Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: üç aylık muhtasarı aylığa çevirmek

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    öteden beri işçi sayısı 10 un altında olup muhtasar beyannamesini üçer aylık dönemler halinde verdiğimiz mükellefin, 2009 8. ayda işçi sayısı 10 u aşmış bulunuyor. Ağustos itibariyle muhtsarı aylık vermek için yazılı müracaat yapıldı fakat 2009 7. döneme ait olan ve 3 aylık olarak verilesi gerekecek beyannamede tereddüt yaşadım. biz ağustosdan itibaren aylık olarak verip ekim 2009 döneminde eylülü aylık, temmuzdan dolayı da 3 aylık mı vercez
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

Kıdemli Üye
    Nereden
    ELEMAN
    ağustos itibariyle işçi sayısı 10 kişinin üzerine çıktığı için dilekçe vermeniz doğru.sicil servisinden aylık olarak düzelttirip bu ay ve bundan sonraki aylarda (durum değişmezse) aylık muhtasar vermeye devam edin.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    bence 07-09/2009 dönemi 3 aylık verilip daha sonrası için aylık verilmeli 08/2009 dan itibaren aylık verilirse 07/2009 için 3 aylık beyanı sistem kabul etmeyecektir

iyi çalışmalar

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir

sayınn efe71 sistemin kabul etmeyeceği aşikar ama işçi sayısı 10 u geçince aylığa çevirmek de zaruri, aşağısı sakal yukarısı bıyık.

uygulamada başına gelen arkadaşımız var ise daha net cevap alabilirzEdited by: agahannn

Müdavim Üye
    üstadım 2009 s. ayda aşdı ise o zaman uygulanan presedür şu şekilde olacak. daha doğrusu ankarada ben her açtırışımda aynı prosedürle karşılaştım. öncelikle aylığa çevrilmesi için dilekçe vermeniz gerekiyor ki bunu zaten vermişsiniz. ardında 8. ve dokuzuncu ayları normal aylık vereceksiniz. lakin 9. ayın beyannamesini 10. ayda verirken o ay iki beyanname devreye girecektir. öncelikle 10. ayda gidip beyannameyi yeniden üç aylık yaptıracaksınız. ve ardından 7-8-9 dönemli bir beyanname veeceksiniz. ancak bu beyannamede sadece 7. ay kesinti tutarı gözükecek. hemen akabindede sicile yeniden gidip beyannameyi aylığa çevireceksiniz. ve 9. ay kesintilerini içeren aylık beyannameyi vereceksiniz. benim başıma bu durum 3 sefer geldi ve her seferinde aynı prosedür ile karşılaştım. sizden bu yönde talepleri olacağını düşünüyorum. saygılarımla...
    GÜZEL OLANDAN YANLIZCA GÜZEL DOĞAR!!!! NERDESİN EYYY!! GÜZELLER GÜZELİ. GÖNLÜM OLANCA GÜZELLİĞİ İLE SENİN GÜZELLİĞİNİ ARAR!!!!!

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    sayın ihlas daire ile görüştüm onlarda 8. Ayı verirken 7 ve 8 i birleştirip tek beyanname de verin bir dilekçe ile de bize bildirin. tamam diyorlar ama sizinki daha mantıklı geldi

Kıdemli Üye
    Nereden
    Zonguldak
    bencede ihlas'ın dediği daha doğru geliyor çünkü temmuz/ağustos'u birleştirdiğinizde ileride vergi dairesinin işi belli olmaz neden böyle yaptınız yanlış dönemde beyan etmişsiniz diye sıkıntıya girebilirsiniz. bu benzer olay daha önce benimde başıma geldi hatta bu ay yine var bendede 10 kişi üzerinde işçi vardı 31.08.09 11 işçi çıktı 5 kişiye düştü bu temmuzu vermiştim ağustosu aylık vericem sonra 3 aylığa çevirttirip sadece eylülü bildirip vericem.
    muhasebecilikte belge değil BİLGİ sahibi olmak daha önemlidir...

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    7-9 dönem verilecek 01/10/09 aylık olacak

Kıdemli Üye
    Arkadaşım senin başına gelen olay benimde 3 defa başıma geldi. Müdür yardımcıları ve Şeflerin yönlendirmesi ile olayı şu şekilde çözdüm.

- Öncelikle 08/2009 döneminden itibaren aylık olması için dilekçe vereceksiniz

- Dana sonra 08/2009 dönemi beyannamesi verirken 07/2009 dönemine ait işçi kira smmm vs. ödemeleri de 08/2009 dönemine ekleyeceksiniz. Yani iki ayın ödemesinisi bildireceksiniz

- Daha sonra rutin olarak aylık vermeye devam edebilirsiniz.

Ankara Çankaya, Maltepe Vergi Dairelerinde bize bu şekilde yapmamız söylendi. Ve hiç bir sorun çıkmadı.

Kolay gelsin.Edited by: Sabri Demirel

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    arkadaşlar hepinize çok teşekkürler. iyi çalışmalar