Değerli Meslektaşlarım,
TÜRMOB Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Ali Ekber Kartum ile görüşmemizde, Sayın Bakan ile bir görüşme olacağını ve mesleki sorunlar ile ilgili bazı maddeleri sunacaklarını bildirdi. Bunlardan bazılarının Beyan ve bildirim cezalarının kaldırılması, BaBS’de son dönemin kaldırılması ve KDV ile birleştirilmesi, son dönem geçici verginin kaldırılması vb. Kendisine forumdan da bu konuda öneriler sunabileceğimizi bildirdim.
Sizler önemlilik yönünden öncelikli ve çözümü pratik olan konuları maddelemenizi rica ediyorum.
Not1: “Tahsilat” sorunumuz birinci sırada ancak en zor konu. Bu konunun bir görüşme ile çözülmesi mümkün değil. Odalar bünyesinde derinlemesine çalışma ve biraz siyaset, kulis faaliyetleri gerektiren bir konudur. Tabiî ki önerilerinizi yinede sunabilirsiniz.
Not2: Konunun amacından sapmaması için sizlerden ricam eleştirisel yaklaşımlardan ziyade sadece öneri niteliğinde mesaj yazmanızdır.
Saygılarımla,
Mustafa GÜLŞEN
<?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
Başlıca Önerilerim:
1- 355 maddeden kaynaklı beyan ve bildirim cezaları yeniden düzenlenmelidir. (Ceza beyanı unutanlar veya düzeltenlere değil, hak edenlere uygulanmalıdır.)
2- BaBs’de diğer alanı kaldırılmalı ve KDV ile birleştirilmeli.
3- Son Dönem Geçici Vergi Kaldırılmalıdır.
4- Tahsil etmediğimiz halde bizden talep edilen SMKDV çözüme kavuşmalıdır. Önerim KDV2 beyanı ile beyan edilmesinin önü açılmalıdır.
5- Çıkacak olan tebliğlere görüş bildirecek Bakanlık ile iletişim içinde olan bir kurul oluşturulmalıdır.
6- https://www.mustafagulsen.com/forum/forum_posts.asp?TID=36053 bu başlık altındada benzer konular mevcuttur.
devamı sizden... Edited by: Mustafa Gülşen