Sayfa 2 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SAYIN MALİYE BAKANINA ÖNERİ PAKETİ!

Müdavim Üye
    Nereden
    Nevşehir
    1) 355. MADDENİN CEZASININ BU DENLİ AĞIR OLMASININ ÖNÜNE GEÇİLİP, ACİLEN CEZA TUTARININAŞAĞI ÇEKİLMESİ VE BA - BS FORMLARINDA Kİ DİĞER ALANININ KALDIRILARAK, GEREKSİZ İŞ YÜKÜNESON VERİLMELİ VE 8.000 TL OLAN TUTARININ BİRAZ DAHA YÜKSELTİLEREK (ÖRNEĞİN 15.000TL)DENETİMİN AMACINA UYGUNLUĞU SAĞLANMALI...
    2)BÜROLARDA DEFTER SAYISI SINIRLANDIRILMALI...(BİLANÇO .... ADET + İŞLETME ... ADET)Edited by: agahannn
    TÜRMOB'UN; YMM OLMAYAN, YETİM ÜYESİ SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR BİR FANİ...

Kıdemli Üye
    Nereden
    ANTALYA
    1-Beyan ve bildirim cezalarına 355.madde mükellefinyanıltıcı işlemlerinden dolayı uygulanmalı.Düzeltme,süresinden sonra bildirmegibiyanıltıcı nitelikte olmayan hatalarda uygulanmamalıdır.

2- BaBs’de diğer alanı kaldırılmalı ve KDV ile birleştirilmeli.

3- Kesinlikle Son Dönem Geçici Vergi Kaldırılmalıdır.

4- Serbest Meslek Makbuzlarımızdaki KDVnin KDV 2 Beyannamesiilebeyan edilmesinin yerinde olduğunu düşünüyorum. Böylece alamadığımız KDV yi ödemek zorunda kalmayız.

Ziyaretci
    ARKADAŞLAR BENİM TEK BİR ÖNERİM VAR ŞÖYLEKİ;BİZLER DEVLETE GELİR SAĞLAYAN EN ÖNEMLİ GÖREVİ YAPMAKTAYIZ,O HALDE NEDEN RESMİ OLARAK YETKİLENDİRİLMİYORUZ.HER BİR MESLEK MENSUBUNUNA DENETİM VE KONTROL YETKİSİ VERİLMELİ.ÜCRETİMİZİ DE DEVLETDİĞER MEMURLAR GİBİ BANKAYA YATIRMALI,,,,,,,,KESİNLİKLE MÜKELLEFLERLE MUHATAP OLMAMALIYIZ.EN BASİT ÖRNEK İSVEÇ......

Üye
    Nereden
    Kahramanmaraş

Sayın değerli meslektaş arkadaşlarım,
    yazdığınız bütün fikirlere canı gönülden katılıyorum ama bu yazdıklarınızın yarısı uygulamaya konsa biraz olsun rahatlarız. BA-BS kökten kaldırılsa geçici vergi kaldırılıp eskıden olduğu gibi gelir vergisi beyannamsınde bir sutun eklenıp;Beyan edilen vergi matrahından belli oranda peşin vergi olarak tahsil edilse, veye iki taksitte alınsa, BA_BS kaldırılmayacaksa hiç olmassa diğer sutun kaldırılıp 8.000.00TL lik sınır en az 15.000.00 TL çıkarılsa BA-ve BS formu KDV ile birleştirilse, Geçici 355 kaldırılıp verilen beyannamaede gerçekden yanlış ve yanıltıcı bilgi verilmişsse ona ceza uygulansa, daha iyi olur.
    Değerli Meslektaşlarım bizim sahıbımız yok. sahıbımız olsa bunların hepsi olur. Devlete vergi tahakkuk ettiren kım bizler değilmiyiz. Neden bızım bu kadar söz hakkımız yok. Yetkılılerden çıkıpda hakkımızı arayan yok vur abalının sırtına nasıl olsa kuzu kuzu dediğimiz yapıyorlar diyorlar. İnşallah yazdıklarımız değerlendirilirde şu ifadelerimizin hiç olmsssa bazıları gerçekleşir.
    Çok kıymetli meslektaş arkadaşlar, İnsan beşerdir. hata olur önemli olan bilerek ve kasden hata olmaması. şu gunumuz teknolojisinde bir tuşa yanlış tıklasak bir suru ceza ıle muhatap oluyoruz. yazzıkdır gunahdır. ınsanlara ceza yazmakdan ne MALİYE BAKANLIĞI nede SSK kurumu ve diğer kurumlar zevk almamalıdır. tekrar ediyorum insan beşerdir hata olur önemli olanı kasden ve hıle olarak yapılmaması.
    Tüm meslektaş arkadaşlarıma hayırlı ramazanlar diler, bu mubarek ay hurmetıne bırazcık olsun ınsaf dıyor yetkılılerden meslektaş arkadaşlarımın yazdıklarına kulak verip düzeltmelerını talep ediyorum.

Yeni Üye
    Nereden
    mm

Meslek Mensubunun Sorunu şu anda acil olan TAHSİLAT sıkıntısıdır. TÜRMOB da yapılan oda başkanları toplantısında her yıl aynı şey tartışmaya açıldığı andan itibaren yine mi tahsilat diye yakınarak konu değiştirilir veya konu kapatılır. Türmob daki arkadaşlar acaba İsveç veya Danimarka gibi ülkelerin mi defterlerini tutuyorlar ki onların tahsilat sorunu yok.
    Bizim en büyük sorunumuz:
    1 - TAHSİLAT : ALMADIĞIMIZ KAZANCIN VERGİSİNİ ÖDEMEK.
    2 - KDV : ALMADIĞIMIZ PARANIN KDV SİNİ ÖDEMEK.
    3 - HAKSIZ REKABETİ ÖNLEYİCİ TEDBİRLER GELİŞTİRMEK.
    4 - İŞE YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLAR İÇİN SÖYLÜYORUM BUNU DA (Biz eskidik artık) FİYAT DÜŞÜRMEDEN BU ARKADAŞLARA KİM DEFTER VERİR ALLAH AŞKINA. KİMSE KİMSENİN KARA KAŞINA KARA GÖZÜNE AŞIK FALAN DEĞİL. BU KONUDA GERÇEKÇİ YAKLAŞIM ŞART YANİ : DEFTER TUTMAK İÇİN MÜKELLEFİN MUHASEBECİSİNİ BİLGİSAYAR ORTAMINDA MESLEK MESUPLARINA DAĞILIM ŞARTTIR Kİ YENİ VE ESKİ MESLEK MENSUBU AYRIMI OLMASIN.
    5 - EN ÇOK KIZDIĞIM MÜTESELSİL SORUMLULUK : MÜKELLEFİN YAPTIĞI VEYA YAPMADIĞI YASAL YADA KAÇAK NE İŞ OLURSA SORUMLU OLMAK. MÜKELLEFİN GETİRDİĞİ FATURALARIN HERHANGİ BİR KONTROLÜ YOK Kİ. NAYLON OLDUĞUNA NASIL KARAR VEREYİM. VEYA NERDEN VEREYİM.
    6- MALİYE BAKANLIĞI YAPTIĞI PAKET PROGRAMI KULLANALIM VE BEYANNAMEYİ DEĞİL SİSTEME DEFTERİ GİRİŞ YAPALIM. SİSTEM NAYLON FATURA TARAMASINI YAPSIN. EĞER VARSA SİSTEM BUNU OTOMATİK KABUL ETMESİN.

Yeni Üye
    Nereden
    mm
    SORUMLULUK VAR
    YETKİ YOK

ŞAMAR OĞLAN OLMAKTAN ÇIKMAK İSTİYORUZ.

DEVLETTE SUÇLU YANİ KAÇAKÇIYIZ
    MÜŞTERİ YANINDA HATALI SUÇLUYUZ.

BİZ NEYİZ. (Müşterilerimizden bazıları fatura kesmesini bilmiyor. Müteselsil sorumluluk. İşyerime gel faturaları kesiver diyor. Fatura kesmesini bilmeyen mükellefe vergi kaydı yapmayın. anayasaya aykırı olsa bile.)

Kıdemli Üye
    Nereden
    Ankara
    kdv %18 den %8 lere(daha düşük te olabilir) düşürülmeli ,fatura kesmeyenlere 3000 tl ceza kesilmelidir ki muhasebeci sene içinde 100000 tl mal alıp 1000 tl satış yapan mükellefine nasılkar çıkrabilirimdiye debelenmesin.

Üye

Uygulamada birliği sağlasınlar yeter....
    Aynı ilin ileçelerinde bile uygulamanın farklı olduğu bir durumda bu mesleğin nasıl yapılacağı en önemli sorundur.

Üye

Uygulamada birliği sağlasınlar yeter....
    Aynı ilin ileçelerinde bile uygulamanın farklı olduğu bir durumda bu mesleğin nasıl yapılacağı en önemli sorundur.

Yeni Üye
    Nereden
    mm

Mükellefle sözleşme imzaladık. E-Beyannamelerle ilgili tüm sözleşmemiz var. Mükellefe diyoruz ki bunları bunları yapacaksın yada yapman gerekiyor diyoruz. Bana emir veremezsin böyle devam edersen muhasebeci değiştireceğim ver evraklarımı diyor ve mahkemeye veriyor. Bana böyle bişey yap demedi ben cezaları muhasebeci yüzünden yedim diyor. Kendimi haklı çıkartıncaya kadar akla karayı seçiyoruz. Sözleşme var. Ona bakan kim.
    Mükellefimiz Osman
    Hasan diyor ki git bunu yasaya göre yap
    Ama paranı Osman dan al
    Osman parayı vermez.
    Hasan neden yapmadın der.

Hasan kardeş senin dediğini yapıyoruz ama beni Osman la muhatap etme.
    BENİ TAM BAĞIMSIZ YAP Kİ, BEN İŞİMİ CEBREN DE OLSA YAPTIRAYIM.

Y E T K İ - S O R U M L U L U K

KAVRAMLARINI AÇIN
    L Ü T F E N !