Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: GİDER PUSULASI

 1. #1
  Üye
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2009
  Mesajlar
  72


  MERHABA İİ GÜNLER. GİDER PUSULASI İLE YAPMIS OLDUĞUMUZ YAZAR KASA VE MAL İLE HİZMET ALIŞI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR.? HANGİ BEYANNAMEDE GÖSTERİLİR.?
  YARDIMINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 2. #2
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  21.Eylül.2007
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  627
  faturalı mal alış gibi düşünmen lazım gider pusulası için ayrı bir beyan yok
  kocak

 3. #3
  Ziyaretci
  Gider pusulasıyla alınan yazarkasa alışlarını kdv beyanında gösterip ayrıca muhtasar beyanda beyan ediyorum.

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  21.Eylül.2007
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  627
  gider pusulasını sürekli olarak kullanmıyorsan örneğin yazar kasa bir tane alınır bu konularda ben beyan etmiyorum gider pusulası işlemlri süreklilik arz ederse o zaman beyan etmn lazım (muhtasarla)
  kocak

 5. #5
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  15.Ağustos.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  5,434
  gider pusulası ile yazarkasa alımlarında stopaj yoktur.muhtasarla beyan edilecek bişeyde yoktur.diğer mal ve hizmet alışlarınız eğer devamlılık arz edecek ve sizin için mal niteliğinde ise stopaj kesmeniz ve muhatasar beyannamesi ile ödemeniz gerekir.gider pusulasında kdv beyannamesiyle alakalı bi durum yok.sadece ba bs de belirtmeniz gerekli
  ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
  ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

 6. #6
  Üye
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2009
  Mesajlar
  72
  GİDER PUSULASI İLE YAPILAN MAL ALIŞLARINDA MUHTASAR KODU NEDİR ?

 7. #7
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  141ile 146 arasında işleme konu olan kod seçilir.

  Zirai mahsul ve hizmet için 91 ile 96 arası kod seçilir.Edited by: Hakan Temurer

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2008
  Nereden
  TARSUS
  Yaş
  42
  Mesajlar
  342
  <DIV ="Secti&#111;n1">
  T.C.<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
  MALİYE BAKANLIĞI<O:P></O:P>
  Gelirler Genel Müdürlüğü<O:P></O:P>
  Özelgesi<O:P></O:P>
  <O:P></O:P>
  TARİH : 16.11.1999
  SAYI : B.07.0.GEL.0.44/4422-33/49938
  KONU :
  Şirket tarafından nihai tüketiciden alınan otomobil için gider pusulası düzenlenmesi ancak tevkifat yapılmaması hk. <O:P></O:P>
  İLGİ : 04.10.1999 tarihli dilekçeniz.
  İlgide kayıtlı dilekçenizin incelenmesinden; şirketinizde kullanılmak üzere vergi mükellefiyeti olmayan (nihai tüketici) kişiden aldığınız binek otomobil için gider pusulası düzenlenip düzenlenmeyeceği ile bu taşıt alımı için kesinti uygulanıp uygulanmayacağı hususunda tereddüte düşüldüğü anlaşılmıştır.
  Bilindiği üzere; 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 234 üncü maddesinde, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa; yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için tanzim edip işi yapana veya emtiayı satana imza ettirecekleri gider pusulası vergiden muaf esnaf tarafından verilmiş fatura hükmünde olduğu belirtilmiştir.
  Buna göre, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin vergiden muaf esnafa yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için gider pusulası düzenlemeleri ve bu belgeyi işi yapana veya emtiayı satana imza ettirmeleri gerekmektedir.
  Öte yandan, Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin 13 numaralı bendinde, 4108 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle “diğer kişilerden” satın alınan mal ve hizmet için yapılan ödemeler vergi tevkifatının kapsamı dışına çıkartıldığından esnaf muaflığı kapsamı dışında kalan diğer kişilere yapılan ödemeler üzerinden tevkifat yapılmayacaktır.
  Bu nedenle, şirketiniz tarafından nihai tüketiciden alınan otomobil için gider pusulası düzenlenmesi ancak, vergi tevkifatının yapılmaması gerekmektedir.Edited by: koraygunca

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  11.Ocak.2007
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  3,991

  Alıntı gülsoylu Nickli Üyeden Alıntı
  Gider pusulasıyla alınan yazarkasa alışlarını kdv beyanında</font> gösterip</font> ayrıca muhtasar beyanda beyan ediyorum.

  ?
  SMMM Ümit YÜKSEL (Eski Hızlı ve Aktif Üye)

 10. #10
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  26.Eylül.2007
  Nereden
  Uşak
  Mesajlar
  1,974
  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü


  Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK/94-13-

  Konu: İkinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımında, gider pusulası düzenlendiğinde, gelir vergisi kesintisinin olup olmadığı hk.  İlgi : Tarihsiz dilekçeniz.

  İlgide kayıtlı dilekçenizde, bilgisayar alış-satış işi ile iştigal ettiğinizi, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi aldığınızda, gider pusulası tanzim ettiğinizde, stopaj kesintisinin olup olmadığını sormaktasınız.
  193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 3946 sayılı Kanun’un 22. maddesiyle değişik “Vergi tevkifatı” başlıklı 94. maddesinde; “Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.” denilmektedir.
  Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup, 13.bendinde “Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden” gelir vergisi tevkifatı yapılacağı belirtilmiştir.
  Bu hükümlere göre, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemelerini esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden almanız durumunda, ödeyeceğiniz bedel için “gider pusulası” düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek yoktur. Esnaf muaflığından yararlananlara ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımları karşılığında yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı tabiidir.

  Öte yandan, söz konusu emtiaların gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerinden alınması halinde ise, Gelir Vergisi Kanunu’nun 37.maddesindeki ticari kazanca ilişkin genel hükümlere göre “fatura” düzenlenerek işlem yapılması gerekir.
  Bilgi edinilmesini rica ederim.  Başkan a.
  Grup Müdür V.
  .Edited by: veli_ozyurt
  İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •