Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BAĞIMLI ÇALIŞANIN VEFATI VE ŞİRKET ORTAĞI OLMASI

Kıdemli Üye
    arkadaşlar, geçen bağamlı olarak bir şirkete çalışacağımı söylemiştim. benden önceki meslektaş vefat etmiştir ve çalıştığı şirkette şirket ortağı görülmektedir. şirket limited olup, 2 ortaklıdır. şimdi ortak sayısı 1'e düşmüştür.rahmetli meslektaşınkızları ve eşi var. bu durumda şirket olarak nasıl bir yol izlememiz gerekir ( veraset ilamının süresi, kızları ve eşi için ayrı ayrı mı dolacak, hangi kurumlara ne kadar süre içinde başvurmamız gerekiyor.)?

vefat tarihi 31.07.2009

ayrıca; şirket hesaplarında herhangi bir işlem yapılacak mı yani 7 aylık mizan mı çıkarılacak. yani kar/zarar durumu tespit edilecek mi

Moderatör
    Nereden
    İstanbul
    Eşi ve kızları için tek bir veraset ilamı çıkacaktır. Veraset ilamı, sulh hukuk mahkemesine başvurulmak suretiyle en kısa sürede çıkarılmalıdır. 4 ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. veraseten hisse dağılımı yapılıp ticaret sicilde tescil edilmelidir. Değişiklikler vergi dairesine ve sgk na bildirilmelidir.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Veraset ilamı çıkarılacak, çocuklar 18 yaşın altında ise onlar için kayyum tayin edilecek, verasetteki oranlara göre ölen ortağın şirketteki hisseleri varislerine pay edilecek ( Eş için 4/16, çocuklar için ise kalanı, yani iki çocuk var ise 6/16 + 6/16 ) şeklinde hisse dağıtımı yapılıp, ticaret sicil de tescil edilecektir. Yeni giren ortaklara ait ikamtgah, nüfus cüzdanı sureti, imza beyannamesi (18 yaşın altındaki çocuklar için kayyuma ait imza beyannamesi) verilmesi, eş ve çocuklara vergi mükellefiyeti tesis edilmesi (şirket ortağı olarak) gerekmektedir.

Şirket ortağı 1'e düşmemiş, aksine 4'e çıkmıştır (2 kız çocuğu olduğu varsayılarak), şirket tüzel kişiliğini devam ettirebilecektir, unutmadan şirket ortağı olmaları nedeni ile daha önce devam eden 4/a sigortalılıkları yok ise 4/b sigortalısı olacaklardır, bunu atlamayın derim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Hakan Bey , bahsettiğiniz şekilde hangi ticaret odası istiyor.

Örneğin Ankara Ticaret Odası, XXXX varisleri</font> olarak tek bir ortak şeklinde yani varislerin hepsini bir kişi olarak kabul ediyor ve Ortaklar pay defterinede bu şekilde kayıt edilmeli diyor.Birde imza beyannamesi istenmiyor. Bunu yazmamın sebebi Ticaret odalarında uygulamaların farklılık gösterip göstermediğidir.

SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Ümit Bey, ben Bursa'dan yazıyorum ve birebir başıma geldiği için uygulamayı şahsen yaptım.

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

Alıntı Hakan Temurer Nickli Üyeden Alıntı
    Ümit Bey, ben Bursa'dan yazıyorum ve birebir başıma geldiği için uygulamayı şahsen yaptım.

Hakan bey , cevabınız için teşekkür ederim .Bende bu durumla 2 kere karşı karşıya kaldım.Ankara Ticaret Odasının uygulamasıda bu şekilde.Demekki standart yok.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    VERASETLE ŞİRKETE ORTAK GİRMESİ<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

v Dilekçe (Ticaret Sicil Memurluğuna hitaben, sicil no belirtilecek)

v Veraset İlamı (ilgili mahkemeden)

v Veraset ilamına dayanılarak alınan 1 adet noter onaylı Ortaklar Kurulu Kararı (hisse dağılımını gösterir.)

v Yeşil Vergi Dairesi’nden alınan ilişik kesme yazısı.

v Verasetle ortaklığa girenlerin 1’er adet ikametgah ve nüfus suretleri

v Reşit olmayan küçüklerin anne, baba veya bunlardan biriyle şirket ortağı olmaları durumunda Mahkeme’den Kayyum Atanması kararı

v Kayyuma ait ikametgah ve nüfus sureti (1’eradet)

v Kayyuma ait İmza Tasdiknamesi (1 adet noter onaylı)

v Enson Ortaklar Pay Listesi

v Verasetle şirkete ortak olanların Şirket Ortaklar Pay Defteri’ne işlendiğini gösterir noter onaylı suretleri (1’er adet)

İLAN BEDELİ HESAPLAMA: Ortaklar kurulu kararının kelimeleri sayılarak 100 kelime eklenip 0.15 YTL ile çarpılıp ilgili bankalardan birisine havale yatırılacak.
    <H1 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; TEXT-ALIGN: justify"></H1>

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara

<t></t><table style="width: 600px; height: 145px;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"><t><tr><td>
    </font></td><td>
    1. Dilekçe,</font>
    2. 2 adet Noter Tastikli Veraseten Hisse Devir Kararı,</font>
    3. Veraset ilamı,</font>
    4. Mirasçılardan 18 yaşından küçük olan varsa mahkemeden kayyum tayini
      kararı,
      </font>
    5. Devir alan varislerin pay defterine kaydının noter tasdikli
      sureti(varislerin hepsi tek bir ortak gibi pay defterine kayıt
      edilecek),
      </font>
    6. Yeni hissedarların nüfus cüzdan suretleri (resimli),</font>
    7. İkametgah senedi,</font>
    8. En son Ticaret Sicil Gazetesi.</font>
    </td></tr></t></table>

Moderatör
    Nereden
    SMMM

Bende Ümit beyin dediği şekilde uygulama yaptım, demekki uygulama değişebiliyor.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Turkey
    Ölüm nedeniyle varislerin Ticaret siciline tescili ortaklar kurulu kararı ile resen yapılır. Resen tescillerde ilan zorunlulugu yoktur. Öte yandan ölüm tarihi itibariyle şirketin envanteri çıkarılıp TİCARİ KAR HESAPLANACAKTIR.