Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bursa SMMMO başkanının DV incelemeleri hk. yazısı

 1. #1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  18.Temmuz.2006
  Nereden
  Bursa
  Mesajlar
  194
  <DIV =post>Sevgili Meslektaşlarım,

  Bazı vergi daireleri tarafından, geçmiş dönemlerle ilgili muhasebe ve müşavirlik hizmet sözleşmelerine ait damga vergilerinin beyanına ilişkin evrakların ibrazı konusu, odamıza ilk kez Temmuz ayı içinde yansımıştı.

  01 Temmuz 15 Ağustos 2009 tarihleri arasında ilimizde turnede bulunan Maliye Müfettişlerinin isteği üzerine vergi daireleri tarafından başlatılan bu uygulama hakkında Maliye Müfettişleri ziyaret edilerek gerekli görüşmeler yapılmıştı. Bu görüşmelerde, damga vergisi yönünden genel bir inceleme yapılmadan, sadece meslek mensuplarına yönelik yapılan bu incelemelerin mesleki kamuoyumuzu rahatsız edeceği açık bir şekilde dile getirilmiştir. Görüşmeler sırasında Maliye Müfettişleri bizleri anlayışla karşılamışlar ve bu incelemeden vazgeçileceği yönünde izlenimini edinmiştik.

  Ancak son günlerde vergi dairelerinden bu yöndeki taleplerin yoğunlaşması üzerine bu defa konu Vergi Dairesi Başkanlığına iletilmiştir. Başkanlıkla bu konudaki görüşmelerimiz halen devam etmektedir.

  Meslek Mensuplarının müşterileri ile Hizmet Sözleşmesi düzenlemeleri mesleki mevzuatımız açısından bir zorunluluk olup, sözleşme düzenlenmemesi disiplin cezasını gerektirmektedir. Yani sözleşme düzenlenmemesi, damga vergisini değil, disiplin cezasını doğurmaktadır. Damga Vergisi, ancak yazılı sözleşmenin yapılması halinde doğan bir vergidir.

  Damga vergisinin tahakkuk edebilmesi için ya meslektaşların yazılı sözleşme yapıp damga vergisini beyan etmediklerini kabul etmeleri veya idare tarafından yazılı sözleşme yapıldığı halde damga vergisinin beyan edilmediğinin ispat edilmesi gerekmektedir.

  Denetim elemanlarının sözleşme düzenlemeyi yaygınlaştırmak amacıyla başlattıklarını ifade ettikleri bu uygulama, amacına hizmet etmeyeceğinden durdurulmasını ısrarla talep ediyoruz. Vergi Dairesi Başkanlığı ile yaptığımız temasların hafta sonuna kadar sonuçlanmasını beklenmekteyiz.

  Bir sonuç alınamaması halinde yönetim kurulumunuzca bir davranış şekli belirlenerek, üyelerimizle paylaşılacaktır. Konu ile ilgili meslektaşlarımızın işlem yapmadan önce odamızla ile irtibata geçmesini önemle rica ederiz.

  Saygılarımla,
  Mesut TOPCU
  <DIV =post>
  <DIV =post>Forumdaki yazışmalar için : https://forum.bursa-smmmo.org.tr/vie...f=1&amp;t=1595
  <font face=\"Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif\"><font color=BLUE>
  Kaplan BERZEK
  S.M.M.M.</font></font>

 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  27.Mayıs.2005
  Nereden
  Türkiye
  Mesajlar
  26
  Bir mükllefime de vergi dairesi vergi levhasının tasdik edilmediğini bu nedenle vergi cezasına muhatap olacağını yazı ile göndermiş. söz konusu mükellefin vergi levhasını tasdik ettiğim halde 31.05.000 tarihine değin yazı ile mükellef listesini göndermemin ne anlamı kaldı damga vergisinin sözleşme listesi ile tahhkkuk ettirelerk işlem tamamlanmıştır. pekala vergi dairesi mükellefimin vergi levhasının tasdik işlemi ile ilgili yazıyı gönderdiğim halde maliyede bu işlemler ne işe yarıyor. neden gönderdiğimiz yazılar dosyalarda kayboluyor anlamış değilim.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •