Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 58 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: VARLIK BARIŞI SORUNLARI VE ADAT HESAPLAMASI HK.

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey

Değerli Meslektaşlarım,

Bu ara Antalya'da, Kurumlar Vergisi mükelleflerinin "Ortaklardan Alacaklar" "Diğer Alacaklar"ve "Kasa Hesabı" gibi hesaplarınadatlandırılması gündemde. Denetmenler telefon açarak bu hesapların adatlandırılmasını Kurumlar Vergisi Beyanını ve KDV beyanını talep etmektedirler. 2007 ve öncesi için varlık barışı önerilmektedir.

"Ortaklardan Alacaklar"hesabına ne kadar dikkat etsekte, bu hesapta fiktif bakiyelerin biriktiği bir gerçektir.İşletme sahiplerinin bazı maliyet ve gider kalemlerini belgelememeleri (veya belgeleyememeleri), kar dağıtıma yanaşmamaları,sermayehesabının bankalara ve 3.şahıslara şirin görünmek için yükseltilmesi gibi şuan aklıma gelen nedenlerden dolayıbu hesap bilançonun aktifinde yer almaktadır.

Biz yasayı ve sorumluluğumuzu dikkate alarak bu hesapları olması gereken şekilde muhasebeleştirdik vemüşterilerimizi uyardık.Bazı arkadaşlarımızla görüşmelerimizde ise, 131 hesabının türlü türlü usulsüz yöntemlerle yok ettiklerini ağzımız açık öğrendik. Ancak sonuca bakarsanız,yasaları yerine getirenler şimdi müşterisi ile benim gibi kriz yaşamakta, usulsüz şekilde gizleyenler ise müşterisinin gözünde bir numara. Gel de isyan etme...

Bu adaletsizliği elektronik defterden başka önleyecek bir mekanizma olması mümkün görünmüyor.

Gelelim sorunlarımıza; müşterimize her ne kadar geçmişte uyarılarını yapsakta şuan sanki hiç söylememişiz gibi bir tavır almış durumdalar. 131 hesabını zaten anlatmakda mümkün değil. Şirketin kendisine ait olduğunu parasını dilediğince kullana bileceğini savunmaya devam etmekteler. Öylede böylede adat yapılacak...

Sorun 1- Müşteriye 2007 yılı ve öncesi için, idarenin de yönlendirmesiyle varlık barışı kapsamına sokularak %5 vergi ile kurtuluna bileceğini anlatıyoruz. Ancak örnek bir olayda adat için oluşan matrah 100.000 TL. Müşteriye 100.000 TL para getir bankaya koyalım deyince alınan cevapları side tahmin edebiliyorsunuz. Kriz ortamında bırak yüzbini 1000 TL bile verecek durumları yok.

Sorun 2- Hadi para bir şekilde bulundu, şimdi muhasebe kayıtlarına gelelim.

------------ / /------------
    102 100.000
    549 100.000

Bu müşteri varlık barışından yaralandı.İdarede memnun, vergide ödendi.
    Peki ertesi gün uyandık ve müşteri aradı, ben bu parayı Ahmet'ten borç aldıydım (vs nedende olabilir) ona ödeyelim artık dedi. Bizde, bu artık şirketin parası6 ayiçinde sermayeye de ilave edeceğiz. Müşteride diyecek ki "Nasıl yani...." [img]smileys/smiley4.gif[/img]

O para sahibine her halükarda iade olacaktır. Peki muhasebe kaydına gelelim;

Sorunlu Kayıt 1 :
    ???100.000
    102 100.000
    Şimdi bu soru işaretine ne yazmamızı istersiniz. Müşteri parayı bankadan çekti.Zaten sabıkalı olup halen içinde bakiye olan131 hesabına mı yazalım, 100'mi?, 136'mı?

Sorunlu Kayıt2:
    131100.000
    642 100.000
    Adat hesaplamasından gelecek olan bakiyeyide unutmayalım. Ortaklar cariye adat yaptınız, ortağa faiz hesapladınız.Birde oradan fark gelecek.
    Sorun olarakvarlık barışı işlemleri sonucu toplamda 200.000 TL bir değer bilançocunun aktifine girmiş olacak.
    Seneye bilanço verilince denetmen yine arayacak, "şu varlık barışından gelen 100.000 TL ile ve adatdan hesapladığınız 100.000 TLtutarın adatınıyapın, KV ve KDV'sini ödeyin" diye[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Müşteri doğal olarak arayışlara başlayacak, komşusuna soracak, "Senin muhasebeci ne yaptıda kurtardı, bizim deftere bakar mı? Bizimkisinde işyok, ha bire ceza yediriyor da..."

Sorun 3- 2007 yılı ve öncesini bir şekilde varlık barışından yaralandırarak kurtardınız, 2008 yılı için duşum pek hoş değil. İdarenin talebi şöyle;

%20 kurumlar vergisi + %18 KDV + 15 gün içinde öderse %2,5 oranın pişmanlık zammı
    Yani 100.000 TL çıkan matrah için38.000 TL vergi talep edilmektedir.(Piş.Zammı Hariç)Kurumlar vergisine bir diyeceğimiz yok, ancak KDV'yede bir anlam veremiyoruz. Şirket ortağına para verilmesi işleminiİdare, hizmet olarak kabul etmektedir. Ancakbu işlemin KDV'ye tabi olmadığını söyleyen kazanılmış çok sayıda danıştay kararı mevcuttur.

Sonuç olarak 2007 yılı ve öncesi varlık barışından yararlandırılmalı, 2008 yılı için defterlerini denetmene verip çıkanKDV içinyargıya başvurmalı diye düşünüyorum.Ortaya çıkan 200.000 TL fiktif tutar nasıl kaybedilir onudasize bırakıyorum.

EğerBakan ilede bu sorun görüşülürse 2008 yılınında varlık barışı kapsamına alınması gündeme gelebilir.Aslına bunun TOBB tarafından yapılması gerekir, ancak nedense bizim örgütümüzden başkaöneri getiren yok.

Yorumlarınızı bekliyorum... Saygılarımla,

Not: Bu durumda olanlar için, hesaplamalarda belki yardımcı olacak programları aşağıya veriyorum.

Kasa Adat Hesaplama Programı : https://www.mustafagulsen.com/downlo...ult.asp?id=207

Ortaklar CariAdat Hesaplama Programı : https://www.mustafagulsen.com/downlo...ult.asp?id=142

Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sn.Gülşen,
    Hayırlı günler.
    Üstlendiğiniz misyon inanın Mesleğimiz adına çok anlamlı.Gündemdeki konuları bir başlık halinde faydalanmaya sunmak gerekiyor.
    Bakanlık yetkilileri bu konuları göz önünde bulunduaracağını zannediyorum.
    Buna yakın bir konuyu daha önce yazdı idim.Bu başlık altında farklı bir Ortaklar Cari boyutunuda incelemek gerekir diye düşündüm.
    Bilindiği üzere ortaklar cari 131 olduğu gibi 331 de olmaktadır.331 faiz olmadığı müddetçe
    İdarenin lehinedir.Fakat farklı alanlarda farklı bakış açısı ilesıkıntılara neden olmaktadır.
    Bu sebepten Ortaklar cari hesabının 331 açısındanda ele alınmasında fayda vardır.
    Bu bakış açısı ile:

Varlık Barışı:

5.4. Ortaklar cari hesabında yer alan borçların durumu

İşletmelerin bilançolarında, ortaklar cari hesabında yer alan ortaklara borç tutarlarının Kanunun 3 üncü maddesinin ikinci fıkrası kapsamında bankalara işletme adına yatırılmak suretiyle beyan edilmesi halinde, bahse konu borç tutarları bilanço pasifinde açılacak özel fon hesabına kaydedilebilecek ve süresinde sermayeye ilave edilebilecektir. Bu durumda, beyan edilen tutarlar da Kanunun 3 üncü maddesinin beşinci fıkrası çerçevesinde değerlendirilecektir.

Tek Düzen Hesap Planı:

331. ORTAKLARA BORÇLAR

İşletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla ortaklara borçlu bulunduğu tutarların izlendiği hesaptır.(1)

İşleyişi :

Borcun doğması halinde hesaba alacak, ödenmesi halinde ise borç kaydedilir.

Şindi bu iki hususu beraber irdeliyelim.Ortaklar Cari olarak gözüken miktar ortağa ödenmesi yapılabilir ise Ortaklar Cari hesabı Ortadan
    Kalkar.Şahsın işletme dışında parası olur.
    Fakat pratikde bu paranın ödenmesi çokda mümkün bir hadise değildir.
    O zaman ne yapılmalıdır.
    Varlık Barışı:
    2.2.2. Diğer kanaat verici belgeler

" Kanunda geçen kanaat verici belge tabirinden ayrıca;

− Bankalar ile bankerlerin yaptıkları işlemlerle ilgili kayıtlar ve düzenledikleri belgeler,

− Aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, sigorta şirketleri ve benzeri mali kurumların kayıtları ve düzenledikleri belgeler,

− Posta idaresi nezdindeki çek hesabı ve düzenlenen diğer belgeler,

− Noter gibi kurum ve kuruluşların düzenledikleri senetler ve sözleşmeler ile diğer kayıt ve belgeler,

Defter tutan mükelleflerin kayıtları ile bu kayıtlarda yer alan ve Vergi Usul Kanununun ikinci kitabının üçüncü kısmında belirtilen belgeler ile muadili belgeler,

− Şirketlerin ortaklık ve kooperatiflerin üyelik kayıtları

anlaşılacaktır. Yukarıda sayılan belgeler ile ilgili olarak ayrıca tasdik zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bu belgelerin dışında, bilgi değişiminde bulunulan yabancı ülkelerde yetkili makamlardan alınarak mahallindeki Türk elçilik ya da konsoloslukları, yoksa mahallindeki Türk menfaatini koruyan ülkenin aynı nitelikteki temsilcileri tarafından tasdik olunan belgeler de kanaat verici belge olarak kabul edilebilecektir.

Dolayısıyla, yukarıda belirtilen kayıt ve belgelerle gerçek veya tüzel kişilerce sahip olunan varlıklar arasında illiyet bağının kurulması ve 1/10/2008 (5917 sayılı Kanunun yürürlüğünden sonra beyanda bulunan mükellefler için 1/6/2009) tarihi itibarıyla,

− Taşınmazların yurt dışındaki varlığının,

− Diğer varlıkların ise yurt dışında bulunduğunun

ispatı zorunludur.

Diğer taraftan, gerçek veya tüzel kişilerce Kanun kapsamında beyan edilen varlıklara ilişkin kanaat verici belgelerin gerektiğinde vergi incelemesine yetkili olanlara ibraz edilmek üzere zamanaşımı süresince saklanması gerekmektedir. "

Bu madde genişletilmiş bir yoruma kavuşturularak ilgili Dönem defterleri,Bilançosu incelenip Ortaklar Cari Hesabının miktarı SMMM veya YMM Onaylı bir tutanak ile esasa bağlanıp varlık barışı ile ödenmesi gereken yüzde ödenerek imkan dahiline alınmalıdır.
    Tabidirki Sermaye artırımı olabilmelidir.

Yeni Üye
    Nereden
    Denizli
    <a href="https://www.verginet.net/AdatHesaplama.aspx" target="_blank">
    Sayın Mustafa bey
    yanlış anlamayın ama kısa bir araştırma yaptım adat hesaplama ile ilgili
    sizin excel tablonuzdaki formul buna göre yanlış
    aşağıdaki linkte deneme yaptım ilk satırdaki veride faiz 40500 tl çıkıyor.
    sizin tablonuzda 31 889 ,76

https://www.verginet.net/AdatHesaplama.aspx

beni yanlış anlamayın amacım bağcıyı döğmek değil doğrusu ne ise onu öğrenmek
    Selamlar Saygılar </A>

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sn.Abdi,
    Hayırlı günler.
    Sn.Gülşen'in ve sizin belittiğiniz proğramın ikiside aynı sonucu verdi.Yapıştırmak istedim.Fakat olmadı.
    Sn.Gülşen veya ekibi bir üstteki anlamsız kısmı kaldırır zannederim.

Üye
    Nereden
    Antalya

MERHABA,
    NEDEN ANTALYA BUNU ANLAMIŞ DEĞİLİM ANKARADAKİ ARKADAŞLARIMI ARIYORUM KİMSEYİ ARAYAN YOK SIKILDIM BU İŞTEN ARTIK ...NEYSE BENİMDE Bİ SORUM OLACAK 2008YILI İÇİN KDV VE KURUMLAR VERGİSİ DÜZELTMESİ VERMESEK SONUÇ NE OLUR ???YAZILI BİŞEY YOK SADECE TELEFONLA ARANIYORUZ GELİN DİYE BÖYLE BİRŞEY VAR MI YA BU MESLEK BU KADAR MI BASİTLEŞTİ ... ARKADAŞLAR EĞER SİZİDE ARADILARSA NE YAPTINIZ 2008 YILI İÇİN BENİ AYDINLADIRSANIZ SEVİNİRİM.

YELİZ

Müdavim Üye
    Nereden
    Adana
    kasa adatlandırması programında kı faiz oranları %14 ortaklaradatlandırmadı faız oranları gıbı aynımı olucak reeskont faız oranları ... bırde hazırandan sonra faız oranı nedenyok
    tarkan1138

Kıdemli Üye
    Alıntı yelizdia Nickli Üyeden Alıntı

MERHABA,
    NEDEN ANTALYA BUNU ANLAMIŞ DEĞİLİM ANKARADAKİ ARKADAŞLARIMI ARIYORUM KİMSEYİ ARAYAN YOK SIKILDIM BU İŞTEN ARTIK ...NEYSE BENİMDE Bİ SORUM OLACAK 2008YILI İÇİN KDV VE KURUMLAR VERGİSİ DÜZELTMESİ VERMESEK SONUÇ NE OLUR ???YAZILI BİŞEY YOK SADECE TELEFONLA ARANIYORUZ GELİN DİYE BÖYLE BİRŞEY VAR MI YA BU MESLEK BU KADAR MI BASİTLEŞTİ ... ARKADAŞLAR EĞER SİZİDE ARADILARSA NE YAPTINIZ 2008 YILI İÇİN BENİ AYDINLADIRSANIZ SEVİNİRİM.

YELİZ

benide telefon ile aradılar. bir kaç meslektaşım ile görüştüm onlarıda sadece tel.ile bilgilendirmişler. görüştüğüm meslektaşlarımla çıkardığımız sonuç: yargı kararlarını inceledik olumlu bır karar yok maalesef. odamız görüşme yapmış ama bir sonuç çıkmamış.
    biz bir kaç arkadaş beklemeye karar verdik ki sebebide her ne kadar doğru veya değil insanlar şirket kurar iken vaad edilen sermaye(para) ortada yok. 100.000 tl sermaye ile şirket kuruyor ama ortada hiç bir zaman 100.000 tl olmuyor.olmayan bir paranın %25 faizini ödemek+%18 kdv sini ödemek+ 12.aydan bugune kadar tum kdv lere düzeltme vermek bana hiçte adilce gelmiyorrr.
    benim bir sürü mükellefimde de 331 bakıyesi var nıe onlarada adat hesaplayın dıe arayan yok!!!!
    mükelleflerime durumu izah etmekte zorlanıyorum. böyle bir saçmalaık olmaz dıyor herkes.
    50.000 tl sermaye ile kurulmuş. doğru dürüst bir faaliyeti yok. nerdeyse gayri faal. hesaplanan adatdan dolayı çıkan ceza 18.000 mükellefın böyle bir CEZA yı ödeme gibi bir şansı yok. ne kazandım ki ne ödiyim diyor.
    neden ANTALYA kısmına gelinde 29 MART seçim sonuçları die yorumluyoruz biz.

Müdavim Üye
    Nereden
    Sakarya
    Sn.Gülşen,
    Hayırlı günler.
    Hatalı kısım düzelmiş.Size ve ekibinize teşekkür ederim.

Yeni Üye
    Nereden
    BURSA
    sayın naznazan seçim sonuçları ile alakası yok. Aynı olay Bursada da var. Bursadaki yerel seçimleri iktidar partisi kazanmıştı.

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANTALYA
    Antalya'da bundan sonra hani konuda inceleme yapılacak acaba. Bizi henüz arayan olmadı acaba aramalar bittimi? Yılsonunda adat yapmıştık ama KDV yapmadık. İsterlerse de incelesinler dava konusu olacağını düşünüyorum en azından cezalarda daha iyi bir yol gibi geliyor. Mustafa Bey 131 in nasıl yok edilebildiğini çözemedim. Bunca senedir her yıl sonunda bizi en çok mükellefle karşı karşıya getiren 131 sıkıntısını boşuna mı çekiyoruz?