Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: alış iadesi kaydı.

Kıdemli Üye
    işlerimin yogunluğundan olsa gerek tereddütte kalarak, bana büyük yardımcı olan sevgili üstadımız yeminli Ahmet Demir'in 2.baskısı olan "tekdüzen muhsebe sistemi" isimli kitabında alış iadelerini şu şekilde açıklamakta:
    Satın alınan mallar, herhangi bir nedenle satıcılara iade edildiğinde, yapına işleme alış iadeleri denir.Satıcılardan alınan mal irasliye ve fatura mukabilinde iade edilere 320- Satıcılar hesabına borç, 153-Ticari Mallar hesabı ile 191-İnd. Kdv. hesaplarına alacak kayıt edilir.

aklım karıştı bi üstadımı aradım:
    153-Ticari Mallar ile 391 Hesaplana KDV'yi Alacaklandırıp, 320 ... Satıcılar hesabını borçlandırmamı istedi.
    iyice kafam karıştı.kitap mı yalnış acaba, yoksa üstadım mı yalnış biliyor, yoksa ramazanlık dolayısı ile kafam mı durdu yardımlarınızı bekliyoruım üstadlarım.

Ziyaretci
    153 -391 alacaklandırılıp 320ile borçlandırılmalı.hesap kayıtlarında maliyeti hesaplandıgında da bu geçerli ben böyle biliyorum.

Üye
    320 BORÇ 153 VE 391 ALACAK ARKADAŞIM 153 İLE İADE ETTİĞİN MALI TİCARİ MALLARINDAN DÜŞÜYORSUN VE FATURA KESİYORSUN İADE MALIN İÇİN KESTİĞİN FATURA 391 DİR DEĞİLMİ AKLIN KARIŞMASIN BU ŞEKİLDE DÜŞÜN...İYİ ÇALIŞMALAR....

Müdavim Üye
    Nereden
    Kocaeli
    aradığınız üsdat size doğru olanı söylemiş.153 ve 391 hesapları alacaklı olmalıdır.ayrıca 391 hesaplanan kdv değil,örneğin 391,99 alışlardan iade kdv olacaktır.(yani siz 391 hesabına kendinizce alt hesap açıp kodlayabilirsiniz örnekteki gibi)

Kıdemli Üye
    Nereden
    istanbul
    arkadaşların dedikllerine katılıyorum ve ayrıca iadeyi kdv beyannamesinde 34. nolu satırdagörmen gerekir

Kıdemli Üye
    ilginize ve tereddütte kaldığım konuda bu konuda aydınlattığınız için teşekkürler üstadlarım.

Müdavim Üye
    Nereden
    Uşak
    bazı yorumcular olayı alışn iptali diye yorumluyorlar. bundan kaynaklı olarak kayıtları ters çevrilmesi mantığı ile hareket ediliyor. sonuçta iki yöntemdede herhangibir terslik yoktur.
    ben de 391 hesabı kullanıyorum.
    bazı işyerlerinde 191 i ters kayıt yaptığımda olmadı değil
    İyi olmak bu dünyada çözüm değil.

Moderatör
    Nereden
    SMMM

1.okudugunuz ornekte,
    191 100 b
    191 10 a
    kalan 90 tl yı 190 a aktarırsınız,

2.okudugunuzda
    391 a bakıyesinı alıs ıadesı kısmında beyan edersiniz

ben sahsen 191 ın 190 a aktarılan bakıyelerının kdv beyanında ındırılecek kdv de beyan edilen rakamla tutması esıt olması gorusundeyım,.İkıncı secenek daha muhasebe ruhuna yakındır.Sonucta kesilen bir fatura varsa hesaplanan kdv sozkonusudur.Saygılarımla.
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    METALLAND
    alışta nasıl 191se,iadede 391 hesap kullanılır.birbirini götürüyor zaten.
    320 (100)
    153
    391

---------

Tek DİL,Tek DEVLET,Tek ÖNDER
    ŞEREF,ONUR,FANATİZM,GÜÇ,İNANÇ
    Osttürkischen Waffen-Verbände der SS

Müdavim Üye
    Nereden
    Zonguldak
    391.İlave edilecek KDV

olarak kayıt edilmeli...