Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: serbest bölge işçi girişi

Üye
    Nereden
    istanbul
    merhaba, alım satım işi ile ilgili serbest bölgede faaliyet gösteren firmaya işçi girişi yaptığımızda, gelir vergisi muafiyeti varmı? varsa şartlar nelerdir.

Üye
    Nereden
    istanbul
    Arkadaşlar, bu konuda bilgisi olan yok mu? [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    gelir vergisinden muafsınız sadece diğer herşey bildiğimiz prosedür....yani ssk açısından bir muafiyet yok sadece gelir vergisinden muafsınız...ssk ve damga vergisi var yani anlayacağınız...tabiki gelir vergisi olmadığı için A.G.İ. de hesaplamayacaksınız...
    saygılarımla...
    ......

Üye
    Nereden
    istanbul
    Sayın kuNDZ öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. serbest bölgeler kanununda 31.12.2008 tarihine kadar ücretlerde gelir vergisi muafiyeti var deniliyor. bunu sormak istemiştim. 2009 yılı için durum ne?

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya
    Serbest Bölgeler Kanunu ve Gümrük Kanunu'nda geçen yıl yapılan değişiklik ile 1 Ocak 2009'dan geçerli olmak üzere, Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliğin gerçekleştiği tarihi içeren yılın vergilendirme döneminin sonuna kadar; serbest bölgelerde üretim faaliyetinde bulunan mükelleflerin bu bölgelerde imal ettikleri ürünlerin satışından elde ettikleri kazançlar gelir veya kurumlar vergisinden, ayrıca bu bölgelerde üretilen ürünlerin FOB bedelinin en az yüzde 85'ini ihraç eden mükelleflerin istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler gelir vergisinden istisna tutulmuştu. Kanun uyarınca, bu oranı yüzde 50'ye kadar indirmeye ve kanuni seviyesine kadar yükseltmeye Bakanlar Kurulu yetkili bulunuyor. Bu bölgelerde gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili olarak yapılan işlemler ve düzenlenen kağıtlar da damga vergisi ve harçlardan müstesna bulunuyor.
    Maliye Bakanlığı'nın kanunun uygulanmasına ilişkin tebiğinde, kanun uyarınca, 1 Ocak 2009'dan geçerli olmak üzere serbest bölgelerde faaliyette bulunan mükellefler tarafından bölgelerde üretilen ürünlerin toplam FOB bedelinin en az yüzde 85?inin ihraç edilmesi kaydıyla, istihdam edilen personele ödenen ücretlerin gelir vergisinden istisna edildiği hatırlatılarak, bölge içinde üretim faaliyetinde bulunan mükelleflerin üretime ilişkin istihdam ettikleri tüm personele ödedikleri ücretlerin gelir vergisinden istisna edileceği belirtildi.
    ......

Üye
    Nereden
    istanbul
    kanun,üretim firmalarından bahsetmiş. alım satım işiyle uğraşanlar bu kapsama girmaz ozaman değil mi?

Teşekkürler,

Üye
    Nereden
    istanbul
    sayın kuNDZ cevabınızı bekliyorum, alım satımda da muafiyet varmı?

saygılar,

Müdavim Üye
    Nereden
    Antalya

sayın masum alım satım derken serbest bölgedeki firma ile yapılan alım satımı soruyor olmalısınız...

eğer serbest bölge dışında ama ülke sınırları içinde bir firma iseniz srbest bölgeye yapacağınız mal ve hizmet satışları kdv den istisnadır...yani ihracat işlemi yapmış olcaksınız...hizmette de mutlaka hizmetin serbest bölgenin sınırları içinde yapılmış olmalı...

......