Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ASKERLİK BORÇLANMASI

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin
    DEĞERLİ MESLEKTAŞLAR SONRADAN TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇEN BİR ŞAHIS YABANCI UYRUKLU İKEN ESKİ ÜLKESİNDE YAPMIŞ OLDUĞU ASKERLİĞİNİ TÜRKİYEDE BORÇLANABİLİRMİ BU KONUDA BİLGİSİ OLAN PAYLAŞIRSA SEVİNİRİM.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Evet borçlanabilir, ancak askerlik yapmış olduğu ülkeden bunu belgelemesi gerekiyor.

Müdavim Üye
    Nereden
    Mersin
    BU BELGE VAR TABİKİ

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Bu belge ile birlikte SGK askerlik Borçlanması servisine başvurduğu taktirde borçlanma gerçekleşir.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul

BORÇLANMA İLE İLGİLİ BİR SORUDA BEN SORAYIM.
    YURTDIŞINDA Kİ HİZMET SÜRESİNİ TÜRKİYEDE SAYDIRIP EMEKLİ OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR VEYA BUNU SAYDIRABİLME ŞANSI VARMI..
    Mali Müşavir

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı ZİRVE Nickli Üyeden Alıntı

BORÇLANMA İLE İLGİLİ BİR SORUDA BEN SORAYIM.
    YURTDIŞINDA Kİ HİZMET SÜRESİNİ TÜRKİYEDE SAYDIRIP EMEKLİ OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR VEYA BUNU SAYDIRABİLME ŞANSI VARMI..
    https://www.sgk.gov.tr/sgkshared/Yurtdisi/yurtdisiCalisan/Yurtdisinda_Gecen_Surelerin_Borclandilmasi_ve_Dege rlendirilmesine_Yonetmelik.doc

Bu sayfayı ziyaret ederseniz gerekli açıklamalar burda var.

Moderatör
    Nereden
    SMMM

Anayasa ve 3201 sayılı Kanunun amaç ve ruhuna bakılmaksızın sadece
    borçlanma talebi sırasında Türk vatandaşı olmanın yeterli kabul edilmesi isabetsiz
    olup, 3201 sayılı Kanun uyarınca tanınan borçlanma hakkından, yurtdışında
    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak çalışan ve borçlanma sırasında Türk
    vatandaşı olanlar yararlanabilirler. Göçmen olarak Türkiye'ye gelenler, yurtdışında
    çalıştıkları sürede Türk vatandaşı olmadıkları için borçlanamazlar. Yetkili makam
    kararıyla Türk vatandaşlığına alınmanın ise geçmişe etkili bulunmaması nedeniyle,
    yurtdışında sadece Türk vatandaşlığını kazandıkları günden sonraki süreleri

borçlanarak değerlendirebilirler

Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa

Aslı Hanım eminmisiniz, bu konuda bir yanlışınız olmalı. Bursa'da Bulgaristan'dan göç eden pek çok soydaşımız yaşamakta ve benimde aralarında şahsen tanıdığım kişiler Bulgaristan'da çalışmaları karşılığında günleri karşılığında Türkiye' de borçlanarak, sigorta başlangıç süreleri de borçlandığı gün kadar geriye giderek, parayı ödeyip hemen emekli oldular ve şu an maaşlarını alıyorlar. Söylemesi ayıp birinin emekli işlemlerinide ben yaptım.
    Yinede bunu desteklediğim anlamına gelmesin, ben bu uygulamaya karşıyım. Madem böyle bir hak veriliyor birkereliğe mahsus herkese bu hak verilmeli başkalarıda ödenmemiş günlerini ödeme hakkına yada belli bir süreyi borçlanıp sigorta başlangıcını geriye çekme hakkına sahip olabilmeliydiler. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    İstanbul
    teşekkürler.
    Mali Müşavir

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Hakan bey bu sizin yaptığınız bu tür bir işlemde bozulan karar örneğidir değerlendirme size kalmıştır, bence çok mantıksız , Türk vatandaşlığını kabul eden birinin geçmişe dönük haklardan mahrum edilmemesi gerekir diye düsünüyorum...
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.