Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: AYNİ KİRA YARDIMINI BORDRODA NASIL GÖSTERECEĞİZ.

  1. #1
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    06.Haziran.2008
    Nereden
    Karaman
    Yaş
    38
    Mesajlar
    554
    SELAM ARKADAŞLAR.AYNİ KİRA YARDIMINI ÜCRET BORDROSUNDA NASIL GÖSTERECEĞİZ.ÖZEL ŞARTLARI NELERDİR.GELİR VERGİSİ VE DAMGA VERGİ UYGULAMASI NASIL OLUYOR.UYGULAMA YAPAN DEĞERLİ ÜSTADLARIMDAN YORUM VE FİKİRLERİNİ BEKLİYORUM.İYİ GÜNLER.HAYIRLI CUMALAR.
    MALİ MÜŞAVİR BAYRAM ÜNVER

  2. #2
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    06.Haziran.2008
    Nereden
    Karaman
    Yaş
    38
    Mesajlar
    554
    DEĞERLİ ÜSTADLARIM BİRDE YORUMLARINIZDA AYNİ KİRA YARDIMLARININ YEVMİYE KAYDI NASIL YAPILACAK O KONUDADA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.İYİ ÇALIŞMALAR.
    MALİ MÜŞAVİR BAYRAM ÜNVER

  3. #3
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    Kira yardımı nasıl ayni olarak yapılıyor.
    Ne veriliyor ki ayni olarak nitelendiriliyor.?
    Biraz daha açıklar mısınız?

    Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  4. #4
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    26.Eylül.2007
    Nereden
    Uşak
    Mesajlar
    1,974


    sanırım lojmanda kalıp lojman için yapılan bir kesinti mi bu ödeme?
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

  5. #5
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    25.Temmuz.2007
    Nereden
    Muğla
    Mesajlar
    352
    nakit olarak kira yardımı yapılıyor ise sigorta primi, gelir vergisi ve damga vergisi kesilmesi gerekir. gvk 23/9 ve 40/2 maddeleri gereğince konut tahsis edilmiş ise gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.
    kolay gelsin.
    insanlara paraya değer verdikleri gibi değer verenler onları çok çabuk harcarlar.(tonyali)

  6. #6
    Moderatör
    Üyelik tarihi
    26.Şubat.2009
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    Mesajlar
    4,640
    Alıntı otokdemir Nickli Üyeden Alıntı
    nakit olarak kira yardımı yapılıyor ise sigorta primi, gelir vergisi ve damga vergisi kesilmesi gerekir. gvk 23/9 ve 40/2 maddeleri gereğince konut tahsis edilmiş ise gelir vergisi ve damga vergisi kesilir.
    <div>kolay gelsin.</div>
    [img]smileys/smiley32.gif[/img]


    AYNEN.....
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

    ***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

  7. #7
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    01.Ağustos.2008
    Mesajlar
    1,158
    Çalışanlara Konut Tahsisi ve Yapılan Kira Katkıları.
    1. Genel Bilgi

    Şirketlerin bünyesinde çalışan personele sağladıkları lojmanlar, kira ödemek suretiyle tahsis ettikleri konutlar ya da kira desteği yapmak suretiyle katlandıkları bedellerin vergi kanunları uyarınca ne şekilde nitelendirileceği ve yapılan bu ödemelerin ticari kazancın tespitinde indirim konusu yapılıp yapılmayacağı hususu, uygulamada sıkca karşılaşılan ve tereddüt uyandıran bir durumdur.
    Bu yazımızda, konu farklı yönleriyle ele alınarak varolan tereddütleri giderme amacı taşımaktadır.

    2. İşyerinde ve müştemilatında yatacak yer sağlanması

    GVK'nun 40/2. Madde hükmüne göre, hizmetli ve işçilerein işyeri ve işyerinin müştemilatında barındırılması amaçlı yapılan giderler, ticari kazancın tespitinde gider olarak sayılmaktadır. Aşağıda sayılan özelliklerden de anlaşılacağı üzere, bu hüküm, şantiye, fabrika, büro tarzı yerlerde, çalışanların gece barındırılmalarıyla ilgili bir düzenlemedir.
    • Bu yerlerin sadece belli bir kişiye dönük değil, genel olarak çalışanların barındırılmasına yönelik olması gerekmektedir
    • İşyerlerinde ya da işyerlerinin uzantılarında bu yerlerin tahsis edilmesi gerekmektedir.
    • Bunların işçi ücretine eklenmesi gerekmemektedir.
    • Barınma yerlerinin aydınlatma, ısıtma vs harcamaları da gider yazılabilir

    3. İşyerinde ve müştemilatı dışında bir yerin konukevi şeklinde tahsis edilmesi

    Yine sadece çalışanlara, müşterileri ya da misafirlere dönük olarak, konukevi şeklinde bir yer tahsis edilip, orada sürekli olmayan tarzda bir barınma ihtiyacı karşılanıyorsa, bu tür yerlerle ilgili harcamalar da, GVK'nun 40/2. Madde hükmüne göre, hizmetli ve işçilerin işyeri ve işyerinin müştemilatında barındırılması amaçlı yapılan giderler kapsamında değerlendirilmekte ve ticari kazancın tespitinde gider olarak kabul görmektedir. Bekar yatakhaneleri de bu kapsamda değerlendirilmektedir.

    4. Mülkiyeti Şirkete Ait Konutların, Bireysel Kullanım Amaçlı Personele Tahsisleri

    Personelin tümüne dönük olmaksızın, sadece belli başlı kilit kişilere, örneğin genel müdüre, lojman şeklinde bir konut tahsis ediliyorsa, aşağıdaki istisna hüküm dışında, bu şekilde yapılan tahsisler, ücretin bir parçasını oluşturan, ayni bir menfaate dönüşmekte; dolayısıyla, GVK'nun 61'inci maddesi kapsamında ücret olarak tevkifata tabi tutulması gerekmektedir.

    a) Maden işletmelerine ve fabrikalara ilişkin istisna GVK'nun 23/9'uncu madde hükmüne göre, maden işletmelerinde ve fabrikalarda çalışan işçilere ve özel kanunlarına göre barındırılması gereken memurlara müstahdemlere konut tedariki ve bunların aydınlatılması ısıtılması ve suyunun temini suretiyle sağlanan menfaatler istisna kapsamında sayılmakta ve bunlar ücret olarak vergilendirilmemektedir.
    a. Bu yerlerin sadece maden işletmelerinde ve fabrikalarda çalışan işçilere ve özel kanunlarına göre barındırılması gereken memurlara yönelik olması gerekmektedir,
    b. Burada bireysel bir konut tahsisi olabilmekte, tahsis aileye dönük olabilmektedir.
    c. Bunların işçi ücretine eklenmesi gerekmemektedir.
    d. Barınma yerlerinin aydınlatma, ısıtma vs harcamaları da gider yazılabilir

    b) Mülkiyeti işverene ait olan ve brüt alanı 100 m2'yi aşmayan konut tahsislerine ilişkin istisna GVK'nun 23/9'uncu madde hükmüne göre, mülkiyeti işverene ait olan ve brüt alanı 100 m2'yi aşmayan konutların hizmet erbabına konut olarak tahsis edilmesi suretiyle sağlanan menfaatler gelir vergisinden istisna edilmiştir. Bu konuda 147 seri numaralı GVK Genel Tebliğinde açıklamalar yapılmıştır. Bu istisnanın özellikleri aşağıdaki gibidir.
    e. Bu yerlerin maliki işveren olmalıdır. Kiralamalarda geçerli değildir.
    f. Konutun brüt alanı 100 M2'yi geçmemelidir. Bu alanı geçen kısım, ücret sayılarak, emsal brüt kira bedeli üzerinden ücret olarak vergiye tabi olacaktır.
    g. Konutun brüt alanı tespit edilemezse net kullanım alanının %25 fazlası ile tespit edilecek miktar brüt alan olarak kabul edilecektir.
    h. Burada da, bireysel bir konut tahsisi öngörülmekte, tahsisat aileye dönük olabilmektedir.

    5. Mülkiyeti Şirkete Ait Olmayan (kiralanan) Konutların, Bireysel Kullanım Amaçlı Personele Tahsisleri

    Mülkiyeti başkasına ait olan, kiralanmak suretiyle çalışanlara konut tahsis edilmesi haline dönük herhengi bir istisna hükmü bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu tür konut tahsislerinde, brüt kira tutarı, personele sağlanan net ücret olmaktadır. Bu şekilde bulunan tutarın tekrar brütleştirilerek üzerinden ücret tavkifatı yapılması gerekmektedir.
    Örnek verilecek olursa, kiralanan konutun brüt kira tutarı 500 YTL ise, bu tutar işçiye sağlanan net ücret sayılacak; ücret tevkitatı bu tutar üzerinden değil, bunun brütleştirilmiş kısmı üzerinden yapılacaktır.
    Bazı firmaların, uygulamada fiilen personele konut olarak tahsis etmek üzere belli konutları kiraladıkları ve bunları şube ya da irtibat bürosu şeklinde kayıtlara intikal ettirdiği ya da bu şekilde bildirmeksizin, sadece stopaj beyannamesinde kira ödemeleri kısmında gösterdiği bilinen bir gerçektir. Ancak, Maliye Bakanlığı denetim birimleri tarafından şube ve irtibat bürolarına dönük yoklamalar sırasına, fiili kullanım amacının tespiti halinde, geriye dönük cezalı tarhiyat yapılacağı tabiidir.

    6. Personele Yapılan Kira Yardımları

    Çalışanlara konut tahsis edilmesi yerine onlara nakit olarak kira yardımı yapılması durumunda, yapılan bu ödemeler, personele sağlanan ve ücret olarak kabul edilen menfaatlerden sayılmaktadır. Dolayısıyla, bu şekilde yapılan ödemeler, brütleştirilmek suretiyle ücret tavkifatına tabi tutulması gerekmektedir.

    Murat Tokmakkaya
    YMM, Eski Baş Hesap Uzmanı

  8. #8
    Müdavim Üye
    Üyelik tarihi
    07.Mayıs.2009
    Nereden
    Bursa
    Mesajlar
    3,263
    Yani burdan anlaşılan,
    -Konut işverene ait ve 100-m2 altında ise herhangi bir GV, DV kesintisi olmayacak
    -Ücrete ilave edilmeyecek

    Konut işverene ait olmayıp başkasından kiralanır ise, kira tutarı net ücret sayılacak ve brütleştirilmiş tutar ücrete ilave edilecek.

    Doğru anlamışmıyım acaba.

    Peki ;
    Sigorta, G.V., D.V., İşsizlik Primi, bu brütleştirilmiş ücret üzerinden mi hesap edilecek ?


Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •