Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: hisse devrinde deger artıs kazancı

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    a.ş de bir ortagın hıssesını dıger ortak alıyor .

sermayesı 100 Pay karsılıgı 100.000 tl ben 50 payı verdıım zaman

50 pay karsılıgı 50.000 tl hıssese senedeı ahmetten mehmete gecmıstır dıye karar alıyorum bunu bır kac kere yaptım .... burda hısse senedı satısı sermaya mıktarından yapılmıstır bu ılerıde bunun gercek degerı bu degıl denılebılırmı cunku gercekten 50.000 tlık hısseyı belkı 70.000 sattı yanı hıssesını sermaye mıktarından satamazmı ...
    tarkan1138

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın tarkan1138 her ne kadar şirket tüzel kişiliği bu durumda bir fayda sağlamayacak olsa- da sonuçta ortada emsaline uygun değilse yani değerinin altında bir satış olacaksa bu du- rumda tesbit ile sıkıntılı bir durum ortaya çıkar çünkü ortaklar arasında bu hisse satışı değer artış kazancı çıkarmayacak şekilde işlem yapılmış olabilir esasında değeri 50.000 değilde bu hisselerin değeri şirketin durumu itibari ile 80.000 veya 100.000 olabilir ve böyle bir durum-da hazine zararı ortaya çıkmış olacak ve devletin vergi kaybı olacak ama değer artış kazan- cı beyanına giriyorsa yıl veya rakam olarak tabi burasıda önemli,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    peki bu durumda ortaklar arası hısse senedı devrınde nasıl bır uygulama yapıyorsunuz
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    peki bu durumda ortaklar arası hısse senedı devrınde nasıl bır uygulama yapıyorsunuz
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    peki bu durumda sizler ne gibi bir işlem yapıyorsunuz
    tarkan1138

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın tarkan bu hisse devri işlemi hisse senedimi yoksa normal LTD.deki gibi hisse devri olayımı çünkü burası önemli çünkü hisse senedi veya il muhaberi ise bunlarda elde edilme tarihi ile satış tarihi arasındaki süre 3 aydan fazla ise bunlar vergiye tabi değil ama eğer bu şekilde değilde limiteddeki gibi ise o zaman değer artış kazancıdır ve ordada 2009 yılı için aradaki müsbet fark 7.600 liradan fazla ise değer artış kazancı olarak beyanname ile beyan edilip vergisi ödenmesi gerekiyor ama tabi endexleme hesaplama durumu varsa bunuda hesaplamak lazım bununda nasıl olacağı ve maliyet olayı için GVK.mükerrer 81.ci maddeye bakın,kolay gelsin.

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    ılgın ıcın tesekkur benım soracagım ltd sırket zateno yuzden soruyorum sermaye payı karsılıgı 50.000 tl ıse ben bunu yıne aynı fıattan satsam dıger ortaga olabılırmı ?
    tarkan1138

Müdavim Üye
    Nereden
    TARSUS
    Sanırım Doğan grubununda ceza yemesi bahsettiğiniz hisse devirlerinden dolayı oldu

Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın tarkan yukarda benim ilk mesajımda yazdığım gibi durumlar olabilir o açıdan buna siz karar vereceksiniz yani satışı ya kayıtlı değeri üzerinden yapacaksınız ama her hangi bir sıkıntı anında sağlıklı bir açıklama yapmak zorundasınız yada bu hisselerin gerçek olması gereken değeri ne ise onun üzerinden satışı yapacaksınız karar sizin yani ortakların ve bence durumu ortaklara detaylı bir şekilde anlatın ve onlar karar versin,kolay gelsin.