Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Özel bina inşaatı

Hybrid View

Ziyaretci
    arkadaşlar ;

özel bina inşatında mevcut primi resen ödemek istiyoruz burda resen ödeme yapılırken sgk prim oranı nekadar 33,5 mu ?yoksa 38,5 mu? hesaplanıyor işsizlik sigortasıda tahsil ediliyormu

Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Kısa vadeli sigorta kolları : %1 ila 6,5 (inşaat işyerlerinde %3)
    Uzun vadeli sigorta kolları : %20
    Genel Saglık Sigortası : %12,5
    İşsizlik Sigortası : %3

<O:P>SGK PRİM ORANLARI</O:P>Edited by: bybaspinar
    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!

Müdavim Üye
    Nereden
    Balıkesir-Gönen
    Belli bir süre işçilik bildirip kurumca kıyaslama yolu ile yapılan denetimde eksik çıkan işçiliği
    normalde müfettişe sevk etmesi lazım.Müfettişe yollama kurumun hesabına uyacağım problem çıkarmayacağım diye matbu dilekçeyi imzalarsanız uzlaşma ile kalanı ödemek mümkün. Uzlaşma yolu ile yapılan ödemelerde işsizlik primi alınmıyor çalışılan son aya mal ediliyor ancak hesabı kurum yapması eksiği tamamlatması lazım siz gönüllü olarak ben ödemek istiyorum nasıl diyeceksiniz verilmeyen belgeler olacak belgelere ceza olacak 16-361 nolu genelge ile 5 yıl önce bittiği isbat edilen inşaatlar için böyle bir uygulama var ben yapmadım ankadadan bir arkadaşımız yapmıştı ama bunun 5 yıllık g.zammına dayanılmaz yüksek rakam çıkar.5 yıl önceki 1000 tl prim 5000 tl olur iyi düşünmek lazım dönüşü olmaz.

Kıdemli Üye
    Nereden
    Denizli
    İnşaattın belli bir kısmını ssk ya bildiriyorsunuz. Primleri ödüyorsunuz. Sonra inşaat bittiyse aradaki farkı fark primi olarak ssk ya ödemesini yapıp ilişikiz belgesini alabilirsiniz. Oranı %33,5 a düşüyor.
    Vay benim köpek yalnızlığım
    Ben memleket arsızıyım

Müdavim Üye
    Nereden
    Bursa
    Alıntı salihgemi Nickli Üyeden Alıntı
    İnşaattın belli bir kısmını ssk ya bildiriyorsunuz. Primleri ödüyorsunuz. Sonra inşaat bittiyse aradaki farkı fark primi olarak ssk ya ödemesini yapıp ilişikiz belgesini alabilirsiniz. Oranı %33,5 a düşüyor.
    Salih Bey yanlış anlamamak için soruyorum, inşaatı ssk'ya bildiriyoruz. misal 60 gün işçilik bildirip ödedik ancak inşaat için 180 gün olması gerektiği bildirildi, bu aradaki 120 günü öderken %38,5 olan prim oranı % 33,5' a mı düşüyor?

Ziyaretci

arkadaşlar
    şimdi anlamak istediğim konu şu normalde %38,5 hesaplanan prim oranı aylık prim ve hizmet belgesini verirken %5 indirim düşüldükten sonra %33,5 olarak hesaplanıyor.
    Bu uygulama resen prim ödeneceğinde % 5 indirim düşülerek ve % 3 işsizlik primi de düşülerek hesaplanması gerekmiyormu ?