Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Personelin hesabına para geçirmesi

Müdavim Üye
    Arkadaşlar Selam
    Bizim bir mükellefin başına bir iş geldi.
    Şöyle;
    Yanında çalıştırdığı elamanlardan ikisi Arabayla pazarlama satışlarında Müşterilere mal satıyolar ve tahsilat yapıyorlar.Fakat Tahsilatları şirkete bildirmiyolar.Yani paraları cebe indiriyorlar.Şirket sahibi Firmalarla mutabakat yapınca ortaya çıkıyor.Sonra bu elemanlara tutanak yapıp savcılığa veriyolar.Olay mahkemeye gidiyor.Şimdi ben kayıtlarda bunların üzerine geçirdikleri paraları
    120 nolu hesaptan çıkarıp 196 veya 135 nolu hesaba alsam ve damga vergisi tahakkuk etsem doğru olurmu çünkü bilirkişiye gidecek.Bana bir fikir verirmisiniz.
    Birde bu rakamlarda gelir vergisi olurmu
    Şimdiden teşekkür ederim.

Müdavim Üye
    Arkadaşlar Bir fikri olan yokmudur

Kıdemli Üye
    Nereden
    TÜRKİYE
    siz bunları 120 hs 196 ve 135 hs geçerseniz nasıl parayı topladıkalrı ve yediklerini bilmediğinizi iddaa edeceksiniz.....bence hs dokunmayın
    MESLEĞE DEĞER KATMAK İÇİN VARIZ

Müdavim Üye
    Şöyle Düşündüm Ben Tutanakla tespit edildikten sonra Müşterilerin üzerinde gözüken rakamları Tutanağa atıf yaparak Personelin bize borcuna çevireyim diyorum.Nedersiniz.
    YAni Olay tutanakla tespitten sonra bu işlemi yapmış oluyorum.

Müdavim Üye
    Nereden
    ANKARA
    olayın ispatı size ait bir konu, personel itiraf etmezse veya siz güncel uygulamalarda bu personellerin tahsilatlarını - tahsil ederken ayrıca bir mkz düzenlemiyorsanız işiniz zor.

Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet\'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin!

Müdavim Üye

Olay ortaya çıktıktan sonra Yapılan tutanak var.Kabul ediyorlar.Paraya ihtiyacımız vardı,Yaptığımız yanlış falan gibi ifadeleri var.Ayrıca kimlerden ne kadar aldıkları falan da tutanakta liste olarak yapılmış durumda.Fakat tabi büyük bir ihtimalle sonradan inkar edecekler.Ben sadece bu bilir kişiye gidecek ya,196 ya yada 135 e atmayı düşünüyorum.Doğruluğunu sorgulamak istedim Bide damga vergisi ?

Kıdemli Üye
    Nereden
    MUHASEBE
    tahsilat makbuzları işlenmedi galiba..
    eğer işlemediyseniz ..müşterinin alacağına işleyeceksiniz..
    yada makbuzlar kayıpsa yapacak bişi yok..
    tahsilat makbuzları nı geriye dönük işleyemezsiniz ..kasa hesabı yada cek hesabınız sorulur..
    bence işlenmeyen makbuz ayrı kişinin parayıo alıp kaçması ayrıo..
    bence güvercin uçmuş...

Müdavim Üye
    SÖZ KONUSU CARİ FİRMALARINIZLA MUTAKABAT SAĞLAYIN VE TAHSİLATI SİZE BİLDİRİLMEYEN BU FARKLARI TALİ BAZINDNDA HER BİR FİRMAYI DETAYLANDIRARAK 128 -ŞÜPHELİ TİCARİ ALACAKLAR HESABINA ATIN. VE MAHKEME KESİNLEŞMEYECEK OLURSA YIL SONUNDA 129 HESABI KULLANARAK BU BEDELLERE KARŞILIK AYIRIN. YADA AYIRMAYIN O SİZE KALMIŞ BİRŞEY. AMA EĞER NETİCESİNDE BU PARALAR SİZE ÖDENMEZSE 128- HESAPTAKİ BU RAKAMI 680 HESABA ATARAK 128 HESABI KAPATIN. SONRADA ÜSTÜNE BİR BARDAK SU İÇİN ESPİRİMDEN ALINMAMIŞINIZDIR UMARIM. ALLAH KİMSENİN BAŞINA VERMESİN. SAYGILARIMLA KOLAY GELSİN ÜSTAD... KORAY ABİ SANADA....
    GÜZEL OLANDAN YANLIZCA GÜZEL DOĞAR!!!! NERDESİN EYYY!! GÜZELLER GÜZELİ. GÖNLÜM OLANCA GÜZELLİĞİ İLE SENİN GÜZELLİĞİNİ ARAR!!!!!

Müdavim Üye
    128 deki tali hesapları Müşteri adınamı personel adına mı açsam .
    Personelden alacaklarda göstersem olurmu peki

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Sn:İhlas'a katılıyorum, şüpheli alacaklar hs. atıp karşılık ayırmak en iyisi. Elemanlarınız suçlu bulunsa bile, hatta itiraf etmiş olsalar bile adli ceza alacaklardır, ancak sizin paranızı ödeyecekleri garanti değil.