Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: gider pusulası

Hybrid View

Üye
    Nereden
    Turkey
    <TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
    <T>
    <TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
    <TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">

Değerli meslektaşlarım

2 nci el taşıt alışlarında Noter satış sözleşmesine istinaden Kayıtlarımıza alamıyoruz. Gider pusulası ile belgelendirmemiz gerekiyor.Mükellef olmayan bir şahıştan binek oto alıdığımızda gider pusulası imzalatıyorum. Aynı zamanda bu şahıstan stopaj kezintisi yapılacak mı.

iyi çalışmalar</TD></TR>
    <TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
    <TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
    <DIV id=hotbar_promo></TD></TR></T></TABLE>

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    Sayın İsmini yazmamış olan meslektaşım,

Mükellef olmayan veya basit usule tabi olan bir mükellef sattığı taşıt için herhangi bir belge düzenleyemez. Alıcılar ise noter satışına istinaden direkt olarak alış kaydını yaparlar.

Ahmet yapan

Üye
    Nereden
    Turkey

Değerli Meslektaşım.

İlgine teşekkür ederim.Mükelefiyetini terk edip uhdesinde kalan yazar kasayı bir yıl sonra sattığı zaman noter satışı yanında Gider Pusulası düzenlenmediği taktirde vergi daresi işlem yapmıyor. Mutlaka Gider pusulası düzenlenecek diyor.Meslektaşlarım arasında bu konuda da farklı uygulamalar var.Kimi meslektaşlarım Gider pusulası kesilecek ve satıcıdan stopaj kesintisi yapılacak diyorlar. Kimi meslektaşlarım da Gider pusulası düzenlenecek ama stopaj kesintisi olmayacak diyorlar.Vergi dairesi ise stopaj konusunda yorum yapmıor.

Noter satış sözleşmesi V.U.K.nunda sayılan belgelerin arasında yer almadığı için Gider pusulası ile belgelendirmek gerekmiyormu.

Memet Demirer SM

Yeni Üye
    Nereden
    Turkey
    Sayın Demirer, işini terk edip uhdesinde kalan yazar kasa, sabit kıymet vb durumlarda Gider Makbuzu düzenlenip tevkifat yapılması konusunda sizin ile hem fikirim.

Ben cevabımı taşıtı kastederek yazmıştım. Mademki siz Gider Makbuzu konusunda ısrarlısınız;
    O zaman Gider Makbuzu düzenleyin, tevkifat yapmayarak satıcıya imzalatın noter satış sözleşmesinide ekine koyarak alış kaydınızı yapın bence:-)

Forumu takip eden herkese hayırlı işler dileklerimle.
    Ahmet YAPAN

Üye
    Nereden
    Turkey

Sayın msco,

Bu evvelce gaziantep forumdada tartışıldı.Hatta gider pusulası düzenlenmesi-düzenlenmesine gerek olmadığı yönünde farklı muktezalarda gündeme geldi.

Gider pusulasıda bir belge ve tarifi 213 sayılı VUK.da var.Bu tarife göre taşıt alımları için düzenlemesi gerekir demek mümkün değil ama tedbiren düzenlenmsine kimse itiraz etmiyor.Yani düzenlenmesinin bir sakıncası yok.Ama biz bildiğimiz doğruları uygulayalım "kulaktan dolma" veya "keyfi" uygulamaların önünü keselim diyorsanız bence düzenlemeyin.Noter satış senedide kayıt için geçerli bir belgedir.Bir belgenin kayıt için yeterli olması illede o belgenin VUK.ile ihdasını gerektirmiyor ama VUK.da düzenlenmesi öngörülmüş bir belge varsa da onun yerini alamaz.

Stopajın ise yapılması artık "Gider pusulasına" bağlı değil.Gider pusulası ile belgelendirilmesi gereken ödemelerden olan, Esnaf muaflığından yararlananlardan mal ve hizmet alımlarında stopaj söz konusu.Yani burada iki şart öne çıkıyor;

1-Mal veya hizmet GV.Kanunumuzun 9.maddesinde sayılan muaf esnaftan alınacak,

2-Alınan mal veya hizmet o esnafın işi ile ilgili olacak,

Toparlamaya çalışırsak; Esnaf muaflığından yararlanmayanlardan yapılan mal ve hizmet alımlarında stopaj söz konusu değildir.Esnaf muaflığından yararlananlardan işleri ile ilgili olmayan alımlar içinde stopaj söz konusu değildir.

Verilen örnekte yani işini terk etmiş bir esnaftan alınan Ödeme Kaydedici cihaz ve dahi diğer evvelce işinde kullandığı demirbaşları hatta elinde kalmış emtiaları içinde stopaj söz konusu değildir.
    Saygılarımla

Yeni Üye

sayın demirer

ben de bu durumla karşılaştım. sizin gibi gider pusulası düzenleneceğini zannediyordum. 189 maliye hattını arayarak danışmanlara sordum. cevap olarak noter satış sözleşmesine göre muhasebeştirin. fatura tarihinden itibaren 30 gün içinde ilgili vergi daresine bildirin denildi. bende buna göre yaptım.

kolay gelsin

afaa

afa

Yeni Üye
    Nereden
    Şanlıurfa
    değerli arkadaşım basit usullerde kdv olmadığı için araç satış veya alışta faturayla sorumlu değildir.

Üye
    Nereden
    İzmir
    sayın mkemal e ilave etmek istediğim bir konu da gider pusulasının sadece vergiden muaf esnaftan alınan mal ve hizmetlere ilişkin olarak kesileceğidir. ayıca kanun maddesi "zati eşyalarını satan kimselerden satın aldıkları altın, mücevher gibi kıymetli eşya için de tanzim edilir." der. yani arabasını satan kişi öncelikle esnaf değildir. yazar kasa konusu ise sadece uygulamada karşılaştığımız malın el değiştirmesinde belgelendirmenin çaresizliğinden dolayı uygulanan bir sistem ki aslında o da doğru değil ama vergi dairesine bir belge sunmanız gerektiğinden yapacak başka bir şey kalmıyor.

saygılar
    </font>

Kıdemli Üye
    Nereden
    Mardin

Bu konuda birşeyler bildiğimi sanıyordum kafam karıştı.Haciz yoluyla bir işletmenin tüm demirbaşlarını her türlü tesis ve makinalarını adam alıyor ve bu adam vergi dairesine vergi kaydını hiç bir işlemini yapmıyor.Benim mükellefim de bu adamdan bu fabrikanın tüm demirbaşlarını bu adamdan satın alıyor.Bu adam mükellefiyet tesis etmediği için mükellefimize fatura kesemiyor.Biz bunları gider pusulasıyla alıcaz stopajı varmı yokmu bilgilendirirseniz çok sevinirim herkese sevgi ve saygılar.

Ziyaretci
    stopaj vardır