Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 4/a'lı Şirket ortağı

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263


  Değerli Meslektaşlar,
  Bir Ltd.Şirketin Ortakları karı koca, erkeğin hissesi %90, kadının ise % 10. Kadın ortak vefat ediyor ve şirketteki %10 hissesinin verase yolu ile 4/16 sı ortak olan eşe, 6/16 sı kız çocuğa ve 6/16 sı erkek çocuğa tescil ediliyor.

  Sorum şu, erkek çocuk annesi ölmeden önce şirkette 4/a sigortalı olarak çalışıyor, annesi öldükten sonra veraset yolu ile çalışmakta olduğu şirkete ortak oluyor, 4/a sigortalılığı devam ediyor, ancak bir süre sonra erkek çocuk askere gidiyor. Eğer çocuk askerlik nedeni ile işten çıkış verilse otomatikman 4/b'li olacak, 4/b'li olmak istemeyen erkek çocuk 6 ay askerliği boyunca ücretsiz izinli gösterilip sigortadan çıkışı yapılmasa olur mu? İleride bu önüne problem çıkarırmı?

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Ekim.2008
  Nereden
  Kocaeli
  Mesajlar
  861


  sorunuza bilirkişi olarak cevap verdiğimi düşünmezseniz şayet bir ihtimal geldi aklıma ister istemez hakan bey.örneğin Allah göstermesin bu kişinin başına askerlik sırasında bir şey gelse yada buna benzer bir konudan dolayı askerlikte olduğu tesbit edilse o zaman nasıl olurdu bilmem.tabi bu benimkisi bir ihtimal,onun da halledilir bir yolu var mıdır bilmiyorum.

 3. #3
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  ALİ TEZEL'DEN ALINTI :

  5510 sayılı Kanun `askerde sigortalı olunamaz` diyor

  1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girecek olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası(SS ve GSS) Kanunu`nun `Sigortalı sayılmayanlar` başlıklı 6 ıncı maddesi açıkça, `Bu Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında;...

  d) Askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri,

  ...

  4`üncü ve 5`inci maddelere göre sigortalı sayılmaz` demektedir. Yani, kim ki askere giderse SGK o kişiden ne emeklilik primi ne de sağlık primi isteyemez, alamaz.

  3- SGK yönetmeliklerinde `alacağım` diyor

  5510 sayılı SS ve GSS Kanunu`nun uygulama yönetmeliklerinden ilki olan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği(SSİY) ise 28 Ağustos 2008 günü Resmi Gazete`de yayınlandı. SGK`nın hazırladığı bu yönetmeliğin, `Sigortalı sayılmayanlar` başlıklı 10`uncu maddesi ise; ` Kanunun kısa ve uzun vadeli sigorta kolları hükümlerinin uygulanmasında;

  ...

  ç) Kanunun 4`üncü maddesi birinci fıkrasının (b) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentleri kapsamında sigortalılıkları devam edenler hariç olmak üzere, muvazzaf askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri, ...` diyerek vergi mükellefli olanlar (-1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,) ile şirket ortaklarından (-3) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,) askerde de olsalar, yedeksubay okulunda da olsalar emeklilik yani kısa ve uzun vadeli sigorta primi alacağım demektedir.

  4- GSS primi de isteyecekmiş

  SSİY`ye benzer bir şekilde Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği (GSSİY) de 28 Ağustos 2008 günü Resmi Gazete`de yayınlandı. Tıpkı SSİY gibi GSSİY`nin `Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olunan kişi sayılmayanlar` başlıklı 8`inci maddesi ile SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), `...Kanunun 4`üncü maddesi birinci fıkrasının (b) bendinin (1) ve (3) numaralı alt bentleri kapsamında sigortalılıkları devam edenler hariç askerlik hizmetlerini er ve erbaş olarak yapmakta olanlar ile yedek subay okulu öğrencileri, Ö`ni de GSS`li sayarak askerde dahi olsalar kendilerinden Genel Sağlık Sigortası primi alacağını ilan etmiştir

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •