mallar, hammadde, yardımcı madde, mamul madde vb, demirbaşlar, araçlar, tesis ve makineler) listesi, itfaiyeden, belediye zabıta müdürlüğünden veya mahalli karakoldan alınacak tespit tutanağının da eklenmesi gerekmektedir.
  Maliye Bakanlığı daha basit bir usul belirlemedikçe, takdir komisyonlarının yıl sonuna kadar bu takdiri yapmaları veya zararı rakamsal boyutu ile tespit etmeleri zor görünmektedir.
  Bu nedenle bizim önerimiz, hem takdir komisyonuna işini kolaylaştıracak verilerin sunulabilmesi hem de takdir komisyonu kararı kısa sürede alınmazsa ihtirazi kayıtla verilecek beyannamelere veri oluşturabilmesi amacıyla zarar tespitinin ayrıca ve hemen yetkili ve görevli mahkemelere de yaptırılmasıdır.

  Mahkemeden zayi belgesi alınmalı
  Mükelleflerin, bu felaket içerisinde defter ve belgelerinin de zarar görmüş olması halinde yapmaları gereken bir başka işlem de yetkili ve görevli asliye ticaret mahklemesine müracaatla "zayi belgesi" almaları gereğidir. Zira ileride yapılacak incelemelerde bu belge olmaksızın defter ve belgeler ibraz edilemezse, mükellefler suçlu durumuna düşebilirler.
  Zayi belgesi almak için mahkemeye müracaatın on beş gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu süre, zayi olma halinin öğrenilmesinden itibaren işlemeye başlamaktadır.
  Mahkemeye yapılacak müracaatta da dilekçeye zayi olan defter ve belgelerin listesi ile itfaiyeden, belediye zabıta müdürlüğünden veya mahalli karakoldan alınacak tespit tutanağının da eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca zayi olan defterlerin tasdikli olduğuna ilişkin ilgili noter yazılarının eklenmesi gerekmekteyse de bu yazılar dava açıldıktan sonra da mahkemeye sunulabilir. Selde zarar gören defter ve belgeler, okunamayacak halde de olsa, mahkemece bilirkişi incelemesi yapılması ihtimaline karşılık saklanmalıdır.

  Yitirilen malların KDV açısından durumu
  Burada üzerinde durulması gereken bir diğer nokta da zayi olan mallara ilişkin daha önce indirim konusu yapılmış KDV'nin, bu dönem KDV'sine eklenerek beyan edilmesinin gerekip gerekmediğidir. Bu konuda KDV Kanunu'nun 30/c maddesine göre "(...), sel felaketi (...) sonucu zayi olanlar hariç olmak üzere, zayi olan mallara ait Katma Değer Vergisi mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi'nden indirilemez". 282 sıra no'lu VUK Genel Tebliği'nin 7. bölümünde "Deprem ve sel felaketi sonucu zayi olduğu takdir komisyonlarınca tespit olunan mallara ilişkin olarak yüklenilip önceki dönemlerde indirim konusu yapılan katma değer vergileri ile ilgili olarak Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 30/c maddesine göre işlem yapılmayacak, diğer bir ifade ile bu mallarla ilgili olup önceki dönemlerde indirilen katma değer vergileri düzeltme yoluyla mükelleflerden istenilmeyecek, henüz indirilememiş olan katma değer vergileri ise takip eden dönemlerde indirilebileceği" açıklanmıştır.
  Bu nedenle sel felaketi sonucu zayi olan ticari mallara ve demirbaşlara ait olarak yüklenilmiş ve daha önce indirim konusu yapılmış KDV açısından yapılacak bir şey yoktur. Yukarıda söz konusu ettiğimiz takdir komisyonuna müracaat, KDV açısından da kendiliğinden sonuç doğuracaktır.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  14.Kasım.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  372
  https://www.istanbulsmmmodasi.org.tr/
  BU SİTEDE SEL İLGİLİ YAPILMASI GEREKENLER VAR.

 4. #4
  Ziyaretci
  Sel felaketinden zarar gören şirketlerin yapması gerekenle


  Geçen hafta yoğun yağan yağmur nedeniyle özellikle İstanbul'da sel felaketi meydana geldi. Sel felaketinde hayatını kaybedenler oldu. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
  Sel bölgesinde birçok şirket üretim faaliyetinde bulunuyor ve sel felaketi nedeniyle maddi zararla karşı karşıyalar. Zira birçok işletmenin stoklarında yahut nakliye aşamasında bulunan birçok emtiası (ticari mal) selden zarar gördü. İşletmelerin sel felaketi nedeniyle yaşadıkları mal kayıpları konusunda vergi kanunlarına göre yapması gereken bazı işlemler var. Bu işlemleri kısaca hatırlatmakta fayda var.

  Takdir Komisyonu'na başvuru

  Vergi kanunlarına göre yangın, deprem ve su basması gibi afetler yüzünden iktisadi kıymetlerinde önemli bir azalış vaki olan emtia emsal bedeli ile değerleniyor (VUK Md. 278) Yani doğal afet neticesinde zarar görüp zayi olan malların değeri, zarar sonrası durumuna göre yeniden belirleniyor. Bu belirlemeyi Takdir Komisyonu yapıyor.

  Dolayısıyla sel felaketi sebebiyle malları zarar görenlerin Takdir Komisyonu'na başvurarak zarar gören mallarının emsal bedelinin yeniden tespitini istemeleri gerekiyor. Zayi olan mallar için de ilgili birimlerden alınacak Ekspertiz Raporu, İtfaiye Raporu, tespit tutanağı, olay yeri inceleme raporu veya muhtarlıktan alınacak yazı ve/veya raporlar bu durumları tevsik edebilirler. Zira işletmeler mallarının zayi olduğunu kendileri ispat etmek zorundalar.

  Takdir Komisyonu'na başvurunun yıl sonuna kadar yapılması şart. Dolayısıyla selden zarar gören işletmeler, 2009 yılı sonuna kadar Takdir Komisyonu'na başvurmalı.

  Zayi belgesi alma

  Eğer sel sırasında mükelleflerin defter ve belgeleri de zarar gördüyse, mahkemeden "Zayi belgesi" alınmasında büyük fayda var. Zira olası vergi incelemelerinde defter ve belgeler inceleme elemanınca istendiği durumlarda zayi belgesi olan mükellefler defter belge ibraz etmek zorunda kalmıyor. Böylece defter belge ibraz etmeme dolaysıyla kesilen kaçakçılık ve diğer vergi cezalarına da muhatap olmaktan kurtuluyorlar.

  Zararları giderleştirme

  Takdir Komisyonu malların hiçbir değerinin kalmadığına, yani değerinin tamamen yok olduğuna karar verebilir. Yahut malların değerinin bir kısmında azalma olduğuna (kısmi zayiat) hükmedebilir. Örneğin 100.000 TL civarında değeri olan ticari mal selde zarar gördüyse ve Takdir Komisyonu malın değerinin kalmadığını, yani 0 olduğunu kararlaştırırsa, 100.000 TL'lik ticari malın öncelikle stoklardan çıkartılması gerekli. Daha sonra da değer düşüklüğü için karşılık ayrılmalı. Öylece ticari malın değerindeki 100.000 TL'lik azalma giderleştirilebilecek. Yani sel sonucu meydana gelen zarar, Takdir Komisyonu Kararı'na göre karşılık ayırmak suretiyle gider kaydedilebiliyor.

  KDV indirimi

  Normal koşullarda, zayi olan malların alış vesikalarında gösterilen Katma Değer Vergisi indirim konusu yapılamıyor. Ancak bu kuralın istisnası deprem ve sel durumu. Zira Katma Değer Vergisi'nin 30/c maddesi gereğince, deprem veya sel felaketi sonucu zayi olan mallar için yüklenilen KDV, mükelleflerin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesapladığı KDV'den indirim konusu yapılabiliyor. Dolayısıyla sel felaketinde zayi olan mallar için daha önceden yüklenilip indirim konusu yapılmış KDV için herhangi bir düzeltme yapılmayacak. www.muhasebenet.net

  Özetle; sel felaketinde zayi olan mallar için;

  1- Takdir Komisyonu'na başvurulması,

  2- Mahkemeden zayi belgesi alınması,

  3- Komisyon kararına göre zarar gören emtianın stoklardan çıkarılması ve zarar tutarının giderleştirilmesi,

  4- Zarar gören malların alımında yüklenilen KDV için herhangi bir düzeltme yapılmaması gerekiyor.

 5. #5
  Ziyaretci

  <a href="forum_posts.asp?TID=53579" target="_blank">Sel felaketinden zarar gören şirketlerin yapması gerekenler
  </a>Edited by: Hüseyin URAY

 6. #6
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  14.Kasım.2006
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  372
  VERGİ DAİRESİNE SELDEN DOLAYI MAĞDUR OLDUĞUNUZU VE SEL ALTINDA KALANLARIN LİSTE HALİNDE OLACAĞI DİLEKÇE YAZIYORSUNUZ.VERGİ DAİRESİ YOKLAMA ÇIKARIYOR.VERGİ DAİRESİ TAKDİR KOMİSYONUNA KENDİSİ GÖNDERİYOR.İTFAİYE,ZABITAYADA TESPİT YAPILMASI İÇİN DİLEKÇE YAZIN.SEL ALTINDA KALANLARI DİLEKÇENİZDE BELİRTİN, YAZACAKLARI TUTANAKDADA SEL ALTINDA KALANLARI TEK TEK YAZDIRIN.KULLANILAMAZ HALE GELEN MALLARIN GİDERE ATILABİLMESİ İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURULUYOR.MAHKEME BİLİRKİŞİ TAYİN EDİYOR.MALLARI DEĞERİNİ TESPİT EDİYORLAR.TAKDİR KOMİSYONU BU BİLİRKİŞİ RAPORUNU ESAS ALIYOR.BİZDE SELDEN MAĞDUR OLDUK.BİZ BU ŞEKİLDE YAPTIK.ÇOK GEÇMİŞ OLSUN

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •