Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: dahilde işleme ile ihracat

Kıdemli Üye
    Dahilde işleme belgesi kapsamında ihracat yaptık. Fakat tecil terkinden yararlanmıyarak sadece ithaldeki kdv ve gümrük muafiyetinden yararlanıyoruz..
    Bu ihracatı kdv beyanında hangi satırda nasıl beyan edeceğiz. ayrıca muhasebe kayıtları hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Kıdemli Üye
    yardımcı olabilecek bir arkadaş yok mu?

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    Alıntı şahin\'s Nickli Üyeden Alıntı
    Dahilde işleme belgesi kapsamında ihracat yaptık. Fakat tecil terkinden yararlanmıyarak sadece ithaldeki kdv ve gümrük muafiyetinden yararlanıyoruz..
    Bu ihracatı kdv beyanında hangi satırda nasıl beyan edeceğiz. ayrıca muhasebe kayıtları hakkında da bilgi verebilir misiniz?

tecil terkinden yararlanmayarak
    ?
    nasıl bişey bu
    _?
    muhasebe kayıtlarınzıda herhangibir değişiklik yok.
    diib kdv ve gümrük vergisi muafiyettidir.
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Kıdemli Üye

İmalatçı bir firmayız. dahilde işleme kapsamında olduğu için hammadde ithalatında vergi muafiyeti var.. yani şartlı muafiyet olmuş oluyor. ihracatta sarfettiğim miktarı kadar ithalat yapıyorum. satarken karşıdan vergi alamıyorum zaten ihrac old.için. dahilde işleme kapsamında old.için ihracat şartiyle ithalde de vergi ödemiyorum. İhracatı bu şekilde yaptığım için tecil terkin kapsamında olmuyor diye biliyorum. Böyle yapılan bir ihract için di yukardaki sorum..

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    herpsinde ayndıır işlem benim bildiğim.
    malı yurtiçine aldığınızda yurt dışı etme taahhütü ile kdv den muaf olursunuz.
    kayıtlarınıza kdv kaydı yapmazsınız.
    ihraç ederken normal şekilde ihraç ederrsiniz.
    şayet kayıtlarınızda ayrı şekilde tutmak isterseniz diib kapsamında alıp- satış ehsapalrı aşçar takip edersiniz.
    şayet diib li aldığınız malı süresi içersinde yada atr-euro-menşe cinsinden takip dikkat etmeniz gereken hususları olacaktır.
    ona dikakt ediniz.

Kıdemli Üye
    Pki beyannamede hangi satırda göstereceğiz. vergi dairesine ayrıca bildirmeye gerek var mı?

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    hayır
    ayrı bir sçeneği yok.
    ne alışta ne satışta.
    diib sadece vergi muafiyeti ile alakalı bir işlemdir.
    sadece gümrük mevzuatı ile. bizde gümrük mevzuatı ile ilgili beyannamede bişey göstermiyorz.

başka takuıldğınız bişey var mı

Kıdemli Üye
    yani bu satışı beyannamde göstermeyeceğiz mi diyorsunuz? yoksa sadece kümüle satışlara mı dail edeceğiz veya tam istisna kısmına 11-a diye yazıp yüklenilen kdv kısmını boş mu bırakacağız?
    tşk.edeirm

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    ben kdv yönünden söyledim .
    diib li aldıpğınız malı ihraç kayıtlıda direkt ihracat oalcakta satış yapabilrisiniz.

beyannamede normal ihracat ve ihraç kayıtlı satışlarınızdan hiçbir farkı yok. sanrıım yukarıda darklı bir işlem yok dediğimi siz beyannemede beyan edilmeyecek olarak algıladınız.

demek istediğim şu,
    diib li ile normal ithalat arasında saddcece vergisel boyut (kdv+gv) farkı haricinde farklı bir işlem bulunmamaktadır

Müdavim Üye
    Nereden
    Trabzon

şimdi sizinsorunuzu tam olarak anlayamadım ama kestiğiniz fatura kdv siz oması gerek.buihracat tutarını tam istisna kapsamındaki işlemler bölümünde 301 11/1-a mal ihracatına yazacaksınız. yüklenilen kdv niz varsa onuda yüklenilen kısmına yazacaksınız. ancak burda dikkat etmeniz gereken en önemli şey beyannamenizi buradan kontrol etmeden kaydetmemeniz. https://uygulamalar.gumruk.gov.tr/vedop/burda görünen yurtdışı tarihine kayıt edin. muhasebe kaydında mal veresiyeyse 120 b 601 a olarak normal satış kaydı yapacaksınız. para geldiğinde kur farkı varsa onuda dikkate alacaksınız.