Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: i.t.o hisse devri tescil hk

  1. #1
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    01.Temmuz.2009
    Mesajlar
    158
    21.07.2009 tarihli hisse devir sözleşmem var (ltd)..
    şimdi ito dan tescilini yapmak istiyorum..
    karar tarihini 21/7 mi alayım yoksa daha erken bi tarih yazabilir miyim?
    karar tarihinden sonra tescil için bir süre varmıdır 1 ay vs...
    tşk.ler


  2. #2
    Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    23.Şubat.2007
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mesajlar
    2,290
    TTK' nun ilgili 32.maddesi ;

    B) Tescil

    I - Şartları

    4. Müddet

    Madde 0032:</span>

    Kanunda aksine hüküm olmadıkça, tescil talep müddeti on beş gündür.

    Bu
    müddet, tescile tabi hususun vuku bulduğu, tamamlanması bir senet veya
    vesikanın tanzimine bağlı olan hususlarda bu senet veya vesikanın
    tanzim olunduğu tarihten başlar.


    Ticaret sicili memurluğunun salahiyet çevresi dışında oturanlar için bu müddet bir aydır.
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!


  3. #3
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    01.Temmuz.2009
    Mesajlar
    158
    peki hisse devir sözleşmesi 21/7 iken ben kararı 01/09 olarak alsam sorun olmaz herhalde... bildiğim kadarı ile hisse devir ile aynı tarihde veya sonrasında karar alabiliyorum..

  4. #4
    Ziyaretci


    Türk Ticaret Kanunu Madde 520:Bir payın devri, şirket hakkında ancak şirkete bildirilmek ve pay defterine kaydedilmek şartiyle hüküm ifade eder.de Ticaret Sicil Memurluğunca Devralan ortağa ait olan Ortaklar Pay Defteri'ndeki


    Devir hususunun pay defterine kaydedilebilmesi için, ortaklardan en az dörtte üçünün devre muvafakat etmesi ve bunların esas sermayesinin en az dörtte üçüne sahip olması şarttır.


    Ortağın koymayı taahhüt ettiği sermaye ayın ise, payını şirketin kuruluşunu takip eden üç yıl içinde başkasına devredemez.


    Şirket mukavelesi payların devrini yasak edebileceği gibi yukarıki fıkralarda derpiş edilenlerden daha ağır şartlara da bağlı tutulabilir.


    Payın devri veya devir vaadi hakkında mukavele yazılı şekilde yapılmış ve imzası noterce tasdik ettirilmiş olmadıkça ilgililer arasında dahi, hüküm ifade etmez.

  5. #5
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    01.Temmuz.2009
    Mesajlar
    158
    ben durumu ifade edemedim galiba;
    hisse devir sözleşmesi 21/7 de noterden yapıldı ve henüz kararı tasdik ettirip ito dan tescilini yapmadım. tescil yapmak için karar tarihini ne yazabilirim 21/7 yazsam geç olmazmı 01/09 yazsam sorun olurmu ?



  6. #6
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    01.Temmuz.2009
    Mesajlar
    158
    cevabı kendim buldum.
    hisse devri ile ilgili karar
    hisse devir sözleşmesi tarihinde veya sonraki bir tarihte olabiliyormuş.
    dolayısı ile sözleşme 21/7 ama karar tarihini ito için gerekli olan 15 gün sınırına göre ayarlayabilirim. yani 01/09 yazsam sorun yok.




Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •