Sayfa 1 Toplam 25 Sayfadan 12311 ... SonuncuSonuncu
Toplam 249 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: BABS FORMLARINA ÖZEL ÖNERİLERİNİZ!

 1. #1
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610


  Değerli Meslektaşlarım,
  Sayın Maliye Bakanı sıkıntıları ve önerileridinleyeceğini,odalardaki yazılardan da okuyoruz. Muhtemelen pratik önerileri kabul edecek gibi duruyor.15 Eylüldeki Başkanlar Kurulu Toplantısında sorunlar ve öneriler dile getirilecek.
  Bakan sanırımgenel olarak BaBsüzerinde duracak.Naylon fatura var olduğu sürece, mesleğin konusuyla yakından uzaktan bir bağlantısı olmayan bu formlardan bu meslek örgütünün kurtulamayacağı kesin.
  Küçük bir ihtimalde olsa, eğer içimizden biri bu konuda akala mantığa yatan bir öneri getirilirse, belki bu formlardan kurtulunabilir. 15 Eylüle kadar bu konuyu sabitliyorum. Saygılarımla,


  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 2. #2
  Yönetici
  Üyelik tarihi
  03.Şubat.2004
  Nereden
  Antalya, Turkey
  Mesajlar
  4,610
  İlk öneri benden, https://www.hurriyet.com.tr/gundem/12460692.aspbu adreste bir haber var."ESKİŞEHİR’de polisin düzenlediği operasyonda piyasaya para karşılığında sahte fatura sürdükleri ileri sürülen T.G. ve Ö.Ö. gözaltına alındı. 2 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı."


  Türk Ceza Kanundaki o maddeye Bakanın bir önerisi vardı. Acilen eklenmeli. Bu suçtan hüküm giyenin cezası ertelenmemeli. Edited by: Mustafa Gülşen
  ------------------
  Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  02.Mart.2009
  Mesajlar
  287
  bunların hepsi çok dile getirildi ama bir kez de odalarımıza dile getirelim litfen...

  - diğer seçeneği kaldırılmalı
  - kdv ile birleştirilmeli
  - 8000 tl çok düşük bir rakam artık günümüz şartlarında 15000 e çıkartılmalı en az...
  - madde 355 uygulanmamalı düzeltme yapılan b formlarına

 4. #4
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2008
  Nereden
  TARSUS
  Yaş
  42
  Mesajlar
  342
  En önemlisi düzeltme halindeki ceza, bu kaldırılsa ellerimiz titreyerek çekmezdik bu formları

 5. #5
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  24.Temmuz.2007
  Nereden
  Adana
  Mesajlar
  1,260
  Bu konular çok tartışıldı.
  Benim önerilerim.
  1 Beyan-ve Bildirgeler süresinde gönderilmediğinde SMS veya Mail yolu ile bilgilendirilmeliyiz.
  2 düzeltme beyan-bildirgelerinde iyiniyet aranmalı. Artniyet dhalinde(Denetmen raporu ile) uyarılmalı
  3 Ba-Bs lerde tutar 15.000 20000 çıkarılmalı ve geçici vergi dönemlerinde Geçici ekinde verilmeli
  4 Geçici vergilerde dönem sayısı 4 er aylık olrak 2 dönem halinde düenlenmeli şubat döneminde işyükü çıkarılmamalı
  5 SGK ve Muhtasar beyanneme birleştirilmeli serbets dönemler için ödemenin gerçekleştiği dönemde beyan verilmeli
  6 POS gelirleri ve Banka hareketlerini birçok müşterimiz yüm uyarılarımıza rağmen bizlere iletmiyorlar. Bankalardan bu konuda bir çözüm bekliyoruz.
  Mali tatil dönemindeki beyan ve bildirgeler sonraki ayın beyan ve bildirgeleriyle birleştirilmeli
  7 Muhasebe sözleşmelerinin kapsamı dahada genişletilmeli( Örneğin Noter, maliye yada oda huzurunda Belge sahibi meslek mensubu nezdinde )
  6

 6. #6
  Ziyaretci
  Formlarda düzeltme verme süresi uzatılmalı 10 gün çok kısa.
  -Cezalar kalkmalı en azından geç olsada bildiriyoruz.Sonradan bildirilen tutar vaktınde bildirilmediği için ceza söz Konusu olmamalı.
  _Diğer kısmı kaldırılmalı sadece haddi aşan tutarları bildirelim.

 7. #7
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  04.Haziran.2007
  Nereden
  Zonguldak
  Mesajlar
  104
  -diğer kısmı kaldırılmalı
  -8.000-tl sınırı 15.000-20.000-tl sınırına yükseltilmeli
  -sonradan verilen düzeltme formalarına ceza uygulaması kaldırılmalı.
  böyle gereksiz cezalar oldukça artık işimizi tireyerek korkarak yapıyoruz buda meslekteki aşkı şevki motivasyonu insanda yitiriyor çoğu muhasebeci arkadaslarımızın ne zaman görsek keyifleri yok işlerin çokluğu angaryaların çok olması cezaların ağırlığından, muhasebeciler ne kadar rahat çalışırlarsa devletin o kadar daha çok kazancı olacağı kanaatindeyim. en ufak birşeyde kurum ceza keseceğinden insan isteristemez böyle bir durumda nasıl yırtarım hesabı yapıyor bunlar olmaması gerekn konular düşünceler ama maliyemiz sağolsun düşündürtüyor.....
  muhasebecilikte belge değil BİLGİ sahibi olmak daha önemlidir...

 8. #8
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  10.Ekim.2008
  Nereden
  Kocaeli
  Mesajlar
  861
  Alıntı Mustafa Gülşen Nickli Üyeden Alıntı
  İlk öneri benden, https://www.hurriyet.com.tr/gundem/12460692.aspbu adreste bir haber var."ESKİŞEHİR’de polisin düzenlediği operasyonda piyasaya para karşılığında sahte fatura sürdükleri ileri sürülen T.G. ve Ö.Ö. gözaltına alındı. 2 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı."


  Türk Ceza Kanundaki o maddeye Bakanın bir önerisi vardı. Acilen eklenmeli. Bu suçtan hüküm giyenin cezası ertelenmemeli.
  naylon fatura düzenleyenlere caydırıcı cezaların uygulanması demek,bu eylemi yapanların bir müddet sonra bu işi bırakmalarına yol açması demek,ba bs gibi bir yükün de muhasebecilerden alınması demektir.yani zincirleme bir hadiseden bahsediyoruz burda.bu açıdan mustafa bey'e katılıyorum.

  diğeri ise,tam tamına 1 ay ın her bir gününü neredeyse beyan ve bildirim vererek geçirdiğimizi düşünürsek,açıkçası cezasını geçtim,tek istediğim bir parça nefes alabileceğim bir zaman aralığıdır.en azında ya babs kdv ile birleşsin yahut da her ay yerine tıpkı yıllık tarzında uzun bir süre gözümüze görünmesin.

  'diğer' bölümünün kaldırılmasında zaten eminim forumca aynı fikirdeyiz.Edited by: Cennet Kılınç

 9. #9
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ocak.2009
  Mesajlar
  215


  İsteğim tamamen kalkmasıTamamen kalkmasada her ay şeklinde değilde önceki yıllar olduğugibi yılda bir defa verilsin...Önceden yılda bir defa belli bir miktarın üstünü geçenleri (diğerleri kısmı yoktu)7.ay gibiverdiğimizi hatırlıyorumama yanılıyorda olabilirim...Hiç yoktan her aykabusumuz olacağınayılda 1 sefer uğraşırız..
  Bilgi,sınırı olmayan bir denizdir.Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır...Hz Mevlana

 10. #10
  Moderatör gokhankilicoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  15.Mayıs.2007
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  7,129
  <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
  Çoğu firmalar veya muhasebe departmanları ba bs formunu düzenlerken telefonla birbirini arayarak teyit almaktan bıkmış bir haldeler.(üstelik açtığımız telefon paralarını bile kendimiz ödüyoruz, yeri geliyor farklı illeride arıyoruz) çoğu kez dekarşı firma arandığında yailgilenilmediği yada herhangi bir sebepten ötürü ulaşılamadığında bildirip geçiyor,ve daha sonrasında yanlış olduğunu fark ettiğimiz durumlarda yeni kanunun 10 günlük süresinegöre düzeltme cezaları çok ağır olduğu için beyanı vermekten kaçınıyoruz.neden çünkü cezayı biz ödüyoruz niye biz ödüyoruz kimükellefin evraklarını almaya gidiyoruz daha sonra müşteri sümeninin içinde kalan faturayı bize geç ulaştırdığında verilen düzeltmelerde cezayı bizim ödememiz talep ediliyor.bu nasıl iştir.gözüme takılan ,forumdaki b formu önerilerine getirilmiş olunan yazılarda, ba bs formuna + örneğin 50,00 tl gibi bir para tahsil edelim demişler sağolsunlar güzel demişler ama normal paramızı vermiyorlar ki... biz mükellefe biz her ay size ba bsformu veriyoruz desek o ne derler.vergi mükelleflerinden kaçak fatura işlerini yapan her kim ise alıcı yada satıcı (sahtekarlığı yapanlar)faturaları % ‘ de oranlarla piyasaya pazarlıyorlar.bu işi yapan satıcıların yada alan alıcıların zaten ilgili dönem kdv beyanlarına baktığımızda örneğin sokak arasında olan inş.malz.satan bir firmanın sürekli ( 3.525.000,00)vs. gibi aylık satış yapması mümkün olmadığından böyle bir firmayı hala maliye resen terk ettirmeyip yada getir bakalım dosyanıbu yoğurdun bolluğu nerden geliyor diye sorgulamıyorda daha vergi dairesi bünyesinde tutmaktadırlar görmüyorlarmı sistemden bu usulsüzlüğü yapanların beyannamelerindeki kabarıklığı ...neden çünkü sahtekar mükellefler sahtekarlığı yapabilmek ve dikkat çekmemek için beyannamelerini düzgün veriyorlar (kdv geçici muhtasaryıllıkları ba bs formlarını )...biz muhasebecilerin yapmış olduğu b formu olayları çok saçma bir olay çünkü faturaların kaybolma ve geç gelme olasılıkları çok yüksek.geç gelen faturaları bildirdiğimizdede cezakesiliyor, mükellefinbu durumda hiç suçu yok niye faturası geç geldi kendine ,ama b formu düzeltmesini yapan muhasebeci olduğu için banane sen ödersin deniliyor.nasıl peşinde koşulacak bu faturaların .şuan için maliye bu uygulamanın saçma olduğnu bilmiyormu eğerki b formlarının doğruluğunun denetimini tam yapsalar,normal aidat parasınıbile zor alan hatta alamayanlarıda göz önüne alırsak muhasebecilerin ceza ödemekten tümbüroları kapanmış devletin para toplama yardımcısı olan (muhasebebüroları) diye bir şey kalmayacaktır.bütün meslek mensupları ba bs formlarını 4x4 lük doğru yaptıklarını söyleyebilirlermi.12 ayın illaki bir yada bir kaç ayı hatalı olabilir bu yüksek oranda çünkü faturalar bize bazen net gelemeyebiliyor. <O:P></O:P>
  Ülkemiz teknoloji ve yazılım bakımından çok ilerlemiş bulunmaktadır neredeyse yapamacağımız web yazılımı yada program yok gibi birşey. Bence ba bs formu çok saçma başta muhasebeciler olmak üzere mükelleflere çok ağır yaptırımı olan bir uygulamadır.sahtekarlık işlerini yapıp fatura pazarlayan mükelleflerin maliye bu yolla ancak % 20 sini bulabilir.<O:P></O:P>
  Elektronik fatura olması gerekiyor örneğin web ortamlı türmob un çıkarmış olduğu LUCA programı buna çok güzel bir örnektir.muhasebe programı diye bir şey olmaması gerekir gelir idaresi başkanlığı internet vergi dairesi kısmında şifremizle giriş yapıp mükelleflere faturaları oradan işlemeli örneğin malı satan; stoğuna,vergi nosu malın cinsine kadar kayıt edecek,aynı şekilde alıcıda nereden aldığını cinsi kdv si ve tutarına kadar elktronik ortama kayıt etseler zeki olan web tasarımcılarıda güzel html kodlarını sisteme ( ilgili dönemdeki firmaların birbirlerine yapmış olduğumal alım ve satım kayıtlarını çıkarıp farklı bir kayıt olduğu taktirde bunların dökümünü ver şeklinde ) sistemlerine kodları tanımlasalar denetim % 100 olur. ay sonlarında nasıl verilmeyen beyannameleri tek tuşla dökümünü ver diyorlarsa sistemlerine, aynı şekilde ba bs arasındaki tutarsız durumlarıda bu yazılmış olan güzelim html kodlarını vedop veri tabanına tanımlayarak saçma sapan olan ba bs uygulamasını denetim altına almış olacaklardır. Ne B formuyla uğraşılacak ne muhasebe programıyla.madem devletin en önemli birimi isek muhasebe programını kendi bünyelerine almaları hem denetimi kolaylaştıracak olup hemde hayal ettikleri sahtekarlık suçlarını daha çabuk bulacaklardır.bizlerde ilgili muhasebe programlarına güncelleme parası yada heray başka başka yerlerden değişen uygulamaları aramak zorunda kalmamış oluruz. Tabiki benim anlattıklarım hayal olur devlet ba bs formunun üzerine var ise bir çözüm önerin söyle der bizim bu demiş olduğumuz onlara göre saçma sapan olur herhalde.saygılar...Edited by: gokhankilicoglu

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •