Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞIMLI ÇALIŞANIN VEFATI VE ŞİRKET ORTAĞI OLMASI

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı ASLI ECE Nickli Üyeden Alıntı

Bende Ümit beyin dediği şekilde uygulama yaptım, demekki uygulama değişebiliyor.
    Aslı Hanımi sizin hangi şehirden olduğunuzu bilmiyorum, Ümit Bey ile aynı uygulamayı yaptığınıza göre sanırım Ankara ile Bursa arasında uygulama farkı var, bakalım diğer illerden aynı uygulamayı yapan arkadaşlar varmı, var ise standartın olmadığı ortaya çıkmış olacak.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı haksoy1972 Nickli Üyeden Alıntı
    Ölüm nedeniyle varislerin Ticaret siciline tescili ortaklar kurulu kararı ile resen yapılır. Resen tescillerde ilan zorunlulugu yoktur. Öte yandan ölüm tarihi itibariyle şirketin envanteri çıkarılıp TİCARİ KAR HESAPLANACAKTIR.
    Sayın haksoy1972, Ticaret Sicile Resen Tescil görüşünüze katılamıyacağım,
    şirket ortaklarından biri ölmüş ve şirkette tek ortak sağ, ortaklar kurulu kararı nasıl alınacak, tutun ki ölen ortak %51 veya daha yüksek hisseye sahip, diğer ortak tek başına bu kararı nasıl alabilecek.

Başka bir sorun ise ölen ortağın varislerinin mirası kabul edip etmeyecekleri, konu burda başka mecralara taşacak ama ölen ortağın varislerinin reddi miras ettiklerini düşünelim, bu şekilde olursa şirketin tüzel kişiliği ne olacaktır, Ltd. şirketlerde en az 2 ortak olması zorunluluğu vardır, sağ olan ortak şirketi devam ettirebilmek için ne yapmalıdır, ölen ortağın varislerinin almak istemedikleri şirket hisseleri ne olacaktır.Dolayısı ile Verase İlamı ve bu ilama göre ortaklar pay listesinin çıkarılıp tescil edilmesi kaçınılmazdır.

Saygılarımla.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Hakan bey, önceki notumu dikkatle okursanız göreceksiniz. "Ortak kurulu kararı ile resen yapılır". Resen ifadesi ile kasdım; kararın alınması yeterli ve bu kararın tasdikli suretinibir kişi ticaret siciline ibraz ederse işlem ücretsiz(odanın işlem parası kendi bilecekleribir şey tabiki)olarak yapılır

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı Hakan Temurer Nickli Üyeden Alıntı

Başka bir sorun ise ölen ortağın varislerinin mirası kabul edip etmeyecekleri, konu burda başka mecralara taşacak ama ölen ortağın varislerinin reddi miras ettiklerini düşünelim, bu şekilde olursa şirketin tüzel kişiliği ne olacaktır, Ltd. şirketlerde en az 2 ortak olması zorunluluğu vardır, sağ olan ortak şirketi devam ettirebilmek için ne yapmalıdır, ölen ortağın varislerinin almak istemedikleri şirket hisseleri ne olacaktır.Dolayısı ile Verase İlamı ve bu ilama göre ortaklar pay listesinin çıkarılıp tescil edilmesi kaçınılmazdır.

Saygılarımla.
    Yeni bir başlık açmak istemiyorum, yukarıda ki sorulara yorum yapacak yok mu?

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    Hakan bey , hiç karşılaşmadığımız bir durum oılduğundan bu konuda en iyi cevabı sicilden almak gerekir diye düşünüyorum.
    SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın hakan bey sorunuz güzel bir soru ve her zaman herkes böyle bir durumla karşılaşa- bilir ama cevap noktası tamamen TTK.ile değil şirketin ana sözleşmesi ilede alakalı ve diğer kanunlarlada amme alacakları kanunu,icra iflas kanunu ilede alakalı bir durum ama birşey- ler söylemeye çalışayım,şimdi eğer reddi miras oldu ise dediğiniz gibi şirkette tek ortak gö- züküyor olacak ama esasında tabi durum öyle olmayacak çünkü bu şahsın boçlu olduğu bir kişi veya tüzel kişi varsa ve icradan aldığı belge ile bu şirkette hisseye alacağına mukabil ortak olma durumu ortaya çıkacak ve buda hakkı olacak ama tabi sözleşmede bunu engel- leyici bir durum yoksa mesela sözleşmede şu ibare olabilir ortağın ölümü ve reddi miras ve benzeri durumlarda bu hisse diğer ortak veya ortaklar tarafından öncelik olarak alma veya bu hisseyi nakte çevirme ile ilgili açık artırma ile satışını yapma vb.bilgiler varsa tabi durum gene değişecek ve bir tek ortak olarak kalan kişinin şöyle bir hakkıda olabilir hissenin bü- yük miktarını alabilir ve geri kalan küçük bir miktarı kendisinin belirleyeceği birine satışını gerçekleştirme ve ortak sayısını gene 2 ye çıkarma gibi,neyse bu hamur çok su götürür o açıdan bir çok durum ortaya çıkabilir,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    merhaba
    Değerli Meslektaşlarım, büromda çalışmakta olan elemanım 31.05.2011 tarihinde vefat etti. Elemanım aynı zamanda formalite olarakbir şirkette%25 hisseyesahipti. şimdi soru 1: Eleman ölünce 2 ortaklı olan şirketortak sayısı bire düştü, şirketin durumu ne olacak.
    soru: 2 : Ailesi benden kıdem Tazminatını istedi bende verdim.karşılığında tutanak imzaladık şahitlerin huzunda,Şirketin sahibi dün babasını arayıp veraset ilanı çıtı ise şirketin hissesini devretmelerini söylemişbabasıdabiz REDDİ MİRAS yaptık, demişler, mahkemenin sonunda alırsın demiş şimdi ne yapması lazım, bana geldi işyerini şahıs adına açalım diyor ilk defa başıma geldiği için ne yapmam gerektiğini bilemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.
    S.M.M.M. ERDAL ERTAŞ - BURSA

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    arkadaşlar yardım bekliyorum
    S.M.M.M. ERDAL ERTAŞ - BURSA