Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YENİ İŞYERİ TESCİLDE İŞE GİRİŞLER.ACİL...

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    22.Mart.2008
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    57


    Yeni işyeri tescilde, işyeri bildirgesindekaç kişibildirildi ise buişçiler 1 aylık süre içerinde kuruma bildiriliyor. peki bu sayının üzerinde işçi bildirimi yapılabilir mi?
    örneğin 10.08.2009 tarihinde 4 kişi bildirilerek işyeritescil yaptım. şuan6 kişinin girişi yapılacak. şifre yeni alındı. kalan 2 kişiyi de10'undan başlatabilirmiyim? yada aynı gün olması sorun teşkil edecekse, 11'inden başlatabilir miyim?

    bir aylık süre içinde geriye dönük giriş yapılabilir diye hatırlıyorum ancak bununla ilgili resmi bi kaynağa ulaşamadım. yardımlarınızı bekliyorum acilen. teşekkürler...

  2. #2
    Üye
    Üyelik tarihi
    27.Temmuz.2009
    Mesajlar
    36



    İŞYERİ TESCİL DE 4 İŞÇİ BİLDİRDİĞİNİZ İÇİN
    4 İŞÇİ 10.08.2009 OLUCAK

  3. #3
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    04.Ağustos.2009
    Nereden
    meslek elemanı
    Mesajlar
    294
    bu konu tam bi muamma olmaya başladı, tescil de işyeri bildirgesindeki rakam kadar giriş yapılabilir. diğer günlere ise 1 aylık süreyi ihlal etmediğiniz sürece istediğiniz kadar giriş yapabilirsiniz kanaatindeyim ,ki ben yaptım bişi ile de karşılaşmadım

  4. #4
    Müdavim Üye bybaspinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    23.Şubat.2007
    Nereden
    Bana Her Yer Türkiye
    Mesajlar
    2,521
    4 kişiyi 10/08/2009

    diger kişileri 11/08/2009 itibari ile başlatabilirisniz.

    Yeni tescil işyerlerinde işe giren sigortalılar 1 ay içinde bildirilir.

    Davalı ben davacı ben... Yorgunum bu celselerdennn...!


  5. #5
    Üye
    Üyelik tarihi
    22.Mart.2008
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    57
    ben de böyle olması gerektiğini düşünerek girişleri 11.08.09 dan yapıcam ancak ne sgkda nede başka biyerde bu konuyla ilgili birşeye rastlamadım. açıkçası ceza gelebilir endişesiyle elim onaylamaya varmıyo


  6. #6
    Kıdemli Üye
    Üyelik tarihi
    14.Temmuz.2009
    Nereden
    S.M.M.M
    Mesajlar
    134
    5510 sayılı kanun 8. maddesinde birinci fıkarsı alt bentlerinde kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde ;ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar kuruma verilmesi halinde süresinde verilmiş sayılır

    buna göre işçilerinizi o ayın içinde bildirimde bulanabilrisiniz. bildirgenin verilişinde dört işçi bildirmişseniz o kadar kişinin girişini yapmanız geriye kalanları sonra ki günlerde göstermeniz uygun olur bence.

  7. #7
    Üye
    Üyelik tarihi
    22.Mart.2008
    Nereden
    İzmir
    Mesajlar
    57
    teşekkür ederim ilginize...

  8. #8
    Üye
    Üyelik tarihi
    03.Kasım.2007
    Nereden
    Sivas
    Mesajlar
    89
    Bu 506 sayılı yasaya ait olan ,yani eski yasaya ait olan metin:

    Çalıştırılan sigortalıları bildirme : <?: prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

    <A name=9></A>Madde 9-(Değişik : 25.08.1999 - 4447 / 12 md. Y.T. 08.09.1999)
    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
    İşveren çalıştıracağı kimseleri, işe başlatmadan önce örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle Kuruma doğrudan bildirmekle veya bu belgeleri iadeli-taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak kimseler için işe başlatıldığı gün Kuruma veya iadeli-taahhütlü olarak postaya verilen işe giriş bildirgeleri ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır.

    (Ek : 14.07.1999 - 4410 / 1 md.) Dışişleri Bakanlığının sigortalı olarak yurtdışı göreve atanan personeli için işe giriş bildirgeleri ise, Kuruma en geç üç ay içinde gönderilir.


    Bu da 5510 sayılı yeni yasaya ait olan metin:

    <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Sigortalı bildirimi ve tescili[/B]
    MADDE 8- İşverenler, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişileri, 7 nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalılık başlangıcından önce, sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kuruma bildirmekle yükümlüdür. Ancak işveren tarafından sigortalı işe giriş bildirgesi;
    a) İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak sigortalılar için, en geç çalışmaya başlatıldığı gün Kuruma verilmesi halinde,
    b)Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlar ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar, Kuruma verilmesi halinde,
    c) Kamu idarelerince yurt dışı görevde çalışmak üzere işe alınanların, işten ayrılmış olsalar dahi, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren üç ay içinde, Kuruma verilmesi halinde,
    sigortalılık başlangıcından önce bildirilmiş sayılır.
    Sigortalılar, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde, sigortalı olarak çalışmaya başladıklarını Kuruma bildirirler. Ancak, sigortalının kendini bildirmemesi, sigortalı aleyhine delil teşkil etmez.


    Kanun metni iyi bir şekilde okunduğu zamanİki yasa arasında temel bir fark ortaya çıkmaktadır.
    Benim kanaatime göre yeni yasada yazdığı üzre.İşe giriş bildirgesinde belitmeseniz dahi işyeri tescil tarihinden itibaren 1 ay içerisinde aldığınız tüm işçileri bu söz konusu olan 1 ay içerisinde bildirirseniz yasal süreyi geçmeyeceğinizi düşünüyorum.
    İyi çalışmalar dileklerimle
    insanları seviyorum

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •