Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kredi K.İle Yapılan Tahsilatların Kdv Beyannamesi

 1. #1
  Müdavim Üye
  Üyelik tarihi
  05.Aralık.2008
  Nereden
  BURSA
  Mesajlar
  367
  Sigorta Şirketlerinde biz bunu bildirmiyorduk. Alo danışma hattından aldığımız cevaba göre fakat muktezalar tam tersini söylüyor. Tebliğ çokda açık değil zaten.  83 Nolu Kdv Tebliği 2001

  3. Ödemesi Kredi Kartı ile Yapılan Teslim ve Hizmet Bedellerinin Beyanı

  Gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin kullandığı 1 numaralı katma değer vergisi beyannamesinde 65 inci satır olarak "Kredi Kartı Karşılığı Yapılan Teslim ve Hizmetleri Teşkil Eden Bedel" satırı ihdas edilmiş ve Haziran 2001 döneminden itibaren kredi kartı ile yapılan teslim ve hizmet bedellerinin bu satırda beyan edilmesi uygun görülmüştür.

  Bu satıra ait dipnotta, (6) No.lu satırda beyan edilen toplam bedel içinde kredi kartı ile yapılan satışlara ilişkin tutarın yazılacağı açıklanmıştır. Ancak kredi kartı ile yapılan satışlar arasında farklı vergi oranına tabi teslim ve hizmet bedelleri ile vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilen işlem bedelleri de bulunabileceğinden, bu satıra kredi kartı ile yapılan satışların, varsa vergi dahil brüt tutarı yazılacaktır.


  T.C.
  GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
  İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
  (Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)


  TARİH: 23.03.2009
  SAYI : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.0110.2872

  KONU : Kredi kartı ile yapılan tahsilatlarda KDV’nin beyanı.

  ...ŞTİ.

  İlgide kayıtlı dilekçeniz incelenmiştir

  3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 1/1. maddesine göre, Türkiye’de yapılan ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesindeki teslim ve hizmetlerin katma değer vergisine tabi olduğu hükme bağlanmıştır.

  Aynı Kanunun 10. maddesinin (a) fıkrasında mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde, malın teslimi veya hizmetin yapılması ile (b) fıkrasında malın tesliminden veya hizmetin yapılmasından önce fatura veya benzeri belgeler verilmesi halinde, bu belgelerde gösterilen miktarla sınırlı olmak üzere fatura veya benzeri belgelerin düzenlenmesi ile vergiyi doğuran olayın meydana geldiği açıklanmıştır.

  83 Seri No.lu KDV Genel Tebliği’nin 3. bölümünde; “Ödemesi Kredi Kartı İle Yapılan Teslim Ve Hizmet Bedellerinin Beyanı” başlıklı bölümünde; gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerin bulunduğu 1 numaralı KDV beyannamesinde 65. satır olarak “Kredi Kartı Karşılığı Yapılan Teslim ve Hizmetleri Teşkil Eden Bedel” satırı ihdas edilmiş ve Haziran 2001 döneminden itibaren kredi kartı ile yapılan teslim ve hizmet bedellerinin bu satırda beyan edilmesi uygun görülmüştür.”

  Bu satıra ait dipnotta, (6) No.lu satırda beyan edilen toplam bedel içinde kredi kartı ile yapılan satışlara ilişkin tutarın yazılacağı açıklanmıştır. Ancak kredi kartı ile yapılan satışlar arasında farklı vergi oranına tabi teslim ve hizmet bedelleri ile vergiye tabi olmayan veya vergiden istisna edilen işlem bedelleri de bulunabileceğinden, bu satıra kredi kartı ile yapılan satışların, varsa vergi dahil brüt tutarı yazılacaktır.” denilmektedir.

  Benzer bir konuda Bakanlık Makamı’ndan alınan … tarih, … sayılı yazıda; “Katma değer vergisi beyannamesinin 65 (yeni beyannamede 45) inci satırında istenen bilgi, verginin tarh ve tahakkuku ile ilgili olmayan denetim amaçlı bir bilgidir. Burada vergiyi doğuran olay vuku bulsun bulmasın belirli bir dönemde kredi kartı ile yapılan tahsilâtlar gösterilecektir. Bu satırda yer alan tutarların 6 ıncı satırdaki bilgi ile uyum göstermemesi ve vergi dairesince bu hususun mükelleften sorulması halinde, kredi kartı ile yapılan tahsilâtların, üzerinden vergi hesaplanmayan avans ödemelerine veya vergisi önceden beyan edilmiş işlemlerin sonraki taksitlerine ait olduğu mükellef tarafından “izah” gerekçesi olarak belirtilebilir. Bu izah, yeterli görülmediği takdirde gerekli işlemlerin yapılacağı tabiidir.” denilmektedir.

  Ayrıca, firmanız tarafından kredi kartıyla tahsil edilen tutarların tahsilatın yapıldığı dönem KDV Beyannamesinin 45.’inci satırına yazılmak suretiyle beyan edilmesi gerekmektedir.

  Diğer taraftan, böyle bir durum KDV beyannamelerinde uyumsuzluğa sebep olacağından, vergi dairenizce bu hususun şirketinizden sorulması halinde, durumun kanıtlarıyla birlikte izah edilmesi gerekmekte olup, ancak yapılan izahatın yeterli görülmediği takdirde gerekli işlemlerin yapılacağı tabiidir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.


  Başkan a.
  Grup Müdür V.
  :)

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  04.Ekim.2009
  Mesajlar
  1
  Kredi kartı ile ödemelerde tahsilat zamanı, paranın bankaya yattığı gün mü yoksa POS işleminin yapıldığı gün mü kabul edilmeli.
  Komisyonsuz işlem yaptığım için para hesabıma 40-45 gün sonra yatıyor ve ben o ay içinde bankaya yatmış meblağı KDV beyannamesinin 45. satırına yazıyorum ki bu genellikle bir ay öncesinin kredi kartı işlemi oluyor.
  Bu yanıt değil, soru. Konu ile ilgili olduğu ve yeni bir soru soracak sayfayı bulamadığım için yazdım.
  Teşekkürler

 3. #3
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  27.Eylül.2007
  Nereden
  Kocaeli
  Mesajlar
  15


  Maliye o aya içinde yapılan kredş kartlı satışların brüt tutarını 45.satıra yazamanızı istiyor.45-50 gün sonra hesabınıza geçecek parayı istemiyor ki.Siz öreneğin Eylülde toplam 1000 tl lik kredi kartı işlemi yaptınız 1000 tl lik kredi kartı ile yapılan satışlar satırına bu rakamı yazacaksınız.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •