Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 15 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LTD.ŞTİ HİSSE DEVRİ İMZA SORUNU

Ziyaretci
    Sevgili meslektaşlarım;
    Hisse devrinde Noterde yapılan sözleşme ilk başta sadece devredenle devir alanı bağlar.Bu sözleşme şirkete bildirilmek,ortak pay defterine kaydedilmekle bu sefer şirketi de bağlar.daha bitmedi.Ticaret siciline tescil edilmekle üçüncü sahısları bağlar.yani aleme ilan etmiş olursunuz.
    Gelelim ortaklık sıfatının kazanılması meselesine; öyle ya karar defterine kim imza atacak? yeni ortak mı yoksa eski ortak mı?
    Bu soruya cevap vermeden önce,şu sorunun cevabını verirsek,yukarıdaki soruyuda yanıtlamış oluruz.Kurulu bir şirkette ortaklıksıfatı nasıl kazanılır? önce buna bakmak lazım.Danıştay 3.Dairesinin 2003/4931 sayılı kararında özetle; şirket ortağının şirketteki hissesini sadece noterden düzenlenen hisse devir sözleşmesi ile şirketteki ortaklık vasfını kazanamayacağı, dolayısıyla ticaret siciline tescil ve ilanı ile ancak hüküm ifade edebilecektir.demektedir.Umarım faydalı olmuşumdur.

Yeni Üye
    Bende aynı konuda takıldım, Ltd Şirket hisse devrinde yeni ortak ortaklar kurulu kararına imza atarmı? Atmamalı diye düşünüyorum..çünkü ortaklığı tescil edilmedi
    fatos

Yeni Üye
    Ticaret sicile sordum yeni ortak devir kararına imza atacakmış,
    fatos

Yeni Üye
    değerli hukukçular başımda çok kötü bir olay var lütfen yardım...

Biz 2 arkadas karşı tarafın sözüne güvenip noterde hisse devir sözleşmesi yaptık. mayıs 2010.da.Ancak ticaret tesciline gitmeden bağlı bulunduğu vergi dairesine gidip borcunu sorduğumuzda 25 milyar vergi borcu oldugunu verilmemiş bir ton beyanname oldunu öğrendik. Sonra adamla buluşup noter satısının fesh yapacağımız söledik. fakat adam kaçtı bi daha ulaşamadık.

Asıl sorum şu bu adam sadece noter satışıyla şirketi bizim adımıza tescil ettirip sicil gazetesinde yayınlatmış. şimdide vergi dairesinden şirketin bütün borçları bize tebliğ ediliyor. Bu durumda ne yapabiliriz? karar defteri alıcı ortaklar olarak bizede onaylatılması gerekmiyormuydu? noter nasıl oluyorda biz olmadan karar defterini onaylıyor? bizim nufüs kayıt örneklerini , ikametgahlarımızı bunlar nasıl temin edebiliyor? Bu durumdan kurtulmamız için lütfen cevaplarınızı bekliyorum. saygılar..

Yeni Üye
    Nereden
    MUHASEBE