Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2 sorum var.Nasıl yapıcam bilemedim.

Müdavim Üye
    Nereden
    Istanboel, Turkey

a firması b firmasına hizmet veriyo. ödeme noktasına gelince b firması a firmasına kendince iskonto yapıyo ve ödemeden bir miktar kesiyo bu durumuda a firması kabul ediyo. lakin faturalarda iskonto gözükmediği için kesilen miktar kadar bakiye veriyo ne yapmak lazım?

x temizlik firması kendi elemanlarıyla y firmasına hizmet veriyo faturayıda hizmet bedeli xxxx yemek bedeli xxxx diye kesiyo şimdi burdaki yemek bedeli nasıl kayda alınır?
    bodrolarda yemekbedeli diye birşey göstermiyoruz.

Moderatör hadisat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kartal/İstanbul
    sayın aslıhan bu yapılan iskontaya iskonta diyemezsiniz çünkü resmi evrak fatura üzerinde gözükmüyor veya ayrıyeten fatura kesilmiyorsa iskonto diye,kendi aralarında yapılan ve res- mi boyutu olmayan bir durum ne yapmak konusunda resmi olarak işlem yapılması,diğer soru- nuza gelince yapılan aradaki sözleşme gereği bu işçilere işverenin yaptığı yemek masrafı iş- veren için giderdir ve bu gider karşılığında aldığı yemek geliri ise gelirdir ve gelir olarak kayıt- lara almanız gerekir ve işçilerin bordrosuna bir işlem yapmayacaksınız burasıda önemli çünkü ne ayni nede nakdi bir yemek yardımı yok ortada,kolay gelsin.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    '' Yaradılanı Severiz Yaradandan Ötürü''

Moderatör
    Nereden
    istanbul
    sn aslıhan 1.sorunuzdauygulanan olay aslında faturalar geneldeaylık yada üç ay vadelidir.ödeme yapmaya gelen diyoki peşin verim bana iskontomu yap.durum bundan ibaret.bu iskontoların kesinlikle bence faturalandırılması gerekiyo.ikinci soruda sn.hadisata katılıyorum.
    ***Lütfen mesajlarınızda forumlarda bağırmak anlamına gelen büyük harf kullanmayınız.***
    ***konu başlıklarınız mesajınıza uygun olsun.LÜTFEN gibi kelimeler kullanmayınız.***

Üye
    Nereden
    ankara
    aslıhan hanım a.firması 100 tl fatura kesti b firması 90 tl ödedi ise :
    1-b firması fiyat farkı diyerek a firmasına fatura kessin
    ya da
    2-a firması 10tl lik tahsilat nakit tahsilat makbuzu kessin kapansın

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    Alıntı Aslıhan_ Nickli Üyeden Alıntı

a firması b firmasına hizmet veriyo. ödeme noktasına gelince b firması a firmasına kendince iskonto yapıyo ve ödemeden bir miktar kesiyo bu durumuda a firması kabul ediyo. lakin faturalarda iskonto gözükmediği için kesilen miktar kadar bakiye veriyo ne yapmak lazım?

x temizlik firması kendi elemanlarıyla y firmasına hizmet veriyo faturayıda hizmet bedeli xxxx yemek bedeli xxxx diye kesiyo şimdi burdaki yemek bedeli nasıl kayda alınır?
    bodrolarda yemekbedeli diye birşey göstermiyoruz.

İSKONTO SONRADAN YAPILIYOR İSE ŞAYET (FATURA KESİLİRKEN BELLİ DEĞİLSE) İSKONTO İÇİNDE FATURA KESİLMESİ GERKLİDİR. BURDAK İSKONTO KDV YE TABİ DEĞİLDİR.
    ŞAYET FATURAYA BAĞLAMAZ İSENİZ BURDA GELİRİNİZİ BEYAN ETMEMİŞ OLURUSNUZ VE MATRAH FARKINA NEDEN OLUR BU İŞLEM.
    2. SORUYU TAM OLARAK ANLAMADIM AMA ANLADIĞIM KADARI İLE KARŞI TARAFA HEM HİZMETİ BEN DE YEMEK BEDELİNİ YANSITIYORSUNUZ.
    SİZİN SATIŞLARINIZ YEMEK SATIŞI DEĞİL SANIRIM HİZMET BEDELİ .
    ANLAŞMANIZA GÖRE HİZMET BEDELİNİN İÇERSİNDE YEMEĞİ KARŞI TARAF VERİR MADDESİ VAR AMA BU FİRMA VERMİYOR BUNA SİZ KATLANIP KARŞI TARAFA YANSITIYORSUNUZ.
    BU DURUMDA SİZ HİZMET BEDELİNİZDEN KAYIT YAPMANIZ GEREK DÜŞÜNCESİNDYİM.

İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    Alıntı gozukanb Nickli Üyeden Alıntı
    ya da
    2. MADDEKİ GÖSTERİLEN YOL YANLIŞTIR.
    ARTADA FİİLİ OALRAK GİREN BİR PARA YOKTUR.
    SADECE BAKİYEYİ KAPATMAK AMAÇLI YAPILAN BİR İŞLEMDİR.
    BUDA MUHASEBE PRENSİPLERİNE AYKIRIDIR.
    TAHSİL ETMEDİĞİNİZ TUTAR İÇİN NASIL TAHSİLAT MAKBUZU KESERSİNİZ Kİ.....

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı veli_ozyurt Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı gozukanb Nickli Üyeden Alıntı
    ya da
    2. MADDEKİ GÖSTERİLEN YOL YANLIŞTIR.
    ARTADA FİİLİ OALRAK GİREN BİR PARA YOKTUR.
    SADECE BAKİYEYİ KAPATMAK AMAÇLI YAPILAN BİR İŞLEMDİR.
    BUDA MUHASEBE PRENSİPLERİNE AYKIRIDIR.
    TAHSİL ETMEDİĞİNİZ TUTAR İÇİN NASIL TAHSİLAT MAKBUZU KESERSİNİZ Kİ.....
    Veli bey doğru söylüyorsunuz da, genelde piyasada uygulanan sitem bu. Fiyat farkı ft. kesmek istenmiyor, KDV sini düşünüyorlar, tahsilat mk. kapatma yoluna gidiliyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    haklısınız hakan bey.
    fakat takdir edersinizki kaç zamandır meslekteki kaliteyi konuşuyoruz. bunun böyle olması gerekli diye tabirler kullanıyoruz. bahsettiğiniz gibi yapıldığının ben dahil herkes farkında. ama bir işlem yaptığımızda patron yerine sosyal sorumluluğumuzu unutmamamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamamız gerekmekte. ayrıca yukarıdaki örnekte fiyat farkı yerine iskonto faturası kesilmesi gerekli. bu işlemde kdv den muaf bir şekilde yapılmalı. sadece gelir unsurunu gizlemiş oluyoruz.

önümüzde basel gündemde. uluslar arası standartlarda işlem yapacağız. buna gebeyiz. tahsilat makbuzu ile işlem yapılınca bu işlem tamamen yanlıştir fiili olarak para tahsilatım yokki nasıl ben bu parayı aldım diyoruz ve devleti kandırıyoruz.
    Tahsilat makbuzu para alındığında düzenlememiz gerek. almadığımız bir paraya nasıl düzneleriz. yaptığımız işlem gerçeği yansıtmalı

BURDA CEVAP VERENLER ADINADA SESLENMEK İSTİYORUM.
    ARKADAŞLARA YARDIMCI OLURKEN LÜTFEN AÇIKLARI GÜNDENILIYME GETİREREK DEĞİL OLMASI GEREKEN ŞEKLİ İLE YOL GÖSTERELİM.
    BU MESLEĞİ KALİTELİ VEYA KALİTESİZ KILMAK BİZİM ELİMİZDE
    YANILIYOR İSEM HATIRLATIN
    SAYGILAR...

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANTALYA
    SAYIN VELI BEY SIZ NASIL BAŞKA BIR YOL GOSTERILIRSINIZ? ARKADAS DURUMUNU GAYET ACIK ANLATIYOR;FATURA UZERINDE KENDI KAFASINA GORE BELGELENDIRMEDEN ISKANTO YAPARSA B FIRMASI SEN DE CIKMAZA DUSERSIN.BUNU YAPAN B FIRMASI SIZIN ANLATTIKLARINI ANLAYABILECEGINI SANMIYORUM.C/H TA DURUMUN BELIRTILDIGI GIBI BAKIYENIN 0.00 LANABILMESI ICIN BU TAHSILATIN DUZENLENMESI GEREKIYOR.KOLAY GELSIN

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    Alıntı AMONERA Nickli Üyeden Alıntı
    SAYIN VELI BEY SIZ NASIL BAŞKA BIR YOL GOSTERILIRSINIZ? ARKADAS DURUMUNU GAYET ACIK ANLATIYOR;FATURA UZERINDE KENDI KAFASINA GORE BELGELENDIRMEDEN ISKANTO YAPARSA B FIRMASI SEN DE CIKMAZA DUSERSIN.BUNU YAPAN B FIRMASI SIZIN ANLATTIKLARINI ANLAYABILECEGINI SANMIYORUM.C/H TA DURUMUN BELIRTILDIGI GIBI BAKIYENIN 0.00 LANABILMESI ICIN BU TAHSILATIN DUZENLENMESI GEREKIYOR.KOLAY GELSIN
    sayın amonera,

olaya dar çerçeveden bakmamanızı öneririm. kasanızda 10 lira var fiili olarak ta mukayyet değer ilede 10 lira var. siz kalktınız tahsilat makbuzu kestiniz. bunun izahını nasıl yapacaksınız.?______

yönetimsel olarak nasıl raporlayacaksınız. kasanıza kestiğiniz makbuzun tutarı girecek mi.
    muhasebede nasıl kdv hesaplarına kafadan kayıt yapamıyorsanız kasa hesabıda aynıdır.
    burda gelir unsuru var. siz faturayı kesmez iseniz bu gelirin üzerini örtmüş olmayacakmısınız...?

hangi işlem doğru olacak.

basit çıkar yolunu seçmek mi yoksa olması gerekeni yapmak mı?

BEN OLMASI GEREKENİN YAPILMASI TARAFTARIYIM.

MUHASEBE SADECE DEVLETE HESAP VERMEK AMAÇLI DEĞİLDİR. MUHASEBE AYNI ZAMANDA İŞYERİNİN AYNASIDIR DOĞRUMU.
    kasada olmayan parayı girmeyen paranın nasıl kasaya girdi diye evrak düzenlersiniz?

SAygılarımı sunarım.