Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ücretli izin

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul

arkadaşlar bir konuda bilgilerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim...
    şirketimizde geç gelenlere veya 1-2 gün gelmeyenlere ilgili departmanın amiri o güne ait ücretli izin formudolduruyor o kişi hakkında. bu ücretli izin formu atıyorum 1 yıl içinde toplam 14 günü açtığındabu süreden sonraki ücretli izin formları ücretsiz sayılır diye bir madde varmı?bana bir arkadaşım böyle dedi de bende araştırdım bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

Moderatör
    Nereden
    Bursa/Nilüfer
    İş kanununa göre yıllık iznin bir parçası 10 günden az olamaz. Geri kalanları (14 günden 10 günü kullandırıp kalanı) isterse 1'er gün kullanabilir.

Bu durumda sizin işletme amirinin uygulaması gayri kanunidir.

Saygılarımla,
    [b]Ferhat Sertel
    Smmm[b]

***Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette....! Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.***

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    Alıntı ferhatsertel Nickli Üyeden Alıntı
    İş kanununa göre yıllık iznin bir parçası 10 günden az olamaz. Geri kalanları (14 günden 10 günü kullandırıp kalanı) isterse 1'er gün kullanabilir.

Bu durumda sizin işletme amirinin uygulaması gayri kanunidir.

Saygılarımla,

FAKAT BUNLARI BİRİKTİRİR DE SİZ TEK BİR DEFADA İZİNLİ GÖSTERİRSENİZ O ZAMAN OLUR.
    YANİ İŞİ KILIFINA UYDURURSANIZ ŞAYET OLUR
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

4857 sy.iş kanunu 56. md.
    İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinlerveya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez.

demektedir. Mazeretsiz işe gelmeyenlerin ücretsiz izinli sayılır. Ancak sizin dediğiniz gibi bir rakam sınırı yoktur. Sanırım sizin şirketinizde ücretli izin formu doldurarak yıllık izne mahsup etmek istiyorlar.

Kıdemli Üye
    Nereden
    İstanbul
    ücretli izin derken yıllık izinden bahsetmedim arkadaşlar. normal olarak amirin inisiyatifine bırakılan izin varya onu demek istedim... amir adamını tutuyor ücretli izin veriyor bende bunun önüne geçmek istiyorum. ay şekilde raporda var mesela personel ay içinde 2 günden fazla olmamak şartı ile bir ayda 2 kez rapor alıyor sağlık diyip önüne geçemiyorum bunlarla ilgili nasıl bir yptırım uygulatabilirim kanuni olarak... kolay gelsin

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    PATRONLA YADA MÜDÜRLE KONUŞUP BU İŞİN MUHASEBE YADA PERSONEL KARAR VERECEĞİNE İKNA ETMENİZ GEREKECEK. GEREKİRSE VERDİĞİ İZİNLERİ ÇIKARIP MADDİ BOYUTUNU GÖSTERECEKSİNİZ. İKNA EDECEKSİNİZ.
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Müdavim Üye
    Nereden
    Kdz.Ereğli
    İstersen bir puantaj tut. Diğer işçilerle bir karşılaştır. İstatistik yap. Veli Bey'in dediği gibi ikna edeceksiniz. Eğer, amirle şahsi bir probleminiz yoksa tabi..
    SMMM, Özcan Bayram