Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 73 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SAYIN MALİYE BAKANINA ÖNERİ PAKETİ!

Yönetici
    Nereden
    Antalya, Turkey
    Değerli Meslektaşlarım,
    TÜRMOB Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Ali Ekber Kartum ile görüşmemizde, Sayın Bakan ile bir görüşme olacağını ve mesleki sorunlar ile ilgili bazı maddeleri sunacaklarını bildirdi. Bunlardan bazılarının Beyan ve bildirim cezalarının kaldırılması, BaBS’de son dönemin kaldırılması ve KDV ile birleştirilmesi, son dönem geçici verginin kaldırılması vb. Kendisine forumdan da bu konuda öneriler sunabileceğimizi bildirdim.
    Sizler önemlilik yönünden öncelikli ve çözümü pratik olan konuları maddelemenizi rica ediyorum.
    Not1: “Tahsilat” sorunumuz birinci sırada ancak en zor konu. Bu konunun bir görüşme ile çözülmesi mümkün değil. Odalar bünyesinde derinlemesine çalışma ve biraz siyaset, kulis faaliyetleri gerektiren bir konudur. Tabiî ki önerilerinizi yinede sunabilirsiniz.
    Not2: Konunun amacından sapmaması için sizlerden ricam eleştirisel yaklaşımlardan ziyade sadece öneri niteliğinde mesaj yazmanızdır.
    Saygılarımla,
    Mustafa GÜLŞEN
    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Başlıca Önerilerim:
    1- 355 maddeden kaynaklı beyan ve bildirim cezaları yeniden düzenlenmelidir. (Ceza beyanı unutanlar veya düzeltenlere değil, hak edenlere uygulanmalıdır.)
    2- BaBs’de diğer alanı kaldırılmalı ve KDV ile birleştirilmeli.
    3- Son Dönem Geçici Vergi Kaldırılmalıdır.
    4- Tahsil etmediğimiz halde bizden talep edilen SMKDV çözüme kavuşmalıdır. Önerim KDV2 beyanı ile beyan edilmesinin önü açılmalıdır.
    5- Çıkacak olan tebliğlere görüş bildirecek Bakanlık ile iletişim içinde olan bir kurul oluşturulmalıdır.
    6- https://www.mustafagulsen.com/forum/forum_posts.asp?TID=36053 bu başlık altındada benzer konular mevcuttur.
    devamı sizden... Edited by: Mustafa Gülşen
    ------------------
    Uyarı: Kişi veya kurumları eleştiri taşıyan mesajların altında eğer imza yok ise, gerekli görüldüğü zaman mesajlara forum yetkililerince uyarısız müdehale yapılacaktır.

Müdavim Üye
    Nereden
    Aydın

öneri olarak
    1_kdv ile ba bs birleştirilmeli
    2_kdv oranı %18 den %8 e indirilmeli (%1 cesaret edemedim)
    3_355 madde yeniden düzenlenmeli.
    4_smmm lerinde yeminli olmalarının yolu açılmalı
    5_tahsilat sorunu kökten çözülmeli
    6_meslekmensuplarının mesleki deformasyonunun kanunlar altına alınıp yıpranma paylarının belirlenmesi
    Bunlar ilk aklıma gelenler umarım maliye bakanlıgı bizleri hak ettigimiz şekilde ödellendirir

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir

Mustafa bey merhaba;
    ben e-beyan kapsamının genişlemesini istiyorum mesela kırmızı kodlu mükellefleri sorgulayabilme, vergi kimlik ve şirket vergi numaralarını sorgulayabilme, yazar kasa işlemlerinin izin belgesi ve kullanım levhasını kendi şifremizle girip alabilme zaten çoğu işi biz yapıyoruz bari bunları da devretsinler mükelleflerimize ait borç sorgulayabilme,
    Düşmanlarımıza tek bir borcumuz var: onlara karşı adil olmak\'\' Bilge Kral - Aliya İzzetbegoviç

Müdavim Üye
    Nereden
    İzmir
    birde sosyal güvenlik kurumu olarak bağkur illetinden kurtulabilsek ama bu maliyenin işi değil ben yinede sayayım avukat ve noterlerin eskiden olduğu gibi serbest meslek gruplarına topluluk sigortası geri getirilmeli
    Düşmanlarımıza tek bir borcumuz var: onlara karşı adil olmak\'\' Bilge Kral - Aliya İzzetbegoviç

Müdavim Üye
    Nereden
    Zonguldak
    Artı olarak ,Sözleşme imzaladığımız her mükellef adına Vergi Dairesi ve SGK nezdinde Borç ve Taahhüt altına sokacak işlemler dışında her türlü işlemi yapabilme yetkisi..BUnun için Vekaletname istenmesine gerek kalmaması...

Moderatör
    Nereden
    SMMM
    Ba Bs nın kdv ile verılmesı mantıgı guzel fakat b lerınız de her sorun oldugunda , kdv yı duzeltmek ve 355 e takılmak ne derece mantıklı dusunmek gereklı ? Öncelikle 355 e çözüm getirilirse kdv ile birleşmesinde sorun yok , fakat 355 sabıt kalmak kosuluyla birleşim düşündürücü...
    Diğer tüm görüş ve önerilerinize katılıyorum Sayın Gülşen...
    Adam olmak CİNSİYET meselesi değil ŞAHSİYET meselesidir.

Üye
    Nereden
    Isparta
    SM,SMMM,YMM’LERİN ÜCRET TAHSİLATI TEBLİĞİ TASLAĞIDIR.
    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    GEREKÇELERİ
    01-Muhasebe mesleğini ve meslek mensubunun itibarını artırır,
    02-Piyasada bulunan kaçak ve kayıt dışı muhasebecileri devre dışı bırakır,
    03-Meslek mensuplarının ücretlerini zamanında ve tam olarak almalarını sağlar,
    04-Muhasebe ücretinin minimum asgari ücretten tutulmasını ve haksız rekabeti önler,
    05-Meslektaşlar arasında defter paylaşımını bir düzene koyar,
    05-Böylelikle ücretin zamanda tahsili ve düzenli olarak beyan edilmesi sağlanır,

01-GİRİŞ
    3568 sayılı yasa ile yetki almış SM,SMMM,YMM’lerin ücretlerinin tahsilatına ilişkin hükümleri oluşturmaktadır.

02-YASAL DAYANAK
    3568 sayılı SM,SMMM,YMM kanunun 46. maddesi ile 02/01/1990 tarihli ve 20390 sayılı resmi gazetede yayınlanan SM,SMMM,YMM ücretlerinin esasları hakkında yönetmelik hükümleri uyarınca hazırlanan ve ……yılında uygulanacak aylık ücretlerin tahsilatının sağlanması.

03-UYGULAMA ESASLARI
    3568 sayılı yasa gereği yetki almış SM,SMMM,YMM’lerin 3568 sayılı yasa ile belirtilen iş sözleşmesi yaptığı ve beyannamelerini e-beyanname olarak verdiği gerçek usul Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi mükellefleri ile yapmış oldukları sözleşmedeki ücretin (asgari ücretin altında olmamak şartıyla)kredi kartı ile 12.taksit (yıllık bazda )olarak çekilmesi,serbest meslek makbuzlarının hesaba geçiş tarihinde aylık olarak düzenlenmesi, nakit ödemek isteyen mükelleflerin ise aylık ücretlerini takip eden ayın sonuna kadar bankaya yatırmak suretiyle ödemesi,iki ay üst üste parasını yatırmayan mükellefin sözleşmesinin tek taraflı olarak fes edilmesi,ücretini Mail Order talimatıyla ödemek isteyen mükelleflerin sözleşme tarihinde mail order sözleşmesi yapılması. serbest meslek makbuzunun bankaya yatış tarihinde kesilmesi sağlanacak ve verginin düzenli olarak beyanı,ücretlerin aylık olarak alınması sağlanacaktır.Nakit olarak ücret kabul edilmeyecektir.Tahsilatlar Kredi kartı, aylık olarak bankaya yatırılmakla veya mali order olarak gerçekleştirilecektir.Kredi kartı işlemi enğeç 31.01……. tarihine kadar gerçekleştirileçektir.Yeni işe başlayan veya nakil gelen mükellefler ile yapılan sözleşme gereği bir ay içerisinde dönem sonuna kadar olan ücreti kredi kartı ,aylık nakit olarak banka kanalıyla veya mail order talimatıyla tahsil edilecektir.
    Yapılan sözleşme ile yıl içerisinde sözleşmesi karşılıklı olarak bitirilen veya işi terk eden mükelleflerden çekilen kredi kartı karşılıklı yazı ile bankaya ibra etmek suretiyle sözleşme bitim tarihinden itibaren taksitleri banka tarafından iptal edilecektir.
    Aynı şekilde ücretini nakit olarak bankaya yatıran mükelleflerin sözleşmelerini karşılıklı olarak bitirmeleri veya mükellefin işi terk durumunda,mükellefin alacaklı olması halinde ücretin ilgili SM,SMMM,YMM tarafından bankaya yatırılması ve mükellefin ilgili bedel karşılığında hizmet iade faturası kesecek ve banka dekontu ile desteklenmesi.

ÖRNEK 1
    Daha önceden beri mükellefiyeti devam eden …………………..ltd.şti 01.01.200. tarihinden itibaren yenide sözleşme yapılmış,sözleşme gereği …..+KDV*12=….YTL anlaşılmıştır.Anlaşma bedelini kredi kartı ile 12 eşit taksitte ödemek istediğini belirtmiş …….bankasının kredi kartı ile 12 eşit taksit bedeli çekilmiştir.Meslek mensubu hesabına geçen her ay için serbest meslek makbuzunu aylık olarak kesecek ve düzenli bir şekilde beyanı sağlanacaktır.

ÖRNEK 2
    …………ltd şti anlaşılmış anlaşma bedelini aylık nakit olarak vereceğini belirtmiş ve …….YTL +KDV‘yi ………bankası hesabına aylık olarak yatırmıştır.Meslek mensubu belirtilen tutarın Serbest meslek makbuzu ilgili ayda kesilecek ve beyan edilecektir.

ÖRNEK 3
    ……..ltd şti ile sözleşme yapılmış olup,sözleşme tarihinde mükellef ödemesini
    (ilgili dönemi aşmamak şartıyla)belirlediği aylarda mail order talimatıyla ödeyeceğini beyan etmiştir.Meslek mensubu ilgili aylarda serbest meslek makbuzunu kesecektir.

04-KONTROLÜ
    Bu taslağın kontrolü oda tarafından yapılacaktır.Meslek mensubu mükellefi ile yapmış olduğu Sözleşmenin bir nüshasını, mükellefin sözleşme karşılığı olan ücretin nasıl ödendiğine dair evraklardan birer nüshasının ve mükellef bildirim listesini takip eden dönemin 2.ayının sonuna kadar meslek mensubunun bağlı bulunduğu odaya vermesi,Oda Yönetim Kurulu tarafından oluşturulacak komusyonlar tarafından gerekli kontrolün yapılması.Mükellefin cari dönemde sözleşme yapmaması durumunda ilgili mükellefin mükellefiyet işlemlerinden meslek mensubunun sorumlu tutulmaması ve mükellefin bir yazı ile bağlı odaya bildirilmesi

05-CEZAİ MÜEYYİDE
    Bu tebliğ taslağında belirtilen şartlara uygun olarak yapılmayan işlemler için 3568 sayılı yasada belirtilen cezai müeyyidelerin uygulanması.

Himmet ALTINTAŞ
    SMMM

SMMM

1- subat ayının 14.gununde verilmesi gereken son geçici vergi beyannamesi kaldırılmalıdır. katılıyorum.
    <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />
    2- sgk ya verilen bildirgeler ile muhtasar beyannamelerdeki işçilerden kesilen gelir ve damga vergisi beyanları ile sınırlı olmak uzere birleştirme yapılmalıdır.

3- bankaların maliye bakanlığına göndermiş olduğu müşterilerimize ait dokumler/datalar (pos dokumleri, banka giris cıkısları, banka kredileri v.b.) sözlesmenin ibraz edilmesi şartı ile bizlere excel ortamında alınması sağlanmalıdır.

4- ba bs formlarındaki diger sutunu kaldırılmalıdır. Kdv ile birleştirilmesine katılıyorum.

5- kiralar ve sözleşmeler için ödenen damga vergisinin münferit beyanname ile verilmesi yerine muhtasar beyannamenin içerisindeki damga vergisi sütununa eklenmesine izin verilmelidir.

6- mali musavirlik sozlesmeleri mukellef adına tüm kamu kurum ve kuruluslarında iş ile ilgili olmakla sınırlandırılmak uzere mali vekaletname yerine geçmelidir.

7- mali musavirler ile sozlesmelerin her yıl vergi dairesine verilme zorunlulugu getirilmelidir. (sözleşme yapmadan iş yapmaya çalışan ayak takımını engellemek için) ayrıca avukatların adliyede dosyaları inceleyebildigi gibi bizlerde vergi dairesinde ve ssk da mukelleflerimize ait tarh ve mukellefiyet dosyalarını inceleyebilme imkanına sahip olmalıyız. (mukellef hakkında yapılan şikayet ve ihbarlar haric. bu sikayet ve ihbarlar ayrı bir dosyada tutulsun biz gormeyelim, istemiyoruz.cunku bunu istediğimizde direk sikayetleride gorurursunuz gösteremeyiz diye idare itiraz edecektir. )

8- kooperatif defterleri tutun meslektasların cogunun belge duzenlemediğini duymaktayız. bu nedenle sanayi il müdürlüğüne makbuzların yada sozlesmenin ibrazının zorunlulugunun gelmesini istemekteyim.

9- Tahsilat ve haksız rekabet konusunda ne yaparsak yapalım ymmler le birlik oldugumuz sürece bir arpa boyu yol kat edemeyiz. Bu nedenle nasıl ki esnaf ve sanatkarlar odası ile ticaret odaları birbirinden ayrı ise ymm ler ve smmm lere de ayrılmalı Türmob da YMM istemiyorum cunku hem beni yonetmesine ragmen bana en buyuk engel. Bu nedenle birbirinden ayrılmasını istemekteyim.

Saygılar iyi calısmalar

Ziyaretci
    Benzer çalışma Ankara Odamız sitesinde meslek mensuplarımıza açıldı.Oraya yazdığım konular şunlar idi:

- Meslek mensubunun sözleşme imzaladığı andan itibaren makul bir süre içerisinde sözleşme ile ilgili bilgileri şifremiz yardımı ile girmek.Nedeni: Sözleşme dahi imzalamadan beyanname gönderen, sözleşme imzalasa dahi makbuz kesmeyen meslektaşlarım(Kiralıklar dahil), haksız rekabete meydan vermektedirler.Fiyatlar allak bullak olmaktadır.Kooperatifi 50 TL'na tutmaktadırlar.Denetim ne Maliyeden ne de odalarımızdan yapılmaktadır.Makbuz kesmedikleri için ve denetlenmedikleri için kendilerine vergi yükü(Özellikle KDV) olmadığı için fiyatları aşağı çekip, haksız bir uygulama yapmaktadır meslektaşlarımın bir kısmı.Bu konuyu halledecek olur isek tahsilat sorunumuz bir süre sonra düzelecektir sanırım.Bizlerin tahsilat sorunu da YOK diyorum.Ücretini alamayıp hizmetini sürdüren başka bir iş dalı var mı? Devam ettirmek mevzuatımıza da aykırı.Sorunumuz, bu mesleği uygulayan bizlerin haksız davranışlarıdır ve bunu odalarımız halledemedi, umarım Maliye halledebilir.

-SGK ile ilgili olarak da, yeni işe başlamalardan tutun da her türlü işi Maliyenin bize verdiği şifre benzeri bir uygulama ile bizlerin yapmasının sağlanması.

Şunu açıkça ifade etmeliyim ki;
    Muhasebe bürolarının sıkı denetim altında tutulması mesleğimize saygınlık ve rahatlık kazandıracaktır.Çoğu sorun(Maliyenin ve odalarımız ile bizlerin) kısa bir zaman içerisinde ortadan kalkacaktır.

Kullanacağımız şifrelerin(SGK ve Maliye) "parmak okuma" yolu ile kullanıma açılması ya da meslek mensubu olmadan açılamayacak bir başka şekilde kullanılmasının sağlanması, en büyük sorunumuz olan haksız rekabet, etik kurallar, daha kaliteli hizmet vb. sorunlarımıza otomatik bir şekilde düzelme sağlayacaktır.

İyi çalışmalar...Edited by: yalıncak

Müdavim Üye
    Nereden
    Ankara
    - Müşteri ile yapılacak sözleşme muhasebeciler odasında yapılmalıdır.
    - Muhasebeci alamadığı aidatları müşteriye muhtasar beyanı ile ödettirmelidir.
    - Alınacak personellerin meslekle ilgili olmaları gerekmektedir.
    - Personel yetiştirmeyle ilgili ve kurumlarla yaşanılan sorunların çözümüiçin oda tarafından ya da özel olarak son derece aktif firmalar kurulmalıdır.
    - Denetim faaliyetleri (Yeni TTK'ya bağımlı olarak) 3568 sayılı kanun kapsamına da alınmalı, bu konuda faaliyet gösterecek olanların önü açılmalı
    - Defter devir teslim işlemleri için devreden/devir alan meslektaşların bir araya gelerek imzalayacakları devir teslimbelgeleri olmazsa olmaz hale getirilmelidir.
    Mezardakilerin hesabını veremedikleri dünya malları için insanların birbirlerini yedikleri tezini düşündükçe ürperiyorum