Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: EMLAK BEYAN DEĞERİ VE EMSAL KİRA

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  02.Mart.2009
  Mesajlar
  287
  arkadaşlar çocuklarına ait limited şirkete kiraya verilen bir otel sözkonusu. otel annelerine ait. şimdi kira bedeli için ki aslında bir ödeme sözkonusu değil fiili olarak. neyi kıstas alalım. belediyeden emlak beyan değeri aldık . bunun oranı nedir. ve buna uymak zorunda mıyız?

 2. #2
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  02.Mart.2009
  Mesajlar
  287
  cevabı olan var mı arkadaşlar?

 3. #3
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  15.Ağustos.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  5,434
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">a. Bina ve Arazilerde[/I][/B]

  Bina ve arazilerde emsal kira bedeli, yetkili özel mercilere veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kira, bu suretle tespit edilmiş kira mevcut değilse, V.U.K.’na göre belirlenen vergi değerinin % 5’i yıllık kira bedelidir. (GVK, m.73). Vergi değeri bina ve arazinin rayiç bedelidir. Rayiç bedel, bina ve arazinin beyan tarihindeki normal alım-satım bedeli olarak tanımlanmıştır. (Emlak Vergisi Kanunu, m.29)

  Örneğin, vergi değeri 10.000 YTL olan bir dairenin bedelsiz olarak kiraya verilmesi durumunda, kirası emsal kira bedelinden düşük kabul edilmeyeceğinden, yıllık kira bedeli 10.000 x 0.05= 500 YTL olacaktır.
  ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
  ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

 4. #4
  Ziyaretci
  Emsal kira bedeli Belediye emlak değerinin yüde 5'inden az Olamaz.Böyle biliyorum.

 5. #5
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  15.Ağustos.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  5,434
  <B style="mso-bidi-font-weight: normal">III. EMSAL KİRA BEDELİNİN UYGULANMAYACAĞI DURUMLAR[/B]

  GVK m.73’e göre bazı durumlarda emsal kira bedeli uygulaması cihetine gidilmeyecektir. Bu durumlarda gayrimenkuller başkasına bedelsiz ya da düşük bedelle kiraya verilmiş olsa bile emsal kira bedeli uygulanmaz. Ancak, alınan kira varsa bu gayrisafi tutar olarak dikkate alınarak işlem yapılır. İlgili maddeye göre aşağıdaki yazılı hallerde emsal kira bedeli esası uygulanmaz.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">- Boş kalan gayrimenkullerin muhafazaları maksadıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması;[/I][/B] örneğin, bir yazlığın, kışın korunması amacıyla bekçiye bırakılması gibi.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">- Binaların mal sahiplerinin usul, füruğ ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi,[/I][/B] (usul, füruğ ve kardeşlerden her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece birisi için emsal kira bedeli hesaplanmaz);

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">- Mal sahibi ile birlikte akrabalarının da aynı evde veya dairede ikamet etmesi;[/I][/B]
  Bu aşamada dikkat edilmesi gereken akrabaların (kan veya sıhrî) mal sahibi ile birlikte ve aynı evde oturmasıdır. Buradaki kan hısımlığı kan bağına dayanan hısımlıktır. Soy hısımlığı da denilen bu hısımlığa anne, baba, kardeş, yeğen, amca, hala, teyze, hala vb. müşterek kökten gelen kişiler dâhildir. Sıhrî hısımlık ise evlenme akdi ile doğan hısımlıktır. İki eş arasında birbirlerine göre akrabaları bu hısımlık içindedir[ii]. Mal sahibi, akrabalarına ayrı bir konut tahsis ederse ayrı evde oturdukları için emsal kira bedeli uygulanır. Örneğin, mükellefin teyzesine ya da yeğenine ayrı ve bağımsız bir ev tahsis edip onun orada ikamet etmesini sağlaması halinde emsal kira bedeli uygulanacaktır.

  <B style="mso-bidi-font-weight: normal"><I style="mso-bidi-font-style: normal">- Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalarda;[/I][/B] genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli daireler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalarda emsal kira bedeli uygulanmaz.
  ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
  ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

 6. #6
  Moderatör
  Üyelik tarihi
  15.Ağustos.2008
  Nereden
  istanbul
  Mesajlar
  5,434
  bence ltd.şti. kanunda tüzel kişi olarak tanımlandığından sizin emsal kira bedeli üzerinden
  kiranızı beyan etmeniz gerekiyo
  ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
  ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

 7. #7
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  02.Mart.2009
  Mesajlar
  287
  teşekkür ederim arkadaşlar.

 8. #8
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  13.Ocak.2009
  Mesajlar
  215


  Emsal Kira Bedeli Esası


  Kiraya verilen mal ve hakların kira bedelleri emsal kira bedelinden düşük olamaz. Bedelsiz olarak başkalarının intifaına bırakılan mal ve hakların emsal kira bedeli, bu mal ve hakların kirası sayılır. Bina ve arazide emsal kira bedeli, yetkili özel mercilerce veya mahkemelerce takdir veya tespit edilmiş kirası, bu suretle takdir veya tespit edilmiş kira mevcut değilse Vergi Usul Kanunu’na göre belirlenen vergi değerinin %5’idir.


  Diğer mal ve haklarda emsal kira bedeli, bu mal ve hakların maliyet bedelinin, bu bedel bilinmiyorsa, Vergi Usul Kanunu’nun servetlerin değerlendirilmesi hakkındaki hükümlerine göre belli edilen değerlerinin %10’udur.

  Emsal Kira Bedeli Esasının Uygulanmayacağı Haller


  1. Boş kalan gayrimenkullerin muhafazaları maksadiyle bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması,


  2. Binaların mal sahiplerinin usul (üst soy), füru (alt soy) veya kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi usul, füru ve kardeşlerden her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmiş ise bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz. Kardeşler evli ise eşlerden sadece biri için emsal kira bedeli hesaplanmaz.),


  3. Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede ikamet etmesi,


  4. Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca kiralanması,
  hallerinde emsal kira bedeli uygulanmaz.

  Emsal Kira Bedeli Esasının Uygulanacağı Haller


  Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde, “emsal kira bedeli” esas alınır. Buna göre;


  - Kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük olması,
  - Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması,


  hallerinde emsal kira bedeli uygulanacaktır.

  Emsal Kira Bedelinin Hesaplanması


  Kiraya verilen bina ve arazilerde emsal kira bedeli, yetkili özel makamlarca veya mahkemelerce saptanmış olan kira bedelidir.


  Böyle bir makam yoksa, o bina ya da arazi için kira takdiri veya tespiti yapılmamışsa; emsal kira bedeli, emlak vergisi değerinin %5’idir.


  Örneğin; yabancı uyruklu bir kimse, emlak vergisi değeri 100.000 YTL olan bir konutunu arkadaşına kirasız (bedelsiz) olarak vermişse; kira geliri elde etmediği halde, emsal kira bedeli olarak en az (100.000 x %5) = 5.000 YTL kira geliri beyan edecektir.


  Bilgi,sınırı olmayan bir denizdir.Bilgi dileyense denizlere dalan bir dalgıçtır...Hz Mevlana

 9. #9
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  07.Mayıs.2009
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  3,263
  Burda Transfer Fiyatlandırması açısından bir problem çıkmaz mı?

 10. #10
  Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  22.Haziran.2007
  Nereden
  Kartal/İstanbul
  Yaş
  52
  Mesajlar
  14,916
  sayın hakan beyinde işaret ettiği gibi eğer hesaplanan bu emsal bedeli yetkili kurumlarca ve makamlarca tesbit edilmezse ve kişiler bunu emlak vergisi değerinin üzerinden ilgili hesapla- ma yaparak tesbit ederse o zaman düşük emlak vergisi beyanlarından dolayı bir durum var- sa bu bedel gerçekten emsaline göre düşük olacağı için 5520 sayılı KVK.13.cü maddesi kap- samında transfer fiyatlandırması ve örtülü kazanç dağıtımı kapsamında değerlendirilebilir bunada dikkat etmek lazım,kolay gelsin.
  Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
  '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •