Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: otel işletmesi defteri tutan meslekdaşlar...

Kıdemli Üye
    arkadaşlar bir konuda takıldım . şayet otel işletmesi mükellefi olanlar yardım ederse sevinirim.
    günlük müşteri listesi tutulması zorunluluğu malum. bunu sürekli form halinde bilgisayar ortamında da tutabilir miyiz ? illa ki defter olmak zorunda değil di mi?

ikinci sorum ise diyelim bugün sabahtan itibaren her giriş olanı deftere yazdık ( yani bilgisayara kaydettik), gece 12 ye kadar giriş olabilir diye döküm almamak ve gece 12 yi beklemek mantıklı mıdır? zira bir denetmen geldiğinde sorun oluşturabiliyor ?defteri hiç kayıt yapılmamış sayabiliyor..oysa ki tek tuşa basılsa döküm alınabilecek aşamada bilgisayarda günlük müşteri listesi.

ne tavsiye edersiniz ve bildiğiniz otelu uygulamaları nedir bu konuda?

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    Sayın Sevilay,
    Günlük Müşteri Listesi matbu bir evrak. Matbaa yolu bastırılmaktadır. Otelimizde defter olarak tutulmaktadır. Müşteri giriş-çıkış ve fatura ile birebirdir. Sizin dediğiniz gibi olması da mümkündür. Çoğu fatura bilgisayar çıkışlıdır. Ama, onaylı olmak şartıyla...
    SMMM, Özcan Bayram

Yeni Üye
    BENDE BU KONUYLA İLGİLİ BİRŞEY SORMAK İSTİYORUM. MÜŞTERİ DEFTERİ NOTERE ONAYLATILMAK ZORUN DA MIDIR PEKİ?

Ziyaretci
    Arkadaşlar Emniyete gönderilen Kimlik Bildirim aynı zamanda Müşteri Bildirim Listesi yerine geçmektedir. Ama her ihtimale karşılık İlgili vergi dairesine Müşteri Bildirim Listesinin Emniyete verilen Kimlik Bildirim formları ile tutulduğu hakkında bilgi yazısı vermek ileride karşılaşılacak sorunları önleyecektir.